Vīnogas
Vīnogas var būt kaitīgas vismaz trīs cilvēku kategorijām: liekais svars, diabēts un problēmas ar resno zarnu.
Vīnogas ir rekordiste oga kaloriju ziņā: 65-70 kilokaloriju uz simts gramiem. Bet, kurš no mums apstāsies pie simts gramiem apēsto vīnogu? Aptaukojušies cilvēki, kuri nolemj zaudēt svaru, bieži izmanto slikto padomu: “ēdiet vairāk augļu”. Rezultāts ir svara pieaugums par pāris kilogramiem, nevis svara zudums. Vienīgais risinājums ir apēst vīnogu porciju ne vairāk kā 100 gramus.
Diabētiķiem vīnogas patiešām ir bīstamas nekontrolēta cukura līmeņa paaugstināšanās asinīs dēļ: oga ir pirmajā vietā pēc kopējā cukuru daudzuma uz 100 gramiem produkta (15 grami).
Ja diabēta slimnieks nevar atteikties no savas iecienītākās ogas, var būt divi padomi: stingrs daudzuma ierobežojums + ēst ar taukus saturošu produktu, jo tauki “bloķē” cukuru, tas ir, palēnina tā iekļūšanu asinīs. Piemēram, ar cieto dzelteno sieru.
Vīnogas var kaitēt cilvēkiem ar resnās zarnas slimībām, jo glikoze provocē gāzu veidošanos. Diez vai šeit var ko līdzēt, tāpēc lielākajai daļai cilvēku ar šādu problēmu būs jāizslēdz vīnogas no uztura.
Avenes
Šī ir īsta “veselības oga” daudzos aspektos: diurētiska iedarbība, noderīga hipertensijas slimniekiem un augsts C, PP, B grupas vitamīnu, minerālvielu saturs… Tomēr avenēs ir arī daudz salicilātu – vielu, kas šķidrina asinis. Ja jūs lietojat asins šķidrinātājus, dienās, kad uzturā lietojat daudz aveņu, varat lietot mazāku zāļu devu: avenes pildīs šo funkciju zāļu vietā.
Tāpat ar avenēm jāuzmanās tiem, kam ir hronisks gastrīts ar paaugstinātu skābumu: avenes var provocēt slimības akūtu fāzi. Un, lai tas nenotiktu, avenes vēlams nelietot tukšā dūšā. Turklāt avenes vēlams lietot nevis pašas par sevi, bet, piemēram, ar biezpienu, rikotu, jogurtu, kefīru: raudzētie piena produkti mīkstina aveņu skābo iedarbību.
Arbūzs
Arbūzs 90% sastāv no ūdens. Ikviens zina par šī produkta spēcīgo diurētisko efektu. Ja karstā vasaras dienā pārspīlē ar arbūzu, tas var izraisīt smagu gāzu veidošanos augstā fruktozes satura dēļ, kā arī cukura līmeņa lēcienus asinīs. Tāpēc tas jālieto ar kaut ko kompensējošu. Arbūzs labi sader ar jogurtu, piparmētru, ingveru, citrusaugļiem.
Vidusjūras reģiona iedzīvotāju iecienīts ēdiens – arbūza šķēles ar fetas gabaliņiem. Arbūzu kombinē arī ar mocarellu, kūpinātu bekonu, tomātiem, sezama sēklām.
Apelsīni un greipfrūti
Citrusaugļi ir pilni ar šķiedrvielām, un glikēmiskais indekss ir diabēta slimnieka sapnis… Bet, acīmredzot, dabā nav pilnības: arī apelsīni un greipfrūti var nopietni kaitēt jūsu veselībai.
Apelsīni satur vielu, kas vairākas reizes palielina fotosensitivitāti. Tātad, pirms došanās aktīvā saulē – nekādu apelsīnu vai to produktu, jo pretējā gadījumā varat piedzīvot nopietnus apdegumus.
Savukārt greipfrūts satur furanokuramīnus. Tie kavē zāļu uzsūkšanās procesā iesaistītā enzīma darbību. Tas nav tik slikti, ja jūs pēc greipfrūta ēšanas izdzērāt tableti pret galvassāpēm. Bet, ja zāles jāievada organismā stingri pēc pulksteņa (hormonālie medikamenti, zāles pret hipertensiju u.c.), ir vērts padomāt… Tas nebūt nenozīmē, ka cilvēkiem, kuri regulāri lieto zāles, būs jāatsakās no tik veselīga augļa uzturā. Galvenais ievērot atstarpi vismaz 2-3 stundas.
Banāns
Kaloriju ziņā banāns neatpaliek no kartupeļa. Lai gan daudzi cilvēki uzskata, ka banāns ir uzkoda sportistiem un veselīga dzīvesveida piekritējiem. Banāni var izraisīt vēdera uzpūšanos, jo ir augsts fruktozes un šķīstošo šķiedru līmenis, kas arī izraisa gāzes.
Banāns ir arī liela magnija daudzuma nesējs, īslaicīga pārdozēšana organismā nav vēlama. Vārdu sakot: nevajadzētu ēst vairāk par vienu banānu dienā, bet vēl labāk – divās dienās.
Vēl labāk, izmantojiet banānu kopā ar mīkstu diētisko biezpienu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri