• Ramona,
  • Ritma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Astronauti nevar atgriezties no orbītas. Nedēļas vietā viņi tur atrodas mēnesi

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 06:52, 02.07.2024


NASA apgalvo, ka bojātā Boeing Starliner kosmosa kuģa apkalpe nav iestrēgusi Starptautiskajā kosmosa stacijā. Tomēr nav zināms, kad astronauti varēs atgriezties mājās.NASA amatpersonas nesen notikušajā preses konferencē paziņoja, ka astronauti Barijs Vilmors un Sunita Viljamsa, kuri jūnija sākumā tika nosūtīti uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS), nav iesprūduši kosmosā. Taču Boeing bojātā kosmosa kuģa Starliner apkalpe orbītā varētu pavadīt septiņus mēnešus, lai gan sākotnējais misijas ilgums bija tikai nedēļa. Joprojām nav skaidrs, kad astronautu pāris varētu atgriezties mājās no orbītas, raksta New Atlas.

Preses konferencē NASA pārstāvji paziņoja, ka Boeing Starliner kosmosa kuģa, kas ir pietauvots pie SKS, apkalpe ir drošībā un ar pašu kosmosa kuģi viss ir kārtībā. Paziņojumā teikts, ka nedēļu ilgā misija ir kļuvusi par misiju ar atvērtu termiņu, jo vēl nav zināms, kad tā beigsies, jo inženieriem uz Zemes ir jāveic papildu Starliner dzinēju darbības pārbaudes. NASA paziņoja, ka abi astronauti nav iestrēguši orbītā, lai gan šis paziņojums nešķiet pārāk pārliecinošs, ņemot vērā jau zināmo informāciju.

Pēc gadiem ilgas kavēšanās un starta datuma pārcelšanas 5. jūnijā sākās pirmais Boeing kosmosa kuģa Starliner pilotējamais lidojums. Sākotnēji bija plānots, ka pēc tam, kad kuģis 6. jūnijā piestās pie SKS, apkalpe nedēļu pavadīs orbītā un pēc tam atgriezīsies. Lidojums iepriekš vairākas reizes tika atlikts, jo kuģa dzinējos tika atklāta hēlija noplūde. Taču NASA un Boeing nolēma turpināt pirmo izmēģinājuma startu ar Starliner kosmosa kuģi orbītā ar apkalpi.

Taču kosmosā turpināja rasties problēmas. Tuvojoties SKS, sabojājās vairāki dzinēji, un tika atklāta jauna hēlija noplūde. Kamēr kuģis ir pietauvots pie SKS, inženieri uz Zemes cenšas noskaidrot, kas ar to ir noticis un ko ar to darīt tālāk.

Kā jau iepriekš ziņots, pirms divām nedēļām tika veikts tests ar iedarbinātiem dzinējiem, un šķietami tika konstatēts atteices cēlonis. Toreiz tika pieņemts, ka astronauti atgriezīsies mājās 26. jūnijā. Pēc tam kļuva zināms, ka dzinējspēka sistēmas testi turpinās, un, kā jau rakstīja Focus, jaunais Starliner apkalpes atgriešanās datums tika noteikts 2. jūlijā.

Saskaņā ar NASA sniegto informāciju ar SKS robotizētās rokas palīdzību pašlaik tiek pārbaudīts, vai kuģis nav bojāts vai erodēts. Savukārt uz Zemes inženieri pēta kosmosa kuģa dzinēju repliku, lai saprastu, kāds ir to atteices iemesls kosmosā.

NASA paziņoja, ka vēl nav zināms datums, kad astronauti Vilmors un Viljamsa no orbītas atgriezīsies atpakaļ uz Zemes. Tas parādīsies tikai tad, kad tiks veikti visi testi un iegūti nepieciešamie rezultāti, lai saprastu turpmāko rīcību.

Zināms, ka Boeing Starliner kuģa baterijas var darboties 45 dienas, taču NASA apgalvo, ka tās ir uzlādētas uz SKS un varēs darboties vēl 45 dienas. Arī pēc ASV kosmosa aģentūras pārstāvja teiktā, kad Starliner kuģis tiks pieņemts ekspluatācijā, tas varēs veikt misijas, kuru ilgums būs 210 dienas. Tas ir gandrīz 7 mēneši. Iespējams, ka abiem astronautiem orbitālajā stacijā būs jāatrodas tikpat ilgu laiku, jo inženieru testēšana var ieilgt.

Taču šāda attīstība nebūs nekas unikāls. Piemēram, pagājušā gada septembrī pēc vairāk nekā gada, kas pavadīts uz SKS, uz Zemes vēl varēja atgriezties ASV astronauts un divi Krievijas Federācijas astronauti. Tik ilga uzturēšanās orbītā bija saistīta ar to, ka Krievijas kosmosa kuģim "Sojuz" bija defekts, un astronautiem nācās gaidīt, kad viņus paņems cits kuģis.

Pastāv iespēja, ka šoreiz situācija var atkārtoties. Ja kosmosa kuģis Starliner tiks atzīts par nepiemērotu astronautu atgriešanās lidojumam, NASA būs jāizmanto citi kuģi.

Saskaņā ar Boeing sniegto informāciju jauns Starliner kosmosa kuģa starts ir paredzēts 2025. gada februārī. Taču nav zināms, kā tas varēs veikt lidojumu, ja NASA to neatzīs par piemērotu pilotējamiem lidojumiem.

Tāpēc pastāv iespēja izvēlēties kādu no diviem kosmosa kuģiem, kas uz SKS nogādā NASA astronautus. Tas varētu būt vai nu SpaceX kosmosa kuģis Dragon, vai Krievijas kosmosa kuģis Sojuz. Pēdējais variants, visticamāk, NASA nav īpaši labvēlīgs, ņemot vērā saspīlētās attiecības starp ASV un Krieviju saistībā ar pēdējās iebrukumu Ukrainā. Savukārt pirmais variants nozīmēs, ka NASA tuvākajā nākotnē būs tikai viens galvenais kuģis, ar ko nogādāt uz SKS astronautus, un Boeing pagaidām paliks malā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Vasarnīca nav noliktava: dizainers konsultē, kā organizēt komfortu (+VIDEO)

Parasti mums ir pārlieku daudz mantu, kuras patiesībā nelietojam, bet paturam "katram gadījumam".

Interesanti fakti Kāpēc ir interesanti braukt uz Auci (+VIDEO)

1616. gadā rakstos pirmoreiz pieminēta Vecauces muiža, kurā tika sasaukts Kurzemes un Zemgales hercogistes landtāgs.

Interesanti fakti Sestdienas vakarā vietām Latvijā iespējams spēcīgs pērkona negaiss

Sestdien ciklons no Polijas virzīsies pāri Baltijas jūrai, tā ietekmē Latvijā iespējamas stipras pērkona lietusgāzes, lielākais negaisa risks būs vakarā, liecina sinoptiķu prognozes.

Interesanti fakti Latvijā saimnieces savus ledusskapjus pārskata vasarā (+VIDEO)

Rectpte N 1: zveidojiet sarakstu ar iecienītajām maltītēm.

Lasiet arī

Pasaule Uz SKS dodas trīs ASV un viens Krievijas astronauts

Uz Starptautisko Kosmosa staciju (SKS) svētdienas vakarā devies kosmosa kuģis "Crew Dragon" ar trim ASV un vienu Krievu astronautu, kas SKS misijā pavadīs sešus mēnešus.

Interesanti fakti Uz Mēness nolaidies pirmais ASV kosmosa aparāts vairāk nekā 50 gadu laikā

Uz Mēness piektdien nolaidies pirmais ASV kosmosa aparāts vairāk nekā 50 gadu laikā, paziņoja ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA).

Interesanti fakti NASA Marsa helikopters beidzis darboties

ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) helikopters "Ingenuity" noslēdzis savu trīs gadus ilgo misiju, gūstot propellera bojājumu pēdējā lidojuma laikā, ceturtdien paziņojusi NASA.

Pasaule Uz SKS devusies trešā privātā kosmosa misija

Uz Starptautisko kosmosa staciju (SKS) ceturtdien devusies trešā privātā kosmosa misija ar četriem astronautiem, paziņojusi ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA).