Pēc OECD datiem, pašlaik vidēji vienai Latvijas mājsaimniecībai, lai iegādātos 100 kvadrātmetru mājokli, būtu jāstrādā deviņus gadus, visu nopelnīto naudu liekot "zeķē" un neveicot nekādus liekus tēriņus. Turpretī pirms 12 gadiem mājsaimniecībai būtu bijis jāstrādā 9,6 gadi, teikts "Latio" pārskatā.
Tajā pašā laikā, piemēram, Somijā, lai iegādātos 100 kvadrātmetru mājokli, vienai mājsaimniecība būtu jāstrādā 6,6 gadus, Lietuvā - 7,5 gadus, bet Igaunijā - 10,3 gadus, neveicot liekus tēriņus jeb netērējot ceļojumos, ēšanai restorānos, koncertu apmeklējumiem, un noguldot visu uzkrāto peļņu īpašuma iegādei. Īrijā un Luksemburgā būtu jāstrādā vairāk nekā 16 gadus.
"Latio" nekustamo īpašumu analītiķe Ksenija Ijevļeva pārskatā norāda, ka patlaban algu pieaugums pārsniedzis mājokļu cenu kāpuma tempu. Tas ir pozitīvs signāls ne tikai pircējiem, bet arī tirgus stabilitātei kopumā. Tomēr tendences 2025.gada sākumā rāda, ka cenas sāk atkal kāpt, un pieejamības "logs" var nebūt uz palikšanu.
Pārskatā teikts, ka Latvijā pēdējos divos gados bijis straujš ienākumu kāpums - vidējā bruto alga no 1462 eiro 2023.gada pirmajā ceturksnī pieaugusi līdz 1757 eiro 2025.gada sākumā, kas ir kāpums par 20%. Savukārt divu istabu dzīvokļu vidējā cena jaunajā projektā pirmreizējā tirgū Rīgas apkaimēs 2025.gadā pirmajā ceturksnī Rīgā bija 2535 eiro par kvadrātmetru, kas ir 9% pieaugums salīdzinājumā ar 2023.gada pirmo ceturksni.
"Latio" pārskatā teikts, ka mājokļu cenas šajā laikā ir augušas daudz mērenāk, taču tirgū ir jau manāmas pazīmes, ka turpmāk nekustamo īpašumu cenas varētu augt straujāk, tāpēc iedzīvotāju relatīvā spēja iegādāties īpašumu sāk mazināties.
Tāpat "Latio" informē, ka mājokļa pārdošanai par tirgus cenu jūnijā vidēji bija nepieciešamas 56 dienas (57 - maijā, 58 - aprīlī, 60 - martā, 58 - februārī, 60 - janvārī), bet 15% mājokļu pārdoti viena mēneša laikā no sludinājuma publicēšanas brīža (14% - maijā un aprīlī, 13% - martā, 14% - februārī un janvārī).
Tāpat "Latio" informē, ka jūnijā 15% pārdevēju ir prasījuši tirgus situācijai nesamērīgi augstu cenu (15% - maijā, 14% - aprīlī un martā, 15% - februārī un janvārī).
Pēc "Latio" datiem, jūnijā 20% darījumu Rīgā notikuši ar mājokļiem jaunbūvēs (22% - aprīlī, 25% - martā un februārī, 20% - janvārī, 22% - decembrī un novembrī, 17% - oktobrī).
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri