• Ārvalda,
  • Ārvalds,
  • Herta,
  • Valda
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Tikai 20% darījumu ar nekustamo īpašumu valstī var uzskatīt par pilnīgi tīriem

Teksta izmērs Aa Aa
Kriminālziņas
VS.LV 19:55, 21.07.2023


Eksperti norāda uz izplatītiem krāpšanas veidiem darījumos.


Gados vecāki cilvēki bieži kļūst par balto apkaklīšu noziedznieku upuriem.

Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) norādīja, ka "tumšo" darījumu īpatsvars Latvijā ir ārkārtīgi augsts.

Pēc ekstpertu aplēsēm tikai aptuveni 20% no darījumiem nekustamo īpašumu nozarē notiek, izmantojot nekustamo īpašumu aģentūras vai izmantojot Ekonomikas ministrijas reģistrā esošos nekustamo īpašumu starpnieku pakalpojumus.

Pārējie darījumu notiek pašu spēkiem vai ar juristu-konsultantu palīdzību, vai, visticamāk, nelegālo mākleru atbalstu, kā rezultātā nav jāveic ne klientu izpētes, ne sankciju pārbaudes atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) likuma prasībām.

LANĪDA provizoriskie aprēķini liecina, ka 80% nekustamo īpašumu nozares nav pakļauta NILLTPFN likumdošanai. Tomēr, ņemot vērā gan ģeopolitisko, gan ekonomisko situāciju, gan vienlīdzības un tiesiskuma principus, konsekvence attiecībā uz NILLTPFN būtu jāpiemēro un jāievēro visā nozarē.

Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas valde tikās ar Finanšu ministrijas (FM) pārstāvjiem, lai pārrunātu ēnu ekonomikas ierobežošanu nekustamo īpašumu darījumos, stasta Sandra Rasnača, LANĪDA izpilddirektore.

Asociācija vērš uzmanību uz vairākiem izplatītiem nekustamo īpašumu krāpšanas veidiem:

-Krāpnieki izmanto viltotus zvērināta notāra īpašuma tiesību iegūšanas dokumentus ar atpakaļejošu datumu (nostiprinājuma lūgumu, pirkuma vai dāvinājuma līgumu vai arī privātu testamentu bez notāra apstiprinājuma), kas tiek iesniegti Zemesgrāmatā. Ir konstatēts, ka šādos gadījumos galvenokārt tiek izkrāpti valstij piekritīgi NĪ, kas pēc īpašnieka nāves, kuram nav neviena radinieka, kas īpašumu var mantot, palikuši neapdzīvoti. Tad pēkšņi uzrodas „radinieki”, un ar atpakaļejošu datumu tiek uztaisīti viltoti īpašuma tiesību iegūšanas dokumenti. Līdz ar to īpašums nonāk krāpnieku rokās.

-Kredītņēmēju maldināšana. Kredītņēmējiem pie kredīta izsniegšanas mutiski tiek izskaidrots, ka kredīta ņēmējs var kavēt procentu maksājumu līdz 60 dienām, lai gan līgumā rakstiski ir paredzētas tikai 30 dienas. Kredītņēmējam nokavējot kredīta samaksas termiņu par vairāk nekā 30 dienām, kredīta devējs realizē saistības bezstrīdus piespiedu izpildi, realizējot kredītņēmēja ieķīlāto NĪ. Šāda shēma galvenokārt tiek realizēta, kad kredīta ņēmējs jau ir būtiski sedzis kredītsaistību apmēru vai ķīlas vērtība būtiski pārsniedz izsniegtā kredīta apmēru.

-Nekustamā īpašuma atsavināšana uz pilnvaras pamata. Pilnvarnieks ļaunprātīgi izmanto pilnvaras devēja izsniegto pilnvaru pretēji pilnvardevēja interesēm, vai arī iegūst pilnvaru, piedāvājot „bonusus”. Uzdodoties par palīdzības organizāciju (fondu) darbiniekiem, piedāvā materiālu atbalstu dzīves apstākļu uzlabošanai vientuļiem, viegli ietekmējamiem cilvēkiem un ar viltu iegūst tiesības (pilnvaras) rīkoties ar īpašumu, kā rezultātā vēlāk īpašums tiek atsavināts.

