• Rozālija,
  • Roze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojumā iekļautas četras jaunas vērtības

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
LETA 14:06, 15.11.2023


Nemateriālā kultūras mantojuma padomes sēdē 17.oktobrī pieņemts lēmums par četru jaunu vērtību iekļaušanu Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma (NKM) sarakstā.


Foto: LETA

Iekļaušanai Nacionālajā NKM sarakstā 2023.gadā apstiprinātas četras vērtības. Divas no tām ir kultūrtelpas. Pirmā ir Piebalgas kultūrtelpa, ko pieteikusi Cēsu novada pašvaldība. Piebalgas kultūrtelpas iedzīvotāji - piebaldzēni - ir būtiski latviešu nacionālās identitātes nesēji savā savdabīgajā patībā, kas veidojusies, savijoties senām prasmēm, dzīvestelpas specifikai, nerimstošajai vajadzībai pēc izglītības un zināšanām.

Otra ir Bārtas kultūrtelpa, kuru pieteikusi Dienvidkurzemes novada pašvaldības Kultūras pārvalde. Bārtas kultūrtelpa atrodas Lejaskurzemē, un kopā ar kaimiņu - Nīcas un Rucavas - kultūrtelpām, ir nozīmīga kultūrvēsturiska vieta Latvijā, kur tiek saglabātas, joprojām dzīvas uzturētas un arī atjaunotas senās tradīcijas.

Iekļaušanai sarakstā apstiprināta arī celu jostiņu aušanas tradīcija Ziemeļlatgalē, ko pieteica biedrība "Upītes jauniešu folkloras kopa". Celu jostiņu aušanas tradīcija ir viens no senākajiem jostu aušanas veidiem, kas pazīstams visā Latvijā, bet bijis īpaši izplatīts Latgalē, kā arī sēņu vākšana un izmantošana, ko pieteica Latvijas Mikologu biedrība, - nacionāla mēroga tradīcija, kas tiek kopta visā Latvijas teritorijā un kas ir saistīta gan ar zināšanām par dabu, gan kulinārajām un citām prasmēm.

LNKC Nemateriālā kultūras mantojuma eksperte Gita Lancere norāda, ka NKM padome, izvērtējot līdz 2023.gada 5.jūnijam iesūtītos pieteikumus, no vienpadsmit atlasīja deviņus, kuru iesniedzējiem ar ekspertu palīdzību tika dota iespēja savus pieteikumus papildināt un precizēt, un galu galā līdz iekļaušanai Nacionālajā sarakstā tikušas šīs četras nemateriālā kultūras mantojuma vērtības, kas ir gan šaurākā kopienā, gan visā Latvijā pazīstamas un rūpīgi koptas.

Svinīgā ceremonija, kurā tiks pasniegti apliecinājumi par vērtību iekļaušanu Nacionālajā nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā, notiks 25.novembrī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijā. Apliecinājumu pasniegšanas ceremoniju būs iespēja vērot tiešraidē Latvijas Nacionālā kultūras centra tīmekļvietnē "lnkc.gov.lv", kā arī platformas "Facebook" profilā.

Informācija par pieteikuma sagatavošanu, kā arī par nemateriālā kultūras mantojuma padomi pieejama tīmekļvietnē "nematerialakultura.lv". Nākamā pieteikumu iesniegšana tiks izsludināta 2024.gada janvārī, un to sagatavošanai tiks dots pusgads laika.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Kāpēc ir interesanti braukt uz Auci (+VIDEO)

1616. gadā rakstos pirmoreiz pieminēta Vecauces muiža, kurā tika sasaukts Kurzemes un Zemgales hercogistes landtāgs.

Interesanti fakti Sestdienas vakarā vietām Latvijā iespējams spēcīgs pērkona negaiss

Sestdien ciklons no Polijas virzīsies pāri Baltijas jūrai, tā ietekmē Latvijā iespējamas stipras pērkona lietusgāzes, lielākais negaisa risks būs vakarā, liecina sinoptiķu prognozes.

Interesanti fakti Latvijā saimnieces savus ledusskapjus pārskata vasarā (+VIDEO)

Rectpte N 1: zveidojiet sarakstu ar iecienītajām maltītēm.

Interesanti fakti Jūlijs ir tomātu mēnesis, Āgenskalna tirgū notiks garšas meistarklase (+VIDEO)

Uzturs spēlē būtisku lomu cilvēka veselības un labsajūtas uzturēšanā.

Lasiet arī