Pārtikas cenu jautājumā politikas veidotāji neiedziļinās pēc būtības

Ekonomika
LETA 08:37, 03.04.2025 0

Pārtikas cenu jautājums ir tēma par kuru ir izdevīgi skaļi runāt, taču politikas veidotāji šajā jautājumā neiedziļinās pēc būtības, intervijā aģentūrai LETA sacīja SIA "Elvi Latvija" valdes locekle Laila Vārtukapteine.

 
Foto: LETA

"Ja runājam par pašreizējo populismu, kas skan no politiskās vides un Ekonomikas ministrijas puses, tad nav nekāds noslēpums, ka vainīgais vienmēr ir jāatrod, un šobrīd tas ir veiksmīgi izdevies. Visi ir atraduši, ka tirgotājs ir vainīgs. Diemžēl tas nav nekas jauns un tā ir bijis gadiem," pauda Vārtukapteine.

Viņa noraidīja pārmetumu, ka Latvijas ražojumiem veikalos tiek piemērots augstāks uzcenojums nekā importa produktiem. Problēmas ir saistītas ar to, ka lielos tirgos, piemēram, Polijā, ražošanas apmēru dēļ preču pašizmaksa bieži ir zemāka nekā Latvijā.

Tajā pašā laikā Vārtukapteine pauda, ka diskusijās netiek runāts par to, ar ko atšķiras Latvijas ražotāji un ar ko preču izplatītāji jeb starpnieki, tostarp gada sākumā no ļoti daudziem izplatītājiem tika saņemti cenu paaugstinājumi zīmolu precēm, kuras viņi pārstāv Latvijas tirgū.

"Paradoksāli, ka tieši vietējie mazie ražotāji, piemēram, mazās konditorejas un gaļas kūpinātavas, cēla cenas robežās līdz 5%, bet lielajiem izplatītājiem cenu pieaugums ir līdz 50%. Tā ir pavisam cita situācija, tāpēc nevaram vienkārši visu pielīdzināt," sacīja "Elvi" pārstāve, piebilstot, ka tieši ar Latvijas mazajiem ražotājiem attiecības esot ļoti labas, tostarp sadarbība ir ar reģionālajiem ražotājiem, kas produkciju piedāvā tikai savā darbības apkārtnē.

"Mēs esam joprojām salīdzinoši neliels uzņēmums ar aptuveni 5% tirgus daļu. Ja pie mums atnāk lielais ražotājs vai piegādātājs, kurš Latvijā ieņem 50% tirgus daļu, tad kurš šajā brīdī ir dominējošā stāvoklī? Mēs varam tikai uzklausīt viņa vēlmes un būtībā mums ir jāpiekrīt visam. Pēc būtības šādas situācijas netiek vērtētas," sacīja Vārtukapteine.

Viņa pauda uzskatu, ka arī valdības pieņemtais Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likums, kas pašlaik tiek skatīts Saeimā, jau pašā pamatā aizstāv tikai vienu pusi.

Pēc Vārtukapteines minētā, likuma pieņemšana tā pašreizējā veidolā varētu nozīmēt, ka tirgotāji, lai izvairītos no potenciālām problēmām, sadarbību pārtrauks tieši ar mazākajiem preču piegādātājiem.

"Protams, ka jebkuri likumi, kas vienai pusei draud ar milzīgiem sodiem, rada bažas. Mēs ļoti, ļoti rūpīgi pārdomāsim, kā un ko darīt. Šāda situācija nekad nav veselīga un neveicinās labu sadarbību, jo mums vienmēr būs jābaidās," teica Vārtukapteine.

Jau ziņots, ka valdība atbalstīja Ekonomikas ministrijas izstrādāto Negodīgas tirdzniecības prakses aizlieguma likumu, kura mērķis nodrošināt vienlīdzīgu konkurenci pārtikas preču mazumtirdzniecības tirgū, kā arī līdzsvarot sadarbību gadījumos, kad lauksaimniecības un pārtikas preču pircējs, kas ir ekonomiski spēcīgāks, šo stāvokli izmanto negodīgi, tādējādi kaitējot piegādātājam.

