• Alnis,
  • Andulis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Iespējams, būs jāglābj NASA astronauti, kas «nav iestrēguši» SKS

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 07:29, 12.07.2024


Abiem astronautiem, kuri orbītā ieradās ar kosmosa kuģi "Boeing Starliner", bija paredzēts atgriezties uz Zemes jūnijā. Tomēr tagad viņi kosmosā uzturēsies vismaz līdz augusta vidum.


Foto: NASA

Tas, kam vajadzēja būt nedēļu ilgai misijai, ir pārvērties par mēnešiem ilgu uzturēšanos ar nezināmu iznākumu. Starptautiskajā kosmosa stacijā (SKS) pieslēgtā kosmosa kuģa "Boeing Starliner" apkalpei jāpaliek orbītā vismaz līdz augusta vidum. NASA neizslēdz glābšanas misiju, lai atgrieztu astronautus, kuri “nav iestrēguši” orbītā, raksta New Atlas.

Pirmais lidojums ar "Starliner" astronautiem radīja neparedzētus sarežģījumus gan NASA, gan "Boeing" uzņēmumam, kas radīja transportlīdzekli. Pirmā testa lidojuma ar cilvēkiem uz klāja laikā kuģis devās uz SKS 5. jūnijā.

Sākotnējais plāns paredzēja, ka NASA astronauti Sunita Viljamsa un Barijs Vilmors paliks orbītā apmēram septiņas dienas. "Boeing" bija jāpierāda, ka tā kuģis var droši nogādāt astronautus un kravas uz SKS un atpakaļ, lai NASA izsniegtu nepieciešamās atļaujas šādiem lidojumiem.

Tomēr pirms palaišanas kuģa dzinējā bija hēlija noplūde, kas aizkavēja lidojumu, un lidojuma laikā tika atklātas piecas hēlija noplūdes, kā arī sabojājās četri kuģa dzinēji. Starliner ar dažām grūtībām spēja pieslēgties SKS 6. jūnijā.

NASA uzstāj, ka neskatoties uz visām problēmām un nespēju mēneša laikā atgriezt astronautus uz Zemi, viņi “nav iestrēguši” orbītā un viss ir kārtībā. NASA norādīja, ka kuģa akumulatori var izturēt 45 dienas, un tos var uzlādēt vēl 45 dienas uz orbitālās stacijas. Kopumā "Starliner" kuģis ir paredzēts darbam septiņus mēnešus.

Tā kā NASA nevēlējās sniegt jaunu informāciju par misijas statusu, informatīvajā telpā sāka izplatīties baumas, ka problēma ar kuģi ir daudz lielāka, nekā NASA apgalvo. Trešdien, 10. jūlijā, NASA tiešraidē sazinoties ar abiem astronautiem, norādīja, ka viņi jūtas labi un ērti uz SKS.

Taču zināms, ka "Starliner" kuģis joprojām nevar atstāt orbitālo staciju, izņemot avārijas gadījumā. Inženieri uz Zemes turpina veikt kuģa dzinēju testus, lai noskaidrotu, kas ir nepareizi. Paredzams, ka šie testi beigsies jūlija beigās, kas nozīmē, ka abu astronautu atgriešanās uz Zemes varētu notikt tikai augusta vidū. Taču nav oficiālu datumu astronautu atgriešanās laikam, kuri “nav iestrēguši” kosmosā. Iespējams, NASA un "Boeing" ir piesardzīgi šajā jautājumā, jo uz spēles ir liktas divu cilvēku dzīvības. NASA neizslēdz glābšanas misiju, lai atgrieztu astronautus uz Zemi, taču pagaidām sīkākas ziņas nav pieejamas.

Jo ilgāk "Starliner" paliks uz SKS, jo ilgāks laiks būs nepieciešams, lai NASA atļautu tā darbību. Nav zināms, vai šāda atļauja tiks dota. Sākotnēji kosmosa kuģa "Starliner" otrais lidojums uz SKS bija plānots 2025. gada februārī. Šo lidojumu varētu pārplānot, un tādējādi šo misiju varētu veikt "SpaceX Dragon" kuģis.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti «Starship» raķetes augšējā daļa eksplodējusi

ASV uzņēmumam "SpaceX" ceturtdien izdevās palaist savu jaudīgo raķeti "Starship" septītajā izmēģinājuma lidojumā, taču tas noslēdzās ar raķetes augšējās daļas eksplodēšanu, paziņojis miljardierim Īlonam Maskam piederošais uzņēmums.

Interesanti fakti ASV regulators iesūdz Masku par pārkāpumiem «Twitter» akciju iegādē

ASV Vērtspapīru un biržu komisija (SEC) ir iesūdzējusi tiesā miljardieri Īlonu Masku par pārkāpumiem, kurus viņš pieļāvis sociālās saziņas platformas "Twitter" akciju iegādē 2022.gadā, teikts otrdien publicētā SEC iesniegumā tiesai.

Interesanti fakti Nosauktas skatītākās TV pārraides Latvijā 2024.gadā

Skatītākais televīzijas kanāls pērn bija LTV1, kura vērošanai veltīti 10,9% no kopējā TV skatīšanās laika, informē pētījumu kompānija "Kantar".

Interesanti fakti Kāpēc mans mājdzīvnieks neēd: veterinārārsta padoms (+VIDEO)

Jebkuram dzīvniekam ēstgribas trūkums ir pirmā pazīme par kādu novirzi no normas.

Lasiet arī

Pasaule «SpaceX» kosmosa kuģa apkalpe veikusi pirmo privātpersonu izgājienu kosmosā

Miljardiera Īlona Maska kompānija "SpaceX" ceturtdien iegājusi vēsturē ar pirmo privātās apkalpes izgājienu kosmosā.

Interesanti fakti Saturns šonedēļ būs vislielākais un spožākais

Milzu gāzes planēta būs opozīcijā, un nākamreiz šāda parādība būs novērojama tikai pēc gada.

Ekonomika Latvijas uzņēmēji mācās izmantot kosmosa datus (+VIDEO)

Rīgas dome aicina izstrādāt digitālus risinājumus viedās pilsētas koncepcijas attīstīšanai.

Interesanti fakti Pirmā nolaišanās uz komētas: kādus noslēpumus atklāja zinātnieki (+FOTO)

Pirms 10 gadiem kosmosa kuģis "Rosetta" pirmo reizi vēsturē iegāja komētas orbītā un no tās virsmas palaida nosēšanās aparātu.