• Daira,
  • Dairis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Zinātnieki atklājuši unikālu mūsu smadzeņu spēju

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 07:36, 27.08.2024


Mūsu smadzenes ir neticami sarežģīta struktūra ar daudzām neizmantotām spējām. Zinātnieki nesen atklāja, ka tās spēj "dzirdēt" lietas, kas vēl fiziski nav sasniegušas mūsu ausis.



Nesenā zinātnieku pētījumā tika parādīts, ka, lasot lūpas, mūsu smadzenes aktivizē apgabalus, kas atbildīgi par dzirdamo runu, kas var izklausīties diezgan dīvaini. Tomēr, balstoties uz atklājumiem, zinātnieki ierosināja, ka smadzenes atšifrē no lūpām nolasītus vārdus līdzīgi tam, kā tās apstrādā runāto valodu. "Knowridge" raksta par šo neparasto mehānismu, kas ļauj "klausīties" runu, kuru nevar dzirdēt.

Jaunajā pētījumā, kas publicēts žurnālā "Current Biology" un kuru vadīja Mičiganas Universitātes psiholoģijas docents Deivids Brangs, pētnieki izmantoja funkcionālās magnētiskās rezonanses attēlveidošanu (fMRI) un intrakraniālo elektrodu ierakstus, lai pētītu, kā smadzenes integrē vizuālos un dzirdes signālus komunikācijas laikā. Pētījuma rezultāti parādīja, ka vizuālā informācija, kas iegūta no lūpu lasīšanas, stimulē dzirdes neironus jau pirms skaņa nonāk ausīs, ļaujot precīzāk un efektīvāk saprast runu.

Analizējot datus no veseliem cilvēkiem un pacientiem ar epilepsiju, zinātnieki apstiprināja, ka no lūpām nolasītie vārdi smadzenēs tiek apstrādāti ātrāk nekā runātie vārdi, kas liecina par neparasta prognozēšanas mehānisma klātbūtni mūsu komunikācijas sistēmā. Šī ātrā vizuālo un dzirdes signālu integrācija atvieglo runas izpratni, īpaši trokšņainā vidē, kur dzirdes uztvere vien var nebūt pietiekama, norāda autori.

Šī pētījuma ietekme var būt īpaši svarīga cilvēkiem ar dzirdes traucējumiem. Patiesībā, dzirdes traucējumu gadījumā atkarība no vizuāliem signāliem, piemēram, lasīšanas no lūpām, kļūst arvien nozīmīgāka. Brangs uzskata, ka vizuālās runas spēja aktivizēt smadzeņu dzirdes apgabalus kalpo kā kompensācijas mehānisms, kas palīdz uzturēt efektīvu komunikāciju, kad dzirdes uztvere samazinās līdz ar vecumu.

Šis pētījums liecina par tiešas saziņas nozīmīgumu dzirdes problēmu gadījumā, jo vizuālo un dzirdes signālu integrācijai ir izšķiroša loma efektīvā runas uztverē, saka autori.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī

Sabiedrība Vidzemes jaunieši aicināti uz Zinātnieku nakti Valmierā (+VIDEO)

Visā Eiropā zinātniskās institūcijas atraktīvā un populārā veidā iepazīstina ar dažādām nozarēm.

Sabiedrība Trīs jaunas zinātnieces Latvijā saņēmušas prestižu stipendiju (+VIDEO)

Daudzsološas pētniecības jomas ir fizika, bioloģija un valodniecība.

Interesanti fakti Latvijas zinātnieki atgriezās no ekspedīcijas Svalbāras arhipelāga (+VIDEO)

Šobrīd LHEI aicina pieteikties uzņēmumus, privātpersonas, kas vēlētos sniegt finansiālu atbalstu 2025.gada ekspedīcijai.

Interesanti fakti Latviešu pētnieces atgriezušās no ekspedīcijas Arktikā

Latvijas Hidroekoloģijas institūta (LHEI) mikroplastmasas pētniecības grupas zinātniskās darbinieces atgriezušās no ekspedīcijas Svalbāras salu arhipelāga, Norvēģijā, kur pētīha tur esošo mikroplastmasas piesārņojumu, informē LHEI vadošā pētniece Inta Dimante-Deimantoviča.