• Gundega,
  • Terēze
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Gada inflācija Latvijā pieaugusi līdz 3,7%

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 12:54, 10.03.2025


Latvijā patēriņa cenas šogad februārī salīdzinājumā ar janvāri pieauga par 0,8%, bet gada laikā - šogad februārī salīdzinājumā ar 2024.gada februāri - palielinājās par 3,7%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 3%, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.


Foto: LETA

Lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2025.gada februārī, salīdzinot ar 2024.gada februāri, bija pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+1,5 procentpunkti), alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem (+0,6 procentpunkti), ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,4 procentpunkti), veselības aprūpei (+0,3 procentpunkti), kā arī ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,3 procentpunkti).

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 5,7%.

Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu šajā grupā gada laikā bija kafijai (+20,5%). Dārgāki bija arī piena produkti (+14%), sviests (+29,2%), šokolāde (+19,5%), piens (+12,2%), siers un biezpiens (+6,1%) un mājputnu gaļa (+7,4%). Cenas pieauga konditorejas izstrādājumiem (+4,3%), augu eļļai (+18,5%), maizei (+2,2%), olīveļļai (+18,1%), konservētām vai pārstrādātām zivīm un jūras velšu izstrādājumiem (+10,3%), žāvētai, sālītai vai kūpinātai gaļai (+1,8%), augļu un dārzeņu sulām (+8,3%), kā arī svaigiem dārzeņiem (+2%). Savukārt cena samazinājās cukuram (-24,1%), miltiem un citiem graudaugiem (-4,4%), kā arī svaigām vai atdzesētām zivīm (-7,4%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 8,4%. Tabakas izstrādājumiem gada laikā cenas palielinājās vidēji par 17,8%, bet alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 3,7%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem un vīnam.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 1,5%. Gada laikā būtiskākais cenu kāpums bija elektroenerģijai (+11,8%). Dārgāki bija mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi (+8,3%), mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi (+10,4%), mājokļa īre (+6,8%), atkritumu savākšana (+10,4%), ūdensapgāde (+5,6%), sašķidrināta gāze balonos (+11,8%) un kanalizācijas pakalpojumi (+6%). Savukārt lētāka bija siltumenerģija (-9,6%), dabasgāze (-9,2%), cietais kurināmais (-5,9%).

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā kāpa par 4,4%. Gada laikā dārgāki kļuva ārstu speciālistu pakalpojumi, zobārstniecības pakalpojumi, medicīnas analīžu laboratoriju un rentgenoloģijas centru pakalpojumi.

Sakaru grupā cenas vidēji pieauga par 4,7%. Dārgāki bija kompleksie telekomunikāciju pakalpojumi, mobilā tālruņa pakalpojumi, kā arī interneta piekļuves pakalpojumi.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieauga par 5,5%, sadārdzinoties atpūtas un sporta pakalpojumiem, laikrakstiem un žurnāliem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, ziediem, televīzijas abonēšanas maksai. Lētāki bija personālie datori.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas gada laikā pieauga par 3,4%. Lielākā ietekme uz cenu kāpumu šajā grupā bija uzturēšanās maksai veco ļaužu pansionātā, frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumiem, personas identifikācijas dokumentu izsniegšanas maksai, bērnu aprūpes pakalpojumiem. Savukārt lētāka bija autotransportlīdzekļu apdrošināšana.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums gada laikā bija ēdināšanas pakalpojumiem, pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, pirmsskolas izglītībai, mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļiem. Cenas samazinājās pasažieru aviopārvadājumiem, degvielai (-1,1%), lietotām automašīnām.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas aizsardzības industrijas apgrozījums pērn sasniedzis 2 miljardus eiro

Latvijas aizsardzības industrijas apgrozījums pagājušajā gadā varētu būt sasniedzis divus miljardus eiro, intervijā aģentūrai LETA sacīja Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas ("DAIF