• Ēriks,
  • Inese,
  • Inesis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Zinātnieki ir izstrādājuši jaunu metodi, kā Marsu padarīt apdzīvojamu

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 09:35, 09.08.2024


Pētījuma autori uzskata, ka Marsu padarīt viesmīlīgāku ir vieglāk, nekā varētu šķist, raksta Focus.



Ja izvēlas apmesties uz citas pasaules Saules sistēmā, Marss, iespējams, ir labākā izvēle. Šobrīd Sarkanā planēta ir auksts tuksnesis, bet pagātnē, kā liecina pētījumi, uz tās virsmas bija upes un ezeri ar šķidru ūdeni. Toreiz temperatūra bija daudz augstāka, kas ļāva ūdenim saglabāt šķidru formu. Žurnālā Science Advances publicētā pētījuma autori ierosina izmantot mākslīgi radītus putekļus, lai Marsu padarītu apdzīvojamu, raksta The Economist.

Gadu desmitiem zinātnieki un zinātniskās fantastikas rakstnieki ir pētījuši idejas, kas palīdzētu atgriezt Marsu tā siltākajā klimatā. Lai to panāktu, nepieciešams teraformēt Sarkano planētu, padarot to viesmīlīgāku Zemes iedzīvotājiem. Piedāvātās koncepcijas pamatā ir ideja, ka Marsa atmosfēru jāpiepilda ar milzīgu daudzumu siltumnīcefekta gāzu, lai paaugstinātu temperatūru un izkausētu pazemes ūdens ledu. Tika ierosināts izmantot arī kodolsprādzienus šim nolūkam.

Tomēr jaunā pētījuma autori piedāvā vienkāršāku metodi, kā padarīt Marsu siltāku, lai ražotu šķidru ūdeni un tuvinātu planētu tās pagātnes stāvoklim. Zinātnieki uzskata, ka atmosfēru jāpiepilda ar sarkaniem mākslīgi radītiem putekļiem. Tas ļautu Marsam uzkarst tik ļoti, ka lielākā daļa ūdens ledus zem virsmas izkustu. Šis process būtu īpaši efektīvs Marsa vasarās.

Putekļus veidotu no sīkiem metāla stieņiem, katrs apmēram deviņas miljondaļas no metra garš. Šis izmērs tika izvēlēts īpaši, jo tas nodrošina, ka putekļu daļiņas atstaro siltumu atpakaļ uz planētas virsmas, kas citādi izkļūtu kosmosā. Simulācijas liecina, ka piepildot Marsa atmosfēru ar 30 litriem putekļu sekundē, vidējā temperatūra uz Marsa varētu paaugstināties par 30 grādiem pēc Celsija vai vairāk.

Šī metode prasa milzīgu putekļu daudzumu. Pirms 19 gadiem citi zinātnieki ierosināja izmantot hlorfluorogļūdeņražus, spēcīgas siltumnīcefekta gāzes, ar līdzīgu mērķi. Tika secināts, ka nepieciešami simtiem miljonu tonnu šo gāzu, lai mainītu Marsa klimatu. Jaunā pētījuma autori apgalvo, ka viņu metode masu izteiksmē ir aptuveni 5000 reižu efektīvāka.

Zinātnieki uzskata, ka idejas par Marsa terraformēšanu vēl ir jāpilnveido, taču planētu noteikti var mainīt, un process ir vienkāršāks, nekā sākotnēji varētu šķist.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Rīt Muzeju naktī Ķīpsalā ir vērts godināt Žaņa Lipkes piemiņu (+VIDEO)

Viesi tiks iepazīstināti ar īpašu programmu, kas veltīta drosmīgajām sievietēm.

Interesanti fakti Ja vēlies kuģot ar plostu pa Gauju, noteikti izlasi (+VIDEO)

Amata prasmes ir ierakstītas Latvijas Nemateriālā kultūras mantojuma Nacionālajā sarakstā.

Interesanti fakti Vilcienam maršrutā Rīga-Viļņa viens vagons veltīts aukstajai biešu zupai

Lietuvas valstij piederošās dzelzceļa kompānijas "Lietuvos geležinkeliai" pasažieru pārvadājumu uzņēmuma "LTG Link" vilcienam maršrutā Rīga-Viļņa viens vagons no trešdienas līdz 10.augustam būs veltīts aukstajai biešu zupai, informēja "LTG Link" pārstāvji.

Interesanti fakti Kāpēc melnās kaķenes tiek uzskatītas par nelaimes vēstnesēm?

Mūsdienās daudzi joprojām tic, ka melnas kaķenes nes nelaimi — taču šim ticējumam ir dziļas vēsturiskas saknes.

Lasiet arī

Ekonomika Latvijā attīsta Zemes novērošanas datus un ģeotelpiskās tehnoloģijas (+VIDEO)

Katrs eiro, kas ieguldīts kosmosa programmās, piesaista papildu 2,8 eiro investīcijas.

Interesanti fakti «SpaceX» kosmosa kuģis dodas pirmajā orbitālajā lidojumā virs Zemes poliem

ASV uzņēmuma "SpaceX" kosmosa kuģis "Crew Dragons" ar četriem privātiem astronautiem pirmdien devās vēsturē pirmajā orbitālajā lidojumā virs Zemes poliem.

Sabiedrība Latvija un Ukraina sadarbosies kosmosa izpētes jomā

Trešdien pēc Latvijas-Ukrainas Starpvaldību komisijas sēdes parakstīts saprašanās memorands Latvijas un Ukrainas sadarbībai kosmosa izpētes jomā.

Interesanti fakti Uz Zemes atgriezušies SKS iestrēgušie astronauti

Uz Zemes atgriezušies divi ASV astronauti, kas kosmosa kuģa tehnisku problēmu dēļ Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) bija iestrēguši ilgāk nekā deviņus mēnešus.