• Indulis,
  • Iva,
  • Ivis,
  • Ivo
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Dienvidatlantijas anomālija: kosmiskais «Bermudu trīsstūris» turpina augt

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 09:49, 30.12.2024


Starp Dienvidameriku un dienvidrietumu Āfriku atrodas milzīga anomālija Zemes magnētiskajā laukā, kuru NASA rūpīgi novēro, raksta "ScienceAlert".


Foto: NASA

Šis reģions ir nosaukts par Dienvidatlantijas anomāliju (DAA), un neoficiāli to dēvē par "kosmisko Bermudu trīsstūri". Šajā vietā Zemes magnētiskā lauka stiprums strauji samazinās, kas ļoti satrauc NASA. Tas rada problēmas, jo šajā reģionā NASA satelīti un kosmiskie aparāti kļūst ievainojamāki pret Saules izstarotajām lādētajām daļiņām.

NASA salīdzina DAA ar sava veida "ieliekumu" Zemes magnētiskajā laukā vai "plaisu kosmosā". Lai gan parasti tas neietekmē dzīvi uz Zemes virsmas, orbītā esošie kosmiskie aparāti, tostarp Starptautiskā kosmiskā stacija (SKS), ir daudz neaizsargātāki.

Pazemināta magnētiskā lauka intensitāte anomālijas iekšienē var izraisīt satelītu darbības traucējumus, ja tie tiek pakļauti augstas enerģijas Saules protonu bombardēšanai.

Šādi triecieni var radīt zemāka līmeņa kļūmes, bet tie nes augstu datu zuduma risku. Tāpēc satelītu operatori regulāri izslēdz kosmisko aparātu sistēmas, pirms tās nonāk šajā bīstamajā zonā.

Eksperti uzskata, ka anomālija ir saistīta ar Āfrikas lielo zemes apgabalu ar zemu sagriezuma ātrumu, kas atrodas aptuveni 2900 kilometru dziļumā zem Āfrikas kontinenta. Tieši šis apgabals izjauc magnētiskā lauka ģenerāciju reģionā.

Zinātnieki joprojām pilnībā neizprot magnētisko anomāliju un tās sekas, taču jaunas teorijas pamazām izgaismo šo fenomenu.

Piemēram, NASA heliotiķe Ešlija Grīlija secinājusi, ka DAA lēnām dreifē. Šis secinājums ir apstiprināts arī ar datiem no CubeSat satelītiem.

Tomēr ar to viss nebeidzas. Izskatās, ka magnētiskā anomālija ir sadalīšanās procesā. Zinātnieki uzskata, ka DAA sadalās divās atsevišķās daļās, katrai no kurām ir minimāla magnētiskā intensitāte, un tās abas ir daļa no vēl lielākas anomālijas.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Ekonomika Latvijas uzņēmēji mācās izmantot kosmosa datus (+VIDEO)

Rīgas dome aicina izstrādāt digitālus risinājumus viedās pilsētas koncepcijas attīstīšanai.

Interesanti fakti Pirmā nolaišanās uz komētas: kādus noslēpumus atklāja zinātnieki (+FOTO)

Pirms 10 gadiem kosmosa kuģis "Rosetta" pirmo reizi vēsturē iegāja komētas orbītā un no tās virsmas palaida nosēšanās aparātu.

Interesanti fakti Zinātnieki ir izstrādājuši jaunu metodi, kā Marsu padarīt apdzīvojamu

Pētījuma autori uzskata, ka Marsu padarīt viesmīlīgāku ir vieglāk, nekā varētu šķist, raksta Focus.

Interesanti fakti NASA atliek astronautu došanos uz SKS

ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) otrdien atlikusi plānoto astronautu došanos uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS), jo vēl nav atrisinātas problēmas ar kompānijas "Boeing" kosmosa kuģi "Starliner".