Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja piedāvātais lekciju cikls "Klasiskās vērtības" aizsākts 2012.gadā ar mērķi aktualizēt un popularizēt jautājumus par latviešu lietišķās mākslas un dizaina vērtībām no 21.gadsimta skatpunkta. Iepriekšējās sezonas lekciju ieraksti pieejami YouTube kanālā "Mākslas muzeji". Aicināts ikviens interesents!
12.oktobrī plkst.17.30 mākslas vēsturniece Mg. art. Dārta Grudule iepazīstinās ar pētījumu par vēsturisko rūpnīcu "Dzintars", "Straume" un "Staburadze" vizuālo identitāti. Caur trīs rūpnīcu piemēriem tiks veidots stāsts par ceļu no poētiska ilustratīvisma 20.gadsimta 50. gados līdz datortehnoloģiju ienākšanas sekmētiem dažādi vērtējamiem eksperimentiem pagājušā gadsimta izskaņā. Vizuālo identitāšu autori nereti paliek aiz kadra, tāpēc Grudules pētījums, kas pirmoreiz tika prezentēts 2021.gadā kā maģistra darbs, palīdzēs izgaismot plašākai sabiedrībai mazāk zināmus dizainerus.
16.novembrī plkst.17.30 mākslas vēsturniece Mg. art. Ineta Done stāstīs par fotogrāfijas vēsturi arhitektūras kontekstā, akcentējot būtiskākos un interesantākos aspektus. Ar vizuālā materiāla piemēriem lekcijas garumā tiks analizēta melnbaltās fotogrāfijas specifika un monohromā estētika 20.gadsimta 60.-90.gadu fotogrāfu - Laimoņa Stīpnieka, Vladimira Gaiļa, Gvido Kajona, Māras Brašmanes, Egona Spura u.c. - darbos, meklējot paralēles ārzemju fotomeistaru pieredzē.
Cikla noslēgumā 14.decembrī plkst.17.30 mākslas vēsturniece Mg. filol. Anita Vanaga ielūkosies operas "Uguns un nakts" 1911. un 1921.gada izrāžu neparastajā scenogrāfijā, kas savulaik sajūsmināja gan skatītājus, gan kritiķus. Luga tika inscenēta kā opera ar mūziku, dziedājumiem, dejām un speciāli gatavotām dekorācijām. "Viss par daudz neparasts, par daudz ko brīnīties." "Tādas dekorācijas (..) vēl nav uz Rīgas skatuvēm redzētas. Īpatnēji siltas latviskās krāsas, stila varenība, poēzijas pārpilnība, smalkjūtība un oriģinalitāte - tas atstāj lielisku iespaidu. (..) Viņas bij tās, kas izrādi pacēla uz mākslas augstumu." Kā tad izskatījās šo divu leģendāro iestudējumu vizuālie risinājumi, varēs uzzināt lekcijā.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri