• Indriķis,
  • Ints,
  • Namejs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Zinātnieki nejauši atklāja pasaulē retāko minerālu, pateicoties vecai vēstulei

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 11:03, 07.08.2024


Vienkārša vēstule, kurā uzskaitītas fosilijas vienā no raktuvēm, ļāva zinātniekiem atklāt retu minerālu un papildināt to kolekciju. Šis atklājums ir tik rets, ka cilvēce to pat nevar izmantot pieticīgo rezervju dēļ.



Plašas minerālu kolekcijas ikdienas digitalizācijas laikā Bavārijas Vides aģentūras (LfU) darbinieki Vācijā atklāja vienu no pasaulē retākajiem minerāliem: humboldtīnu. Šis negaidītais atklājums radās, pateicoties kastē glabātajai ar roku rakstītai 1949. gada vēstulei, kurā tika runāts par humboldtīna klātbūtni ogļu šuvēs netālu no Švandorfas, raksta Good.

LfU paziņoja par savu atklājumu preses relīzē 2024. gada janvārī, un detalizēti rezultāti tiks publicēti žurnālā *Geologica Bavarica*. Vienkārša vēstule burtiski mainīja zinātnieku zināšanas par viņu rīcībā esošajiem retajiem minerāliem.

Humboldtīts, kā norādīts tiešsaistes minerālu datubāzē, ir rets minerāls, kas sastāv no dzelzs un skābeņskābes, parādās kā mazi prizmatiski kristāli. Tā krāsa svārstās no dzintara dzeltenas līdz citrondzeltenai, un tas parasti veidojas ogļu atradnēs, retāk granīta pegmatītos un hidrotermālās atradnēs.

Tā retuma un mazā kristāla izmēra dēļ humboldtīns netiek plaši izmantots praksē. Tomēr tas ļoti interesē minerālu kolekcionārus un pētniekus, kas pēta minerālus un to īpašības. Kolekcionāri to novērtē tā unikālā sastāva un skaistās kristāla krāsas dēļ. Zinātniekiem humboldtīna izpēte palīdz izprast apstākļus, kādos veidojas šādi reti minerāli, un ķīmiskās reakcijas, kuru rezultātā tie veidojas.

Minerālu pirmo reizi identificēja vācu mineralogs Augusts Breithaupts, un 1820. gados to nosauca peruāņu ģeologs Mariano Eduardo de Rivero i Ustaris par godu ievērojamajam vācu dabaszinātniekam un pētniekam Frīdriham Heinriham Aleksandram fon Humboltam.

Atklātais minerāls ir tik reti sastopams, ka par to saņēma atsevišķu ziņu lielākās izstādes oficiālajā kontā. Kāda ogļraktuvju īpašnieka rakstītā vēstule aprakstīja humboldtīna klātbūtni Matiaszehes raktuvēs netālu no Švandorfas. LfU Ģeoloģijas nodaļa, kuru vadīja Rolands Eihhorns, apstiprināja minerāla identitāti, izmantojot rentgenstaru difraktometru un parauga ķīmisko analīzi aptuveni lazdu rieksta lielumā. Eihhorns atzīmēja, ka sākotnējā skepse bija saistīta ar minerālu retumu, jo humboldtīns iepriekš tika atrasts tikai sīku kristālu veidā.

Tomēr laboratorijas analīze sniedza nepieciešamo apstiprinājumu. Atgūtais paraugs tiks izstādīts Minhenes izstādē (*Mineralientage München*) 2024. gada oktobrī, kas ir Eiropas galvenais minerālu, fosiliju, dārgakmeņu un rotaslietu notikums. Neraugoties uz uztraukumu, ko radījis atradums, pētnieki atzina, ka turpmāka informācija par minerāla veidošanos Švandorfas raktuvēs joprojām nav zināma raktuvju slēgšanas un tai sekojošo plūdu dēļ tālajā 1966. gadā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Ceturtdien vietām gaidāmas stipras lietusgāzes

Ceturtdien vietām centrālajos un austrumu rajonos gaidāmas stipras lietusgāzes, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķu prognozes.

Interesanti fakti Šajā sestdienā Rojā būs koši svētki pie jūras (+VIDEO)

Šogad sagaidāms arī īpašs pārsteigums - Neptūnam pievienosies skursteņslauķu cunfte.

Interesanti fakti Pagājušais jūnijs bijis karstākais Rietumeiropā

Pagājušais mēnesis bija karstākais jūnijs Rietumeiropā, kas vairākos karstuma viļņos piedzīvoja "ekstrēmas" gaisa temperatūras, trešdien ziņoja Eiropas Savienības (ES) Klimata pārmaiņu dienests "Copernicus" (C3S).

Interesanti fakti Trešdien Latvijā gaidāms stiprs lietus un negaiss

Trešdien Latvijā gaidāms stiprs lietus un negaiss, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra sinoptiķu prognozes.

Lasiet arī

Interesanti fakti Zinātnieki pirmo reizi laboratorijā izaudzējuši cilvēka zobu

Zinātniekiem pirmo reizi izdevies izaudzēt cilvēka zobu laboratorijas apstākļos – tas ir revolucionārs sasniegums, kas nākotnē var pilnībā mainīt pieeju zobu aizvietošanai. Par to ziņo The Telegraph.

Sabiedrība Ar zinātni saskārušās trīs ceturtdaļas Latvijas iedzīvotāju (+VIDEO)

"Tā ir daļa no sabiedrības dzīves un tās izgudrojumi ir ieausti mūsu ikdienā".

Interesanti fakti Atklāta Arābijas tuksneša senā pagātne

Jauns pētījums, kas publicēts žurnālā Nature, atklāj pārsteidzošu faktu: Arābijas pussalas un Sahāras tuksneši ne vienmēr bijuši tik sausas un tukšas vietas, kā redzams šodien. Izrādās, pēdējo 7 miljonu gadu laikā reģionā vairākkārt valdījuši mitri klimatiskie periodi – Arābijas tuksnesis tad pārvērtās par zaļojošu ainavu ar upēm un ezeriem.

Ekonomika Inovācijas: Latvijas zinātnieki ir iemācījušies iegūt fosforu no ūdens (+VIDEO)

Projekta īstenošanas laikā tiek izstrādāti ieteikumi tehnoloģijas mērogošanai un komercializācijai.