• Margarita,
  • Margrieta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pasaules filatēliju iepriecina ar jaunām Latvijas pastmarkām (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 16:27, 08.07.2024


Papildus ir izdotas aploksnes ar putnu attēliem.


Šie putni dzīvo Latvijas ezeros un upēs.

Latvijas Pasts papildinājis vienu no pieprasītākajām sērijām - Latvijas putni, tajā izdodot divas jaunas pastmarkas. Viena ir veltīta Latvijas Ornitoloģijas biedrības izvēlētajam 2024.gada putnam - mazajam zīriņam (Sternula albifrons), savukārt otrā ir attēlots zvirbuļvanags (Accipiter nisus).

Pastmarka ar mazo zīriņu izdota 50 000 eksemplāru tirāžā, un tās nominālvērtība ir € 1,97, kas atbilst vienkāršas vēstules (no 21 līdz 100 gramiem) nosūtīšanas izmaksām Latvijas teritorijā. Savukārt zvirbuļvanagam veltītās pastmarkas tirāža sasniedz 50 000 eksemplāru, nominālvērtība - € 2,08, un ar to var nosūtīt vēstuļu korespondenci svara kategorijā līdz 20 gramiem uz 14. zonas valstīm. Papildus pastmarkām ir izdotas divas aploksnes ar abu putnu attēliem, katra no tām - 500 eksemplāru tirāžā. Pastmarku un aplokšņu dizaina autors ir mākslinieks Ģirts Grīva.

Latvijas Ornitoloģijas biedrības kronētais 2024.gada putns mazais zīriņš (Sternula albifrons) samērā reti novērojams Latvijā. Putns ir ar ātru un tauriņam līdzīgu lidojumu. Sugas nosaukums raksturo atšķirību - pēc izmēra mazākais no visām Eiropā sastopamajām zīriņu sugām, jo pieaugušam putnam ķermeņa garums no 21 līdz 25 centimetriem, bet svars ap 45 gramiem. Putnam ir plāns, ass knābis, kas ir dzeltens ar melnu galu. Putna kājas ir dzelteni oranžas, bet spārni balti pelēki. Piere un josliņas virs uzacīm ir baltas. Abu dzimumu mazie zīriņi izskatās vienādi.

Arī zvirbuļvanags (Accipiter nisus) ir maza auguma putns. Tas ir plēsīgs, ar īsiem, taču platiem spārniem un garu asti, kas palīdz manevrēšanai starp kokiem mežā. Pārsvarā mātītes ir līdz pat 25% lielākas par tēviņiem un var svērt arī divas reizes vairāk. Mātītes ķermeņa garums ir 35-41 cm, spārnu plētums 67-80 cm, bet svars 185-342 g. Tās mugura ir tumši brūna vai brūni pelēka, pavēdere gaiša ar tumši brūnām josliņām. Pieaudzis tēviņš ir 29-34 cm garš, tā spārnu plētums ir 59-64 cm un svars 110-196 g. Tēviņa mugura ir zilganpelēka vai pelēka, bet pavēdere un krūtis gaišas ar smalkām, sarkanbrūnām vai oranži brūnām josliņām. Zvirbuļvanags ir sastopams Eiropā, Āzijā un Ziemeļāfrikā. Latvijā tas ir parasts ligzdotājs, bet daudz lielāks skaits caurceļo valsts teritoriju. Mazais plēsējs ir regulāri novērojams arī ziemā.

Nākamais filatēlijas izdevums plānots 26.jūlijā.

Latvijas Pasta izdotie filatēlijas darbi augsti vērtēti gan klientu vidū, gan filatēlijas kolekcionāru un ekspertu lokā. Filatēlijas materiālu kolekcionāru starptautiskās apvienības atbilstoši stingri regulētiem standartiem Latvijas Pasta izdotās pastmarkas novērtējušas kā līdzvērtīgas lielāko pasaules valstu izdotajiem filatēlijas izdevumiem un tās regulāri tiek iekļautas gan pasaulē atpazīstamos filatēlijas izdevumu katalogos, gan prestižu kolekcionāru kolekcijās.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Jūlijs ir tomātu mēnesis, Āgenskalna tirgū notiks garšas meistarklase (+VIDEO)

Uzturs spēlē būtisku lomu cilvēka veselības un labsajūtas uzturēšanā.

Interesanti fakti Iespējams, būs jāglābj NASA astronauti, kas «nav iestrēguši» SKS

Abiem astronautiem, kuri orbītā ieradās ar kosmosa kuģi "Boeing Starliner", bija paredzēts atgriezties uz Zemes jūnijā. Tomēr tagad viņi kosmosā uzturēsies vismaz līdz augusta vidum.

Interesanti fakti Latvija ir zirgu un jāšanas sporta zeme, to pierādīs Inčukalnā (+VIDEO)

Jāšana ar koka zirgiem (hobby horse) pasaulē kļūst arvien populārāka, šogad arī pie mums tā ir iekļauta sacensību programmā.

Interesanti fakti Laiks uz Mēness rit ātrāk nekā uz Zemes. Par cik daudz?

Lai nākotnē varētu veiksmīgi izpētīt Zemes pavadoni, ir ļoti svarīgi saprast, cik precīzi laiks plūst uz Mēness.

Lasiet arī

Sabiedrība Būs jaunais pasta nodaļu koncepts

"Latvijas pasts" patlaban neslēgs nevienu pasta nodaļu,

Ekonomika Pasts ar SM apsver trīs stratēģiskos virzienus turpmākajam pasta nodaļu tīklam

Patlaban VAS "Latvijas pasts" ar Satiksmes ministriju (SM) apsver trīs stratēģiskos virzienus, kas iezīmētu turpmāko pasta nodaļu tīklu, aģentūrai LETA skaidroja pasta pārstāvji.

Sabiedrība Apstiprināta Latvijas pasta pagaidu padome

Ceturtdien apstiprināta VAS "Latvijas pasts" pagaidu padome, informēja Satiksmes ministrijā (SM).