• Meta,
  • Sniedze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Tikai 20% darījumu ar nekustamo īpašumu valstī var uzskatīt par pilnīgi tīriem

Teksta izmērs Aa Aa
Kriminālziņas
VS.LV 19:55, 21.07.2023


Eksperti norāda uz izplatītiem krāpšanas veidiem darījumos.


Gados vecāki cilvēki bieži kļūst par balto apkaklīšu noziedznieku upuriem.

Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas (LANĪDA) norādīja, ka "tumšo" darījumu īpatsvars Latvijā ir ārkārtīgi augsts.

Pēc ekstpertu aplēsēm tikai aptuveni 20% no darījumiem nekustamo īpašumu nozarē notiek, izmantojot nekustamo īpašumu aģentūras vai izmantojot Ekonomikas ministrijas reģistrā esošos nekustamo īpašumu starpnieku pakalpojumus.

Pārējie darījumu notiek pašu spēkiem vai ar juristu-konsultantu palīdzību, vai, visticamāk, nelegālo mākleru atbalstu, kā rezultātā nav jāveic ne klientu izpētes, ne sankciju pārbaudes atbilstoši Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas (NILLTPFN) likuma prasībām.

LANĪDA provizoriskie aprēķini liecina, ka 80% nekustamo īpašumu nozares nav pakļauta NILLTPFN likumdošanai. Tomēr, ņemot vērā gan ģeopolitisko, gan ekonomisko situāciju, gan vienlīdzības un tiesiskuma principus, konsekvence attiecībā uz NILLTPFN būtu jāpiemēro un jāievēro visā nozarē.

Latvijas Nekustamo īpašumu darījumu asociācijas valde tikās ar Finanšu ministrijas (FM) pārstāvjiem, lai pārrunātu ēnu ekonomikas ierobežošanu nekustamo īpašumu darījumos, stasta Sandra Rasnača, LANĪDA izpilddirektore.

Asociācija vērš uzmanību uz vairākiem izplatītiem nekustamo īpašumu krāpšanas veidiem:

-Krāpnieki izmanto viltotus zvērināta notāra īpašuma tiesību iegūšanas dokumentus ar atpakaļejošu datumu (nostiprinājuma lūgumu, pirkuma vai dāvinājuma līgumu vai arī privātu testamentu bez notāra apstiprinājuma), kas tiek iesniegti Zemesgrāmatā. Ir konstatēts, ka šādos gadījumos galvenokārt tiek izkrāpti valstij piekritīgi NĪ, kas pēc īpašnieka nāves, kuram nav neviena radinieka, kas īpašumu var mantot, palikuši neapdzīvoti. Tad pēkšņi uzrodas „radinieki”, un ar atpakaļejošu datumu tiek uztaisīti viltoti īpašuma tiesību iegūšanas dokumenti. Līdz ar to īpašums nonāk krāpnieku rokās.

-Kredītņēmēju maldināšana. Kredītņēmējiem pie kredīta izsniegšanas mutiski tiek izskaidrots, ka kredīta ņēmējs var kavēt procentu maksājumu līdz 60 dienām, lai gan līgumā rakstiski ir paredzētas tikai 30 dienas. Kredītņēmējam nokavējot kredīta samaksas termiņu par vairāk nekā 30 dienām, kredīta devējs realizē saistības bezstrīdus piespiedu izpildi, realizējot kredītņēmēja ieķīlāto NĪ. Šāda shēma galvenokārt tiek realizēta, kad kredīta ņēmējs jau ir būtiski sedzis kredītsaistību apmēru vai ķīlas vērtība būtiski pārsniedz izsniegtā kredīta apmēru.

-Nekustamā īpašuma atsavināšana uz pilnvaras pamata. Pilnvarnieks ļaunprātīgi izmanto pilnvaras devēja izsniegto pilnvaru pretēji pilnvardevēja interesēm, vai arī iegūst pilnvaru, piedāvājot „bonusus”. Uzdodoties par palīdzības organizāciju (fondu) darbiniekiem, piedāvā materiālu atbalstu dzīves apstākļu uzlabošanai vientuļiem, viegli ietekmējamiem cilvēkiem un ar viltu iegūst tiesības (pilnvaras) rīkoties ar īpašumu, kā rezultātā vēlāk īpašums tiek atsavināts.

-Nomainītais līgums: maldinot personas ar zemu izglītības līmeni, kuras ir nonākušas materiālās grūtībās, pie darījuma slēgšanas par slēdzamā līguma saturu (piem., persona uzskata, ka slēdz uzturlīgumu, bet patiesībā noslēdz īpašuma pirkuma/pārdevuma līgumu). Abos pēdējos gadījumos tiek izmantoti privātie dokumenti nevis notariālā akta forma.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Kriminālziņas Lašu un taimiņu nārsta laikā VVD atklājis ap 100 nelegālus zvejas rīkus

Divos mēnešos, kad nārsto laši un taimiņi, Valsts vides dienests (VVD) veicis 234 pārbaudes, un 42% gadījumu atrasti nelegāli zvejas rīki, informēja VVD sabiedrisko attiecību vadītāja Aija Jalinska.

Kriminālziņas Lielvārdes dzelzceļa stacijā zem elektrovilciena pakļuvis un miris vīrietis

Ceturtdienas rītā Lielvārdes dzelzceļa stacijā zem elektrovilciena pakļuvis vīrietis, ziņo Valsts policijā.

Kriminālziņas Vīrietim piespriež cietumsodu par atteikšanos apgūt rehabilitācijas kursu

Kurzemes rajona tiesa piespriedusi divu mēnešu cietumsodu vīrietim, kurš atteicās apgūt sociālās rehabilitācijas kursu vardarbīgas uzvedības mazināšanai, liecina publiski pieejamais spriedums.

Kriminālziņas Ugunsgrēkā Almati hostelī 13 bojāgājušie

Kazahstānas bijušajā galvaspilsētā Almati ugunsgrēkā, kas izraisījies hostelī dzīvojamā nama pagrabā un pirmajā stāvā, dzīvību zaudējuši 13 cilvēki, pavēstīja pilsētas ārkārtas situāciju departaments.

Lasiet arī

Kriminālziņas Daudz! Četru lielāko banku klientiem četros mēnešos izkrāpti 3,439 miljoni eiro

Latvijas četru lielāko banku klientiem, pašiem apstiprinot maksājumus, šogad pirmajos četros mēnešos izkrāpti kopumā 3,439 miljoni eiro, liecina Finanšu nozares asociācijas publiskotie dati.

Sabiedrība Bijušās slimnīcas «Bikur Holim» ēku plānots pārbūvēt par dzīvojamo māju

Bijušās slimnīcas "Bikur Holim" ēku Maskavas ielā, Rīgā, plānots pārbūvēt par dzīvojamo māju, liecina informācija Latvijas Ebreju kopienas mājaslapā.

Ekonomika Rīgā oktobrī iegādei pieejamo dzīvokļu skaits samazinājies par 7%

Rīgā iegādei pieejamo dzīvokļu skaits oktobrī, neskatoties uz pārdošanā esošo dzīvokļu lielo piedāvājumu, samazinājies par 7% salīdzinājumā ar mēnesi iepriekš, piedāvājumā esot 4400 dzīvokļiem, no kuriem vairāk nekā pusi veido īpašumi sērijveida ēkās, informē nekustamo īpašumu kompānija "Latio".

Ekonomika Par iespaidīgu summu izsolē pārdota ēka Skārņu ielā

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) rīkotajā izsolē nekustamais īpašums ar komerciālas darbības potenciālu Skārņu ielā, Vecrīgā, pie Svētā Pētera baznīcas, izsolīts par 629 000 eiro, liecina informācija elektronisko izsoļu vietnē "izsoles.ta.gov.lv".