• Rozālija,
  • Roze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Ienaidnieka zvans: kā Latvijā ierobežot noziegumus no ārvalstīm (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Kriminālziņas
VS.LV 14:14, 07.08.2023


Pēc 9 gadiem valsts beidzot ķērās pie tehniskiem pretpasākumiem.


Milzīgs skaits krāpniecisku zvanu uz Latviju nāk no Austrumeiropas valstīm.

Tūkstošiem apkrāptu cilvēku Latvijā un miljoniem nozagtas naudas – tādi ir telefonkrāpnieku darbības bēdīgie rezultāti. Vai mēs varam pielikt tam punktu?

Latvijā mobilo sakaru regulators iecerējis izmaiņas, kas liegtu zvanītājiem no ārzemēm maskēties zem Latvijas fiksētās līnijas numuriem.

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK) jau 2014. gada izstrādājusi noteikumus cīņai pret numerācijas krāpniecību, kas saistoši visiem elektronisko sakaru komersantiem. Noteikumu jaunākā redakcija stājās spēkā pagājušā gada oktobrī.

Taču pēc pēdējās tikšanās ar telekomunikāciju nozares spēlētājiem regulators jau iecerējis jaunus grozījumus.

"Principā plānojam veikt izmaiņas noteikumos, kas paredzētu ieviest papildu prasības zvanu bloķēšanai," skaidroja SPRK Elektronisko sakaru un pasta departamenta direktors Ivars Taunins.

"Būtu nepieciešams bloķēt izsaukumus no ārzemēm, kuri ienāk ar Latvijas fiksētā telekomunikāciju tīkla numuriem. Tas zināmā mērā ierobežotu tādu zvanu ienākšanu, kā arī ar īsajiem numuriem," viņš sacīja.

Vienlaikus regulators atzīst – šāds solis krāpniekus ierobežos tikai daļēji. Noteikumi nekādā veidā neietver arī satura kontroli, jo tas nozīmētu visu zvanu noklausīšanos un īsziņu lasīšanu, kas aizskartu lietotāju privātumu. Tādēļ par krāpšanas gadījumiem operatori var uzzināt tikai pēc tam, kad klients informējis, ka saņēmis nevēlamu saturu. Attiecīgi cilvēkiem joprojām jābūt modriem un jāatceras par galvenajiem drošības pasākumiem – neatklāt savus personas datus un konta piekļuves kodus nezināmiem zvanītājiem.

Vairākus desmitus miljonu eiro pēdējos gados no Latvijas iedzīvotāju kabatām izvilinājuši telefonkrāpnieki. Par spīti iedzīvotāju informēšanai un dažādiem tehniskiem drošības risinājumiem krāpnieku aktivitāte nemazinās. Trauksmi par to cēla arī komercbankas. Finanšu nozares asociācija mudināja mobilo sakaru komersantus aktīvāk vērsties pret telefonkrāpniekiem.

Piemēram, Lietuvā izdevies ieviest pienākumu mobilo sakaru operatoriem pārsūtīt tikai tādas īsziņas, kas atbilst sūtītāju norādītajām identifikācijas pazīmēm. Savukārt Igaunija gatavojas atteikties no anonīmajām priekšapmaksas SIM kartēm, jo tās bieži tiek izmantotas noziedzīgiem mērķiem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Bangkokas viesnīcas numurā atrasti seši miruši ārzemnieki

Luksusa viesnīcas numurā Bangkokas centrā otrdien tika atrasti seši miruši ārzemnieki, un policijai ir aizdomas, ka notikusi indēšana, paziņoja Taizemes premjerministre Sreta Tavisina.

Kriminālziņas Apsūdz bijušo Rīgas domes departamenta pienākumu izpildītāju Vaivodu

Prokuratūra par kukuļa lielā apmērā piedāvāšanu uzrādījusi apsūdzību bijušajam Rīgas domes Ārtelpas un mobilitātes departamenta pienākumu izpildītājam Jānim Vaivodam.

Kriminālziņas Ar nelegālajiem imigrantiem bēg no robežsargiem un iebrauc grāvī

Piektdien, 12.jūlijā, robežsardze par nelegālo imigrantu pārvadāšanu aizturējusi kādu Gruzijas pilsonis, informē Valsts robežsardze.

Kriminālziņas No auto atdalījusies piekabe nāvējoši sabrauc gājēju

Sestdien Gulbenes novadā no automašīnas atdalījusies piekabe uzbraukusi gājējai, kura no gūtajām traumām mira.

Lasiet arī

Kriminālziņas Drošības eksperts: no bankas Latvijā mēģināja izkrāpt 4,3 miljonus EUR (+VIDEO)

Sadarbībā ar Valsts policiju finansisti ir izstrādājuši drošas rīcības kodeksu “Septiņi NĒ”.

Kriminālziņas Krāpnieki turpina terorizēt iedzīvotājus: šogad izkrāpti jau 8,4 miljoni eiro

Latvijas četru lielāko banku klientiem, pašiem apstiprinot maksājumus, šogad pirmajos piecos mēnešos izkrāpti kopumā 8,432 miljoni eiro, kas ir par 94,3% vairāk nekā pērn attiecīgajā periodā, liecina Finanšu nozares asociācijas (FNA) publiskotie dati.

Kriminālziņas Policija: Zemgalē aktivizējušies krāpnieki, kas iedzīvotājiem jādara (+VIDEO)

Aicina neievadīt apšaubāmās vietnēs savus internetbankas un personas datus.

Kriminālziņas Eksperte: ļaunatūras mērķis ir datu iegūšana vai sistēmu bojāšana (+VIDEO)

"Ņemot vērā pieaugošo krāpšanas līmeni un ģeopolitisko kontekstu, bažas rada uzņēmumu ieguldījumu trūkums".