• Dita,
  • Marta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kā aukstajā sezonā gaisu mājās padarīt patīkamāku (VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
VS.LV 20:24, 22.11.2023


Atsvaidzinātājiem, kuru sastāvā atrodamas dabiskās ēteriskās eļļas, var piemist aromterapeitiskas īpašības


Mūsu oža ir cieši saistīta ar emocijām un uztveri.

Vai arī tev, kā daudziem citiem, ir svarīgi, ka mājās vienmēr ir patīkams aromāts? Smarža rada mājīguma sajūtu, uzlabo atmosfēru un pat iedvesmo uz kādu radošu aktivitāti. Lai mājoklis smaržotu patīkami, cilvēki nereti izmanto gaisa atsvaidzinātājus ar sintētiskām smaržvielām, nevis kādas no dabiskām metodēm, kas nemaksā praktiski neko.

Nenoliedzami, viens no faktoriem ir tas, ka gaisa atsvaidzinātāji ir diezgan viegli lietojami un ērti pieejami – vien jādodas uz lielveikalu un jāizvēlas tīkamākais aromāts. Tie pieejami visdažādākajās formās – izsmidzināmi aerosoli, eļļas vai difuzori. Bet vai tiešām gaisa atsvaidzinātāji atsvaidzina gaisu, ko mēs ikdienā elpojam, un cik veselīgi ir tos regulāri lietot?

To visu apskatīsim šajā rakstā, kā arī atklāsim dabiskas metodes, kas tev palīdzēs uzturēt iekštelpu gaisu tīru un svaigu, ziņo vietne medicine.lv.

Kā gaisa atsvaidzinātāji rada sajūtu, ka gaiss kļūst svaigāks vai pat tīrāks?

Galvenā gaisa atsvaidzinātāju funkcija ir nomaskēt vai aizstāt kādu nepatīkamu aromātu, ko tie lieliski arī panāk ar pievienotajām smaržvielām un eļļām. Tas rada mūsu nāsīm tīkamu smaržu, kas ir spēcīgāka par citām smakām, ko tā nomāc, kā arī rodas maldīga sajūta, ka gaiss kļuvis svaigāks.

Gaisa atsvaidzinātāji nomāc nepatīkamos aromātus ar spēcīgām mākslīgām smaržvielām, kas tajos ir iekšā, taču tie viennozīmīgi nepadara gaisu svaigāku.

Mūsu oža ir cieši saistīta ar emocijām un uztveri. Gaisa atsvaidzinātājiem, kuru sastāvā atrodamas dabiskās ēteriskās eļļas, var piemist aromterapeitiskas īpašības, un tās var uzlabot mūsu garastāvokli un mazināt stresu. Kad sastopamies ar patīkamu aromātu, tas izraisa pozitīvas asociācijas un sajūtas, un var radīt sajūtu, ka gaiss kļuvis “labāks”.

Bieži vien smaržīgais ir neveselīgs

Lielākā daļa gaisa atsvaidzinātāju satur sintētiskas, ķīmiskas vielas un mākslīgas smaržvielas, kas var izraisīt alerģiju, elpošanas problēmas un veselības problēmas ilgtermiņā.

Apdomā, vai ir vērts riskēt ar savu veselību, regulāri lietojot gaisa atsvaidzinātājus, jo patiesībā šis mūsdienās tik ļoti populārais produkts sniedz tikai īstermiņa prieku. Gaisa atsvaidzinātāji negatīvi ietekmē ne vien tavu veselību, bet arī apkārtējo vidi. Tos bieži iepako vienreizējas lietošanas iepakojumos, kas rada jaunus atkritumus, turklāt tie gaisā izdala kaitīgus gaistošus organiskos savienojumus.

Kā padarīt iekštelpu gaisu svaigu un patīkamu bez mākslīgām smaržvielām?

Nosauksim 8 dabiskās alternatīvas un eko produktus, kas nodrošina ne tikai veselīgāku un videi draudzīgāku risinājumu, salīdzinot ar gaisa atsvaidzinātājiem, bet arīdzan veicina svaigāku un patīkamāku mājas atmosfēru ikdienā.

Telpu vēdināšana – svaigais āra gaiss ir viens no labākajiem resursiem, ar ko uzlabot iekštelpu gaisa kvalitāti. Regulāri ver vaļā logus un durvis, lai svaigais gaiss nāk iekšā. Lieliski, ja tev ir telpas, kurās ir iespējams izveidot caurvēju. Vēdini telpas bieži, un par svaigumu nebūs jāuztraucas!

Iekštelpu augi – daži telpaugi, piemēram, spatifīla jeb miera lilija, alveja, bambusa palma, gumijkoks un līdakaste, palīdz uzlabot iekštelpu gaisa kvalitāti, filtrējot piesārņotājus un atbrīvojot gaisu no toksīniem.

Regulāra telpu uzkopšana – ir nepieciešams samazināt alergēnu un citu gaisa piesārņotāju daudzumu, regulāri mazgājot grīdas, noslaukot putekļus ar mitru nevis sausu lupatiņu, kā arī izpurinot paklājus, mēbeļu pārvalkus, gultas veļu, segas u.c. mājas tekstilu svaigā gaisā.

Dabiskie tīrīšanas līdzekļi – telpu uzkopšana ar dabiskiem tīrīšanas līdzekļiem, kurus vari pagatavot pats, izmantojot tādas sastāvdaļas kā etiķis, dzeramā soda un citrons, padarīs tavu mājokli ne tikai tīru un svaigu, bet arī likvidēs nepatīkamo aromātu cēloņus, baktērijas un sēnītes.

Dabisku šķiedru tekstils – paklāji, aizkari, gultas veļa u.c. mājas tekstilijas, kas izgatavoti no organiskas kokvilnas, lina, kašmira, merino vilnas vai zīda, samazinās sintētisko ķīmisko vielu izdalīšanos gaisā, kā arī mazinās alergēnu izraisītus saslimšanas riskus.

Aromātiski augi un augļi – nav nepieciešams iegādāties ēteriskās eļļas, ja tev ir iespēja izmantot dabas veltes, piemēram, turēt lavandu, piparmētru vai vīgriezes saišķīti vai pagatavot piparmētru, pelašķu, ābolu, tējas rozes uzlējumu vai gardu tējas tasi, kas piepildīs māju ar patīkamu aromātu.

Tāpat arī bišu produkti, citrusaugļi, dažādi garšaugi (kanēlis, krustnagliņa u.c.) un svaigi atnesti skujkoku zari un ziedi var lieliski atsvaidzināt mājas gaisu.

Dabiskas izcelsmes ēteriskās eļļas – lielisks gaisa atsvaidzinātājs, kas nokļūst visās maliņās. Tās var lietot arī difūzerī un sildtraukā, piepildot telpu ar burvīgu aromātu. Var izmantot mājās, birojā vai citās telpās, izvēloties sev piemērotāko aromātu.

Bišu vaska vai sojas vaska sveces – tās ir dabiskas alternatīvas parafīna svecēm. Sveces izdala smalku, patīkamu smaržu, kā arī tām bieži vien ir pievienotas aromātiskās eļļas. Šīs sveces var noderēt arī kā lielisks dekors interjeram, radot papildu prieku mājās.

Atcerieties, ka telpu gaisa kvalitātes uzlabošana ir nepārtraukts process, un šo dabisko metožu apvienošana var palīdzēt radīt veselīgāku dzīves vidi tev un tavai ģimenei.

Lai gan gaisa atsvaidzinātāji var radīt priekšstatu par tīrāku gaisu, tie necīnās ar piesārņotājiem un neuzlabo iekštelpu gaisa kvalitāti. Tie arī neaizstāj pareizu ventilāciju, regulāru telpu uzkopšanu, kā arī nenovērš sliktu smaku un piesārņojuma cēloni. Ir vērts padomāt divreiz, pirms pērc gaisa atsvaidzinātājus, jo tie ir pielīdzināmi plāksteriem – paredzēti īsai sāpju remdēšanai, bet nekādā veidā nepalīdz uzlabot ne gaisu, ne tavu veselību, kā arī nespēj novērst nepatīkamā aromāta cēloni.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Lasiet arī