Ekonomikas ministrijā norāda, ka ar likumprojektā ietverto normu tiešā veidā tiktu novērsta atšķirīgā pieeja no lauksaimniecības un pārtikas preču pircēju puses piemērot būtiski atšķirīgus sadarbības un tirdzniecības nosacījumus, tostarp uzcenojumus, viena piegādātāja vai piegādātāju grupas precēm, salīdzinot ar līdzvērtīgām citu piegādātāju precēm, salīdzināmos darījumos.

Vienlaikus negodīgas tirdzniecības prakses uzskaitījums papildināts ar Zemkopības ministrijas iesniegtajiem priekšlikumiem, kas paredz noteikt lauksaimniecības un pārtikas preču piegādes prognozes definīciju, kā arī aizliegt vienpusēju sankciju piemērošanu un noteikt gadījumus, kuros tās netiek piemērotas.

Paredzēts arī svītrot tiesības lauksaimniecības un pārtikas preču mazumtirgotājam vienoties ar ražotāju vai ražotāju kooperatīvo sabiedrību par garākiem norēķinu termiņiem par svaigiem dārzeņiem un ogām, kas vienā kalendāra nedēļā tiek piegādāti vismaz trīs reizes, kas ir garāki par 20 dienām pēc to piegādes.

Vienlaikus par likuma noteikto prasību neievērošanu turpmāk Konkurences padome būs tiesīga piemērot naudas sodu pircējam un nepārtikas preču mazumtirgotājam līdz 4% no tā neto apgrozījuma pēdējā pārskata gadā, bet ne mazāk kā 700 eiro. Paredzēts, ka grozījumi naudas soda apmēra izmaiņām stāsies spēkā 2026.gada 1.jūlijā.

Par likumprojektu vēl būs jālemj Saeimā.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas Banka: ASV muitas tarifu tiešā ietekme uz Latviju būs neliela

ASV prezidenta Donalda Trampa noteikto tirdzniecības tarifu tiešā ietekme uz Latviju pagaidām kopumā būs neliela, bet tirdzniecības kari mazinās pieprasījumu visā pasaulē, aģentūrai LETA norāda Latvijas Bankas ekonomists Matīss Mirošņikovs.

Ekonomika Daugavas HES strādā lai ierobežotu elektroenerģijas cenu kāpumu (+VIDEO)

Gaisa temperatūra ir 3 grādus virs normas, kā rezultātā par 4% saruka patēriņš.

Ekonomika Latvijas Banka izsniegusi licenci risku apdrošinātājam Sincera Insurance

Latvijas Bankas Uzraudzības komiteja trešdien izsniegusi licenci jaunai risku apdrošināšanas kompānijai - "Sincera Insurance", pavēstīja Latvijas Bankas preses dienestā.

Ekonomika Konkurējošajā izsolē valsts obligācijas pārdotas 40 miljonu eiro apmērā

Konkurējošajā izsolē trešdien pārdotas iepriekš starptautiskajos tirgos emitētās valsts obligācijas 40 miljonu eiro apmērā, liecina biržas "Nasdaq Riga" sniegtā informācija.

Lasiet arī

Ekonomika Elektroierīču pārdošanas apjomi Latvijā pieauga gandrīz par ceturtdaļu (+VIDEO)

Būtiskākais apgrozījuma pieaugums bija mazumtirdzniecībā pa pastu vai interneta veikalos.

Ekonomika Ekonomiskā stagnācija valstī ir acīmredzama, visi ietaupa uz zīmoliem (+VIDEO)

"Mums Latvijā ir neliels turīgo iedzīvotāju slānis, kas ietekmē vidējās cenas".

Ekonomika Tirgotāji: pārtikas tēriņiem ir pastāvīga samazināšanās tendence (+VIDEO)

Latvijā ir mazaizsargātas patērētāju grupas, par kuriem rūpējas Labklājības ministrija un pašvaldības.

Ekonomika Rimi: Ja Saeima ierobežos uzņēmējdarbību, vērsīsimies Satversmes tiesā

Ja Saeima nepamatoti ierobežos iespējas brīvi nodarboties ar uzņēmējdarbību, vērsīsimies Satversmes tiesā, aģentūrai LETA intervijā sacīja mazumtirgotāja SIA "Rimi Latvia" valdes priekšsēdētājs Valdis Turlais.