• Alberts,
  • Madis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Liepajā ir ātrākais tramvajs Latvijā, pirmais reiss - plkst. 4.27 (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Interesanti fakti / Vēsturiskie
VS.LV 15:44, 12.08.2023


19. gadsimta beigās sabiedrisko transportu pilsētā būvēja uzņēmums no Vācijas, tad uzņēmums pārgāja franču rokās.


Ātri, videi draudzīgi un skaisti.

Noteikti ne visi Latvijas iedzīvotāji zina, ka pilsētā, kurā piedzimst vējš, ir "zaļākais" tramvajs Latvijā. Liepājā viņš bieži pārvietojas pa sliedēm, kas noklātas starp zāli. Tas samazina putekļus un troksni, kā arī padara tramvaja līniju vizuāli pievilcīgu.

Turklāt Liepājas tramvajs brauc ātrāk nekā tā "kolēģi" no Rīgas un Daugavpils - vidējais ātrums ir 17,25 kilometri stundā.

Tramvaja vēsture Liepājā ir ļoti interesanta un pat dramatiska.

1897. gada 9. jūlijā, Liepājas valde tās galvas Hermaņa Adolfi personā noslēdz ar Kontinentālā elektrisko uzņēmumu sabiedrības Nirenbergā abpusēji izdevīgu līgumu „Par elektriskā dzelzceļa un elektriskās stacijas būvi un izmantošanu Liepājā”. Tā tramvaja ienākšana rada elektroenerģijas ieviešanu rūpniecībā un ielu apgaismošanā. Lielais solis pretim progresam ir sperts. Līgums paredz, ka uzņēmēju sabiedrība maksā daļu no ienākumiem pilsētai, un 40 gadu laikā sliežu ceļš, spēkstacija ar tās ēkām un ierīcēm labā darba kārtībā kļūst par pašvaldības īpašumu. Jāatzīst, arī toreiz naudīgi projekti neiztika bez korupcijas skandāliem. Vēlāk atklājās, ka pilsētas galva Adolfi patvaļīgi pagarinājis pašvaldības tiesību atpirkšanas termiņu par pieciem gadiem – no 15 uz 20. Par to viņš saņēma papildinājumu līgumā – 20 000 rubļu kā atlīdzība pilsētai tiek tieši nodota Liepājas - Aizputes dzelzceļa dibinātājiem, bet viens no viņiem bija pats Adolfi.

1899. gada 14. septembrī sāk oficiāli ar ātrumu 15 km/h kursēt tramvajs līnijā Pilsētas tilts – Karosta. Šim faktam par godu pirmajās stundās Liepājas publika vizinās bez maksas. Līdz Pirmajam pasaules karam vagonus dala 1. un 2.klasē. Par braucienu 1.klasē jāmaksā 5 kapeikas, 2.klasē – 3 kapeikas, skolēniem 2 kapeikas. Un vēl – līdz pat Pirmajam Pasaules karam tramvaja darbinieki ir tikai vīrieši, strādājot 10 stundas dienā.

1928. gada Nirnbergas uzņēmums pāriet kādas franču uzņēmējsabiedrības pārziņā. Taču liepājnieki savu tramvaju grib tikai sev, un 1928.gada 1.novembrī pilsēta pieņem lēmumu ielu dzelzceļa tīklu un arī elektrisko centrāli no frančiem atpirkt par nieka 1 600 000 latiem. Lai dabūtu tādu naudu, pilsēta ieķīlā bankā Peldu iestādi, muzeju, dārzniecību, policijas ēku un pat lopkautuvi.

Maršruta līnijas kopgarums šobrīd ir 14,8 kilometri. Tas savieno Liepājas ģeogrāfiski centrālajā daļā esošo Jaunliepāju (Liepājas Metalurga rajonu) ar Dienvidrietumu mikrorajonu un Ezerkrastu, pa ceļam šķērsojot daļu pilsētas centru un pietuvojoties Jūrmalas parka rajonam Vecliepājā. Visa maršruta izbraukšana vienā virzienā aizņem vidēji 30 minūtes. Kopā Liepājas tramvaja maršrutā darbojas 36 pieturas - pa 18 katrā virzienā.

Ņemot vērā to, ka AS “Pasažieru vilciens” izziņojusi jaunieviestā ikdienas vilciena Liepāja–Rīga–Liepāja atiešanas un pienākšanas laikus, lai nodrošinātu liepājniekiem iespēju nokļūt uz agro vilciena reisu plkst. 5, no š.g. augusta tiks organizēti papildu Liepājas sabiedriskā transporta reisi, tai skaitā agrais tramvaja reiss. Nokļūšanai Liepājas dzelzceļa stacijā uz Liepāja–Rīga vilciena reisu katru dienu (arī brīvdienās) tramvaja reiss maršrutā “Mirdzas Ķempes iela – Brīvības iela” aties plkst. 4.27 no galapunkta.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Interesanti fakti Rīgas Zooloģiskais dārzs svētdien sola īpašu aktivitāti (+VIDEO)

Būs sarunas ar izglītības kuratoriem par ekosistēmu mijiedarbību, sugu saglabāšanu.

Interesanti fakti Rīgā noslēdzies «Baltic Pride 2024» gājiens

Rīgā bez starpgadījumiem noslēdzies "Baltic Pride 2024" gājiens "Līdz mēs visi būsim vienlīdzīgi", novēroja aģentūra LETA.

Interesanti fakti Kam Latvijas Pasts velta jaunās pastmarkas (+VIDEO)

Ar miniatūriem mākslas darbiem var norēķināties par sūtījumiem valsts iekšienē un ārzemēs.

Interesanti fakti Sestdien pēc dzestras nakts gaidāma mēreni silta diena

Naktī uz sestdienu gaisa temperatūra Latvijā noslīdēs līdz +5..+10 grādiem, prognozē sinoptiķi.

Lasiet arī

Ekonomika Eksperts: vidējā iegādātā īpašuma cena ir 124 tūkstoši eiro uz 25 gadu termiņu

Jaunās atbalsta iespējas varētu sekmēt mājokļu iegādi ārpus Rīgas, Pierīgas un Jūrmalas.

Sabiedrība Latviju oficiālā vizītē apmeklēs Spānijas karalis

Latvijā 25.jūnijā oficiālā vizītē ieradīsies Spānijas karalis Felipe VI, informē Valsts prezidenta padomnieks Mārtiņš Drēģeris.

Sabiedrība Vidzeme prasa lauku tualešu reģistrāciju līdz augustam (+VIDEO)

Noteikumi ir saistoši visām fiziskajām un juridiskajām personām, kuru īpašumā vai valdījumā ir decentralizētās kanalizācijas sistēmas.

Pasaule Vairāki desmiti Ziemeļkorejas karavīru uz brīdi šķērsojuši Dienvidkorejas robežu

Vairāki desmiti Ziemeļkorejas karavīru otrdien šķērsojuši robežu ar Dienvidkoreju, taču atgriezušies savā teritorijā pēc tam, kad dienvidkorejieši raidījuši brīdinājuma šāvienus, atsaucoties uz Apvienoto štāba priekšnieku komiteju, vēsta aģentūra "Yonhap".