Uz Mēness nolaidies pirmais ASV kosmosa aparāts vairāk nekā 50 gadu laikā

Interesanti fakti
LETA 08:18, 23.02.2024 0

Uz Mēness piektdien nolaidies pirmais ASV kosmosa aparāts vairāk nekā 50 gadu laikā, paziņoja ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA).

 
Foto: Youtube

ASV uzņēmuma "Intuitive Machines" robots "Odysseus" plkst.1.25 pēc Latvijas laika nolaidās netālu no Mēness dienvidpola.

Pēc nolaišanās lidojuma vadības centram bija vajadzīgas vairākas minūtes sakaru nodibināšanai ar robotu.

"Odysseus" ir pirmais ASV kosmosa aparāts, kas nolaidies uz Mēness kopš 1972.gada, kad ar kosmosa kuģi "Apollo 11" uz šīs planētas ieradās amerikāņu astronauti.

"Odysseus" nogādājis uz Mēness sešus NASA zinātniskos instrumentus.

NASA vadītājs Bils Nelsons "Odyseeus" nolaišanos uz Mēness nodēvēja par triumfu.

"ASV ir atgriezušās uz Mēness. Pirmo reizi cilvēces vēsturē komerciāls uzņēmums - amerikāņu uzņēmums - uzsāka un vadīja ceļojumu uz Mēnesi. Un šodien ir diena, kas apliecina, ka NASA komerciālās partnerattiecības ir spēcīgas un daudzsološas," sacīts Nelsona paziņojumā.

Dispečeriem bija jārisina tehniska problēma, kas gandrīz apturēja misiju vēl pirms nosēšanās sākuma.

"Odysseus" lāzeri, kuriem bija jāaprēķina aparāta atrašanās augstums un ātrums, nedarbojās pareizi.

Tomēr uz "Odysseus" atrodas daži eksperimentāli NASA lāzeri, un inženieri spēja tos savienot ar navigācijas datoriem.

Pēc "Odysseus" nolaišanās robota nebija nekāda signāla. Taču pēc vairākām minūtēm tika izveidots sakaru savienojums, lai gan vājš.

Tas radīja zināmas bažas par nolaišanās moduļa stāvokli. Tomēr pēc pāris stundām "Intuitive Machines" ziņoja, ka "Odysseus" atrodas vertikāli un no tā tiek saņemti dati, tostarp attēli.

Uz apvidu, kur nolaidies "Odysseus", NASA apsver iespēju vēl šajā desmitgadē nosūtīt astronautus programmas "Artemis" ietvaros.

"Odysseus" tika palaists pagājušajā nedēļā no Kanaveralas zemesraga Floridā ar uzņēmuma "SpaceX" raķeti "Falcon 9".

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Atklāta Arābijas tuksneša senā pagātne

Jauns pētījums, kas publicēts žurnālā Nature, atklāj pārsteidzošu faktu: Arābijas pussalas un Sahāras tuksneši ne vienmēr bijuši tik sausas un tukšas vietas, kā redzams šodien. Izrādās, pēdējo 7 miljonu gadu laikā reģionā vairākkārt valdījuši mitri klimatiskie periodi – Arābijas tuksnesis tad pārvērtās par zaļojošu ainavu ar upēm un ezeriem.

Interesanti fakti Valsts prezidents pērn iegādājies krājobligācijas par 200 000 eiro

Valsts prezidents Edgars Rinkēvičs pērn iegādājies krājobligācijas par 200 000 eiro, liecina viņa amatpersonas deklarācija par 2024.gadu.

Interesanti fakti Pētījums: Mājas suņi kaitē dabai vairāk, nekā domāts līdz šim

Jauns Pērtas Universitātes (Austrālija) pētījums atklājis, ka mājas suņiem var būt pārsteidzoši negatīva ietekme uz savvaļas dzīvniekiem, ekosistēmām un pat klimatu. Pētījuma rezultāti publicēti žurnālā Pacific Conservation Biology.

Lasiet arī

Pasaule Noslēgusies gadu ilga NASA simulācija dzīvei uz Marsa

Teksasā sestdien noslēgusies ASV Nacionālās aeronautikas un kosmosa pārvaldes (NASA) misija, kurā tika simulēta dzīve uz Marsa, un četri brīvprātīgie, kas 378 dienas pavadīja ieslodzīti 160 kvadrātmetros, priecīgi un atviegloti pameta simulatoru.

Interesanti fakti Skafandru daudz, bet nav ar ko doties kosmosā: NASA ir lielas problēmas

Kosmosa aģentūra saskaras ar lielu jaunu skafandru trūkumu, lai aizstātu sabrukušos 80. gadu skafandrus.

Interesanti fakti Astronauti nevar atgriezties no orbītas. Nedēļas vietā viņi tur atrodas mēnesi

NASA apgalvo, ka bojātā Boeing Starliner kosmosa kuģa apkalpe nav iestrēgusi Starptautiskajā kosmosa stacijā. Tomēr nav zināms, kad astronauti varēs atgriezties mājās.

Interesanti fakti NASA izraudzījusies «SpaceX» SKS ievadīšanai Zemes atmosfērā

ASV Nacionālā Aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) izraudzījusies kompāniju "SpaceX" kosmosa kuģa būvei, kas pēc Starptautiskās kosmosa stacijas (SKS) ekspluatācijas beigām 2030.gadā ievadīs to Zemes atmosfērā, kur stacija izjuks.