-Nomainītais līgums: maldinot personas ar zemu izglītības līmeni, kuras ir nonākušas materiālās grūtībās, pie darījuma slēgšanas par slēdzamā līguma saturu (piem., persona uzskata, ka slēdz uzturlīgumu, bet patiesībā noslēdz īpašuma pirkuma/pārdevuma līgumu). Abos pēdējos gadījumos tiek izmantoti privātie dokumenti nevis notariālā akta forma.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Saistībā ar 17 mil eiro vērtu būvniecību aizturēta Jēkabpils pašvaldības vadība

Eiropas Prokuratūras (EPPO) uzdevumā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) ceturtdien veicis kratīšanas un aizturējis piecas personas, tostarp Jēkabpils novada mēru Raivi Ragaini (LZP), citas valsts amatpersonas un privātu uzņēmumu pārstāvjus saistībā ar izmeklēšanu par Eiropas Savienības līdzfinansētā 16,9 miljonus eiro vērtā pretplūdu dambja būvniecību, izriet no EPPO paziņojuma presei.

Kriminālziņas Bijušajam policijas ģenerālim piespriež cietumsodu

Rīgas rajona tiesa Jūrmalā šodien bijušajam Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldes priekšniekam, ģenerālim Jurim Šultem par personas nonāvēšanu medību laikā piesprieda cietumsodu uz septiņiem gadiem un sešiem mēnešiem, aģentūra LETA noskaidroja tiesā.

Kriminālziņas Bondara un viņa sievas krimināllietu apgabaltiesa turpinās skatīt oktobra vidū

Krimināllietu, kurā par iespējamu dokumentu viltošanu apsūdzēts bijušais Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars un viņa sieva Ieva Bondare, Rīgas apgabaltiesa plāno turpināt skatīt 16.oktobrī plkst.13.30, kad iecerēts sākt tiesas debates, aģentūru LETA informēja tiesā.

Kriminālziņas Vāc parakstus par nekavējošu brīdinājumu sistēmu pazudušu cilvēku meklēšanai

Sabiedrības iniciatīvu portālā "Manabalss.lv" sākta parakstu vākšana par nekavējošu brīdinājumu sistēmu pazudušu cilvēku meklēšanai.

Lasiet arī

Kriminālziņas Daudz! Četru lielāko banku klientiem četros mēnešos izkrāpti 3,439 miljoni eiro

Latvijas četru lielāko banku klientiem, pašiem apstiprinot maksājumus, šogad pirmajos četros mēnešos izkrāpti kopumā 3,439 miljoni eiro, liecina Finanšu nozares asociācijas publiskotie dati.

Ekonomika Pērn Baltijā investīcijas komercīpašumos samazinājušās par 37%

Pērn Baltijā investīcijas komercīpašumos samazinājušās par 37%, trešdien pusgada tirgus pārskata prezentācijā sacīja nekustamo īpašumu konsultāciju kompānijas "Newsec" investīciju darījumu padomnieks Patriks Simsons.

Ekonomika Izklaides centru «Vernisāža» piedāvā iegādāties par 20 miljoniem eiro

Izklaides centru "Vernisāža" Tērbatas ielā, Rīgā, piedāvā iegādāties par 20 miljoniem eiro, liecina informācija nekustamā īpašumu kompānijas "Latvia Sotheby’s International Realty" mājaslapā.

Sabiedrība Krievijas pilsoņiem liegs iegūt mantojumā Latvijā reģistrēto nekustamo īpašumu

Deputāti Saeimas Juridiskajā komisijā šodien atbalstīja Tieslietu ministrijas priekšlikumu, kurš paredz, ka Latvijā reģistrētu nekustamo īpašumu mantojumā varēs saņemt Krievijas un Baltkrievijas pilsoņi tikai līdz ceturtajai radniecības pakāpei ieskaitot.