• Meta,
  • Sniedze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojumā iekļautas četras jaunas vērtības

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
LETA 14:06, 15.11.2023


Nemateriālā kultūras mantojuma padomes sēdē 17.oktobrī pieņemts lēmums par četru jaunu vērtību iekļaušanu Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma (NKM) sarakstā.


Foto: LETA

Iekļaušanai Nacionālajā NKM sarakstā 2023.gadā apstiprinātas četras vērtības. Divas no tām ir kultūrtelpas. Pirmā ir Piebalgas kultūrtelpa, ko pieteikusi Cēsu novada pašvaldība. Piebalgas kultūrtelpas iedzīvotāji - piebaldzēni - ir būtiski latviešu nacionālās identitātes nesēji savā savdabīgajā patībā, kas veidojusies, savijoties senām prasmēm, dzīvestelpas specifikai, nerimstošajai vajadzībai pēc izglītības un zināšanām.

Otra ir Bārtas kultūrtelpa, kuru pieteikusi Dienvidkurzemes novada pašvaldības Kultūras pārvalde. Bārtas kultūrtelpa atrodas Lejaskurzemē, un kopā ar kaimiņu - Nīcas un Rucavas - kultūrtelpām, ir nozīmīga kultūrvēsturiska vieta Latvijā, kur tiek saglabātas, joprojām dzīvas uzturētas un arī atjaunotas senās tradīcijas.

Iekļaušanai sarakstā apstiprināta arī celu jostiņu aušanas tradīcija Ziemeļlatgalē, ko pieteica biedrība "Upītes jauniešu folkloras kopa". Celu jostiņu aušanas tradīcija ir viens no senākajiem jostu aušanas veidiem, kas pazīstams visā Latvijā, bet bijis īpaši izplatīts Latgalē, kā arī sēņu vākšana un izmantošana, ko pieteica Latvijas Mikologu biedrība, - nacionāla mēroga tradīcija, kas tiek kopta visā Latvijas teritorijā un kas ir saistīta gan ar zināšanām par dabu, gan kulinārajām un citām prasmēm.

LNKC Nemateriālā kultūras mantojuma eksperte Gita Lancere norāda, ka NKM padome, izvērtējot līdz 2023.gada 5.jūnijam iesūtītos pieteikumus, no vienpadsmit atlasīja deviņus, kuru iesniedzējiem ar ekspertu palīdzību tika dota iespēja savus pieteikumus papildināt un precizēt, un galu galā līdz iekļaušanai Nacionālajā sarakstā tikušas šīs četras nemateriālā kultūras mantojuma vērtības, kas ir gan šaurākā kopienā, gan visā Latvijā pazīstamas un rūpīgi koptas.

Svinīgā ceremonija, kurā tiks pasniegti apliecinājumi par vērtību iekļaušanu Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, notiks 25.novembrī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Apliecinājumu pasniegšanas ceremoniju būs iespēja vērot tiešraidē Latvijas Nacionālā kultūras centra tīmekļvietnē "lnkc.gov.lv", kā arī platformas "Facebook" profilā.

Informācija par pieteikuma sagatavošanu, kā arī par nemateriālā kultūras mantojuma padomi pieejama tīmekļvietnē "nematerialakultura.lv". Nākamā pieteikumu iesniegšana tiks izsludināta 2024.gada janvārī, un to sagatavošanai tiks dots pusgads laika.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Pirms 80 gadiem Teherānā Rūzvelts un Čērčils atdeva Baltiju Staļinam (+VIDEO)

Par Baltijas valstu pievienošanu PSRS rīkojams plebiscīts (tautas nobalsošana) nenoteiktā nākotnē, bet ne starptautiskā kontrolē, tā nolēma sabiedroto vadītāji.

Interesanti fakti Valmiera var kļūt par vienu no gastrotūrisma galamērķiem (+VIDEO)

Labākā iestāde pilsētā, saskaņā ar Michelin, atrodas vecajā pastā.

Interesanti fakti Spirta ražošana deviņos mēnešos Latvijā augusi 2,5 reizes

Latvijā saražotā spirta apmērs deviņos mēnešos audzis 2,5 reizes salīdzinājumā ar 2022.gada deviņiem mēnešiem, liecina Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotie akcīzes preču aprites rādītāji.

Interesanti fakti Gar autoceļiem sāk uzstādīt ceļazīmes lībiešu un latgaliešu rakstu valod

Gar valsts autoceļiem sāk uzstādīt kultūrvēsturisko novadu robežu zīmes lībiešu un latgaliešu rakstu valodā, informēja VSIA "Latvijas valsts ceļi" pārstāvji.

Lasiet arī