• Evija,
  • Jogita,
  • Raita
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Eksperti: pērtiķi bieži kaitē ceļojošajiem latviešiem (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 09:08, 12.05.2024


Straujas kustības un klaigāšanu dzīvnieks var uztvert kā apdraudējumu un mēģināt uzbrukt.


Jūs vienmēr vēlaties barot mīļus mājdzīvniekus, taču tas var beigties nelabvēlīgi.

Latvijas apdrošināšanas firmas nereti saņem klientu pieteikumus par ceļojuma laikā piedzīvotiem pērtiķu uzbrukumiem - tūristu pieradinātie dzīvnieki ne vien atņem cilvēkiem brilles, telefonus un citas vērtīgas mantas, bet arī mēdz iekost vai kā citādi savainot ceļotājus. Kaspars Elcis, ceļojumu bloga, stāsta, kurās valstīs visbiežāk var sastapt agresīvus pērtiķus un kā no tiem izvairīties.

"Ceļojuma laikā pērtiķis nozaga man brilles", "divi pērtiķi man uzlēca uz galvas un no izbīļa es nolauzu sev daļu priekšzoba", "savvaļas pērtiķis ielika savu pēdu man mutē, tāpēc bija nepieciešama vakcīna pret trakumsērgu", "pērtiķu parkā Bali devu vienam no viņiem banānu, bet tas man iekoda" - šādi un līdzīgi stāsti pietiekami bieži parādās ceļojumu apdrošināšanas atlīdzību pieteikumos, stāsta atlīdzību eksperts Dāvids Lēvalds. Viņš norāda, ka visbiežāk pērtiķi ceļotājus sakož un saskrāpē vai nozog viņu mantas, tā radot zaudējumus līdz pat vairākiem simtiem eiro.

Ceļojumu bloga TripThis izveidotājs Kaspars Elcis skaidro, ka visbiežāk ar pērtiķu uzbrukumiem ceļotāji saskaras tādās Āzijas valstīs kā Japāna, Taizeme, Indonēzija un Indija, savukārt Gibraltārs ir vienīgā vieta Eiropā, kur sastopama savvaļas pērtiķu saime un mēdz gadīties šādi uzbrukumi tūristiem. "Savvaļas pērtiķu populācija šajās vietās strauji pieaug, un dzīvnieki ir pieraduši pie cilvēkiem un no tiem vairs nebaidās. Galvenie iemesli, kādēļ pērtiķi uzbrūk cilvēkiem, ir ēdiens un citi labumi, ko iespējams iegūt no tūristiem," stāsta Kaspars Elcis. Šie pērtiķi ir gudri - viņi ir iemācījušies, ka no tūristiem var nozagt ēdienu vai citas lietas, kuras pēc tam var iemainīt pret ēdienu.

Kā izvairīties no pērtiķu uzbrukumiem?

Lai cik vilinoši nešķistu iegūt sev pašbildi ar pērtiķi, Kaspars Elcis iesaka tomēr ieturēt no tiem distanci un nemēģināt tuvoties, pieskarties vai kopā nofotografēties: "Būtu ieteicams izvairīties no acu kontakta un zobu rādīšanas, jo pērtiķi šos signālus uztver kā agresiju. Arī straujas kustības un klaigāšanu pērtiķi var uztvert kā apdraudējumu un mēģināt uzbrukt. Pērtiķus nevajadzētu arī barot, jo tieši tādā veidā tūristi viņus ir pieradinājuši un turpina veicināt dzīvnieku pieradumu un pat atkarību no cilvēku dotās pārtikas. Arī pašiem nevajadzētu ēst vai turēt rokās ēdienu pērtiķu klātbūtnē, jo tas viņus var pievilināt un, mēģinot jums atņemt ēdienu, viņi var jūs savainot," iesaka ceļotājs.

Viņš norāda, ka pērtiķus piesaista arī dažādas spīdīgas lietas, tāpēc, dodoties uz pērtiķu parkiem, ieteicams noņemt rotaslietas un pīrsingus, nevilkt saulesbrilles, bet garus matus labāk savākt.

Ko darīt, ja ceļojumā ir uzbrucis pērtiķis?

Pērtiķi parasti tūristiem atņem dažādas spīdīgas mantas ar mērķi tās iemainīt pret pārtiku, tāpēc gadījumā, ja pērtiķis ir nozadzis ko vērtīgu, var mēģināt parādīt viņam ko ēdamu un visdrīzāk viņš izlaidīs no rokām jūsu mantas, lai paņemtu ēdienu. Ja neizdodas mantas atgūt vai tās tiek sabojātas, tad sazinieties ar savu apdrošinātāju, kas segs radušos zaudējumus.

Savukārt gadījumos, kad pērtiķis ir nodarījis kādus miesas bojājumus, brūce ir jānomazgā ar ūdeni, jādezinficē un nekavējoties jādodas uz tuvāko medicīnas iestādi, lai veiktu nepieciešamās pārbaudes un saņemtu trakumsērgas vakcīnu. Balcia eksperts norāda, ka arī šīs izmaksas sedz ceļojuma apdrošināšana, tāpēc šādos gadījumos ir jāsaglabā visi čeki un rēķini, ko vēlāk varēs iesniegt apdrošinātājam, lai saņemtu atlīdzību.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Sēņotāji Ruсavā veiksmīgi aizvadīja sezonu

Rudenāju tirdziņš bagātināja pasākuma atmosfēru, pulcējot vietējos amatniekus, mājražotājus gan no Latvijas, gan Lietuvas.

Interesanti fakti Zeme noliekusies par 80 centimetriem: ko tas nozīmē?

Zinātnieki ir noskaidrojuši neparastā Zemes rotācijas pola dreifēšanas iemeslu.

Interesanti fakti Kādu vielu pietrūkst latviešiem ziemā (+VIDEO)

Riska zonā ir topošās un jaunās māmiņas, kurām ir īpaši rūpīgi jāseko savai fiziskai un psiholoģiskai veselībai.

Interesanti fakti Zinātnieki atklāj jaunu metodi, lai noteiktu alkoholisma risku

Agrīna tieksmju uz alkoholisma noteikšana var būt izšķiroša, lai glābtu dzīvības un novērstu atkarības problēmas nākotnē.

Lasiet arī

Sabiedrība Noteiks informāciju, kas obligāti jānorāda kaķu un suņu pārdošanas sludinājumos

Valdībā otrdien nolēma noteikt informāciju, kas obligāti jānorāda kaķu, suņu un mājas sesku pārdošanas sludinājumos, kā arī precizēja prasības par pārdodamā dzīvnieka minimālo vecumu un nepieciešamajiem dokumentiem.

Sabiedrība Pļaujas laikā zemnieki tiek mudināti saudzēt dzīvnieku pasauli (+VIDEO)

Vēlams zālājā atstāt nenopļautus laukumus – drošības salas.

Sabiedrība Saeima atbalsta sodu pastiprināšanu par cietsirdību pret dzīvniekiem

Saeima šodien otrajā lasījumā atbalstīja grozījumus Krimināllikumā, ar kuriem plānots noteikt bargākus sodus par cietsirdīgu izturēšanos pret dzīvniekiem.

Sabiedrība Latvijā būs jāčipo arī kaķi

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Dzīvnieku aizsardzības likumā un Veterinārmedicīnas likumā, kas paredz jaunas labturības prasības mājas (istabas) dzīvnieku turēšanā, pavairošanā un atsavināšanā.