• Aurora,
  • Austra
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Cilvēki uzskata, ka mājdzīvniekiem ir pozitīva ietekme uz psihisko veselību

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti
LETA 21:43, 05.11.2023


Mājdzīvnieki ir ne tikai ģimenes locekļi, bet arī sniedz saviem saimniekiem daudzus psihiskās veselības ieguvumus, secināts Rīgas Psihiatrijas un narkoloģijas centra (RPNC) oktobrī veiktajā aptaujā.No visiem 194 aptaujātajiem respondentiem vairāk nekā puse jeb 65,5% teica, ka viņu mājdzīvnieks ir kaķis, 10% teica, ka viņiem ir suņi, bet tikai 6,5% respondentu vispār nav mājdzīvnieku. Apmēram 3% identificēja citus mājdzīvniekus, tostarp zivis, putnus, grauzējus un rāpuļus, piemēram, tarantulus, bet 15% norādīja, ka viņiem ir vairāki mājdzīvnieki - gan kaķi, gan suņi, gan citi.

Lielākā daļa jeb 84% mājdzīvnieku īpašnieku uzskata, ka viņu mājdzīvniekiem ir pozitīva ietekme uz viņu psihisko veselību. Tāpat lielākā daļa - 93% mājdzīvnieku īpašnieku - uzskata savus mājdzīvniekus par pilnvērtīgiem savas ģimenes locekļiem. Savukārt 76,6% respondentu atzina, ka mājdzīvnieks bija atbalsts viņu psihiskajai veselībai Covid-19 mājsēdes laikā.

Tie respondenti, kas norādīja, ka viņu mājdzīvnieki pozitīvi ietekmē viņu psihisko veselību, minēja vairākus galvenos ieguvumus. Vairums jeb 72% norādīja, ka mājdzīvnieki sniedz pozitīvas emocijas, 69% uzskata, ka tie palīdz mazināt stresu un trauksmi, sniedz beznosacījuma mīlestību, 66% - nodrošina nomierinošu klātbūtni, 63% - ir patiesi draugi, bet 43% uzskata, ka mājdzīvnieki mazina vientulības sajūtu.

RPNC valdes priekšsēdētāja, psihiatre Sandra Pūce norādīja, ka arvien vairāk cilvēku apzinās, ka attiecībās starp cilvēkiem un viņu mājdzīvniekiem ir kaut kas īpašs. Dzīvnieki, kurus cilvēks ieved savā dzīvē un ģimenē, kļūst ne tikai par ģimenes locekļiem, bet arī par "mazajiem palīgiem" psihiskās veselības uzlabošanā un saglabāšanā.

"Ir pierādīts, ka mijiedarbība ar dzīvniekiem samazina kortizola (ar stresu saistītā hormona) līmeni un pazemina asinsspiedienu. Citi pētījumi ir atklājuši, ka dzīvnieki var mazināt vientulību, palielināt sociālā atbalsta sajūtu un uzlabot garastāvokli. Tādēļ, ja jums vēl nav sava mājdzīvnieka, iespējams, ir laiks par tādu padomāt," sacīja Pūce.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Sešās novērojumu stacijās pārspēts marta pirmās dienas siltuma rekords

Piektdien līdz plkst.16 sešās novērojumu stacijās labots 1.marta maksimālās gaisa temperatūras rekords, liecina Latvijas Vides, ģeoloģijas un meteoroloģijas centra dati.

Interesanti fakti LU rektora amatā ievēlē ekonomikas fakultātes dekānu Bērziņu

Latvijas Universitātes (LU) rektora amatā piektdien tika ievēlēts līdzšinējais LU Biznesa, vadības un ekonomikas fakultātes dekāns Gundars Bērziņš.

Interesanti fakti OECD augstu novērtē Latviju digitālās identitātes jomā

Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācija (OECD) augstu novērtējusi Latviju digitālās identitātes jomā, informē Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija.

Interesanti fakti Āboltiņa vēstnieces gaitas turpinās Nīderlandē

Līdzšinējā Latvijas vēstniece Itālijā Solvita Āboltiņa savas darba gaitas turpinās kā vēstniece Nīderlandē.

Lasiet arī