No visiem 194 aptaujātajiem respondentiem vairāk nekā puse jeb 65,5% teica, ka viņu mājdzīvnieks ir kaķis, 10% teica, ka viņiem ir suņi, bet tikai 6,5% respondentu vispār nav mājdzīvnieku. Apmēram 3% identificēja citus mājdzīvniekus, tostarp zivis, putnus, grauzējus un rāpuļus, piemēram, tarantulus, bet 15% norādīja, ka viņiem ir vairāki mājdzīvnieki - gan kaķi, gan suņi, gan citi.
Lielākā daļa jeb 84% mājdzīvnieku īpašnieku uzskata, ka viņu mājdzīvniekiem ir pozitīva ietekme uz viņu psihisko veselību. Tāpat lielākā daļa - 93% mājdzīvnieku īpašnieku - uzskata savus mājdzīvniekus par pilnvērtīgiem savas ģimenes locekļiem. Savukārt 76,6% respondentu atzina, ka mājdzīvnieks bija atbalsts viņu psihiskajai veselībai Covid-19 mājsēdes laikā.
Tie respondenti, kas norādīja, ka viņu mājdzīvnieki pozitīvi ietekmē viņu psihisko veselību, minēja vairākus galvenos ieguvumus. Vairums jeb 72% norādīja, ka mājdzīvnieki sniedz pozitīvas emocijas, 69% uzskata, ka tie palīdz mazināt stresu un trauksmi, sniedz beznosacījuma mīlestību, 66% - nodrošina nomierinošu klātbūtni, 63% - ir patiesi draugi, bet 43% uzskata, ka mājdzīvnieki mazina vientulības sajūtu.
RPNC valdes priekšsēdētāja, psihiatre Sandra Pūce norādīja, ka arvien vairāk cilvēku apzinās, ka attiecībās starp cilvēkiem un viņu mājdzīvniekiem ir kaut kas īpašs. Dzīvnieki, kurus cilvēks ieved savā dzīvē un ģimenē, kļūst ne tikai par ģimenes locekļiem, bet arī par "mazajiem palīgiem" psihiskās veselības uzlabošanā un saglabāšanā.
"Ir pierādīts, ka mijiedarbība ar dzīvniekiem samazina kortizola (ar stresu saistītā hormona) līmeni un pazemina asinsspiedienu. Citi pētījumi ir atklājuši, ka dzīvnieki var mazināt vientulību, palielināt sociālā atbalsta sajūtu un uzlabot garastāvokli. Tādēļ, ja jums vēl nav sava mājdzīvnieka, iespējams, ir laiks par tādu padomāt," sacīja Pūce.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri