• Ēriks,
  • Inese,
  • Inesis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Dienvidatlantijas anomālija: kosmiskais «Bermudu trīsstūris» turpina augt

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 09:49, 30.12.2024


Starp Dienvidameriku un dienvidrietumu Āfriku atrodas milzīga anomālija Zemes magnētiskajā laukā, kuru NASA rūpīgi novēro, raksta "ScienceAlert".


Foto: NASA

Šis reģions ir nosaukts par Dienvidatlantijas anomāliju (DAA), un neoficiāli to dēvē par "kosmisko Bermudu trīsstūri". Šajā vietā Zemes magnētiskā lauka stiprums strauji samazinās, kas ļoti satrauc NASA. Tas rada problēmas, jo šajā reģionā NASA satelīti un kosmiskie aparāti kļūst ievainojamāki pret Saules izstarotajām lādētajām daļiņām.

NASA salīdzina DAA ar sava veida "ieliekumu" Zemes magnētiskajā laukā vai "plaisu kosmosā". Lai gan parasti tas neietekmē dzīvi uz Zemes virsmas, orbītā esošie kosmiskie aparāti, tostarp Starptautiskā kosmiskā stacija (SKS), ir daudz neaizsargātāki.

Pazemināta magnētiskā lauka intensitāte anomālijas iekšienē var izraisīt satelītu darbības traucējumus, ja tie tiek pakļauti augstas enerģijas Saules protonu bombardēšanai.

Šādi triecieni var radīt zemāka līmeņa kļūmes, bet tie nes augstu datu zuduma risku. Tāpēc satelītu operatori regulāri izslēdz kosmisko aparātu sistēmas, pirms tās nonāk šajā bīstamajā zonā.

Eksperti uzskata, ka anomālija ir saistīta ar Āfrikas lielo zemes apgabalu ar zemu sagriezuma ātrumu, kas atrodas aptuveni 2900 kilometru dziļumā zem Āfrikas kontinenta. Tieši šis apgabals izjauc magnētiskā lauka ģenerāciju reģionā.

Zinātnieki joprojām pilnībā neizprot magnētisko anomāliju un tās sekas, taču jaunas teorijas pamazām izgaismo šo fenomenu.

Piemēram, NASA heliotiķe Ešlija Grīlija secinājusi, ka DAA lēnām dreifē. Šis secinājums ir apstiprināts arī ar datiem no CubeSat satelītiem.

Tomēr ar to viss nebeidzas. Izskatās, ka magnētiskā anomālija ir sadalīšanās procesā. Zinātnieki uzskata, ka DAA sadalās divās atsevišķās daļās, katrai no kurām ir minimāla magnētiskā intensitāte, un tās abas ir daļa no vēl lielākas anomālijas.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Rīt Muzeju naktī Ķīpsalā ir vērts godināt Žaņa Lipkes piemiņu (+VIDEO)

Viesi tiks iepazīstināti ar īpašu programmu, kas veltīta drosmīgajām sievietēm.

Interesanti fakti Ja vēlies kuģot ar plostu pa Gauju, noteikti izlasi (+VIDEO)

Amata prasmes ir ierakstītas Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma Nacionālajā sarakstā.

Interesanti fakti Vilcienam maršrutā Rīga-Viļņa viens vagons veltīts aukstajai biešu zupai

Lietuvas valstij piederošās dzelzceļa kompānijas "Lietuvos geležinkeliai" pasažieru pārvadājumu uzņēmuma "LTG Link" vilcienam maršrutā Rīga-Viļņa viens vagons no trešdienas līdz 10.augustam būs veltīts aukstajai biešu zupai, informēja "LTG Link" pārstāvji.

Interesanti fakti Kāpēc melnās kaķenes tiek uzskatītas par nelaimes vēstnesēm?

Mūsdienās daudzi joprojām tic, ka melnas kaķenes nes nelaimi — taču šim ticējumam ir dziļas vēsturiskas saknes.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvija un Ukraina sadarbosies kosmosa izpētes jomā

Trešdien pēc Latvijas-Ukrainas Starpvaldību komisijas sēdes parakstīts saprašanās memorands Latvijas un Ukrainas sadarbībai kosmosa izpētes jomā.

Interesanti fakti Uz Zemes atgriezušies SKS iestrēgušie astronauti

Uz Zemes atgriezušies divi ASV astronauti, kas kosmosa kuģa tehnisku problēmu dēļ Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) bija iestrēguši ilgāk nekā deviņus mēnešus.

Pasaule SpaceX kapsula ieradusies Starptautiskajā kosmosa stacijā

Uzņēmuma "SpaceX" kapsula svētdien ar četriem astronautiem ieradusies Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS), lai nogādātu atpakaļ uz Zemes divus astronautus, kas tur pavadījuši deviņus mēnešus.

Interesanti fakti «Starship» raķetes augšējā daļa eksplodējusi

ASV uzņēmumam "SpaceX" ceturtdien izdevās palaist savu jaudīgo raķeti "Starship" septītajā izmēģinājuma lidojumā, taču tas noslēdzās ar raķetes augšējās daļas eksplodēšanu, paziņojis miljardierim Īlonam Maskam piederošais uzņēmums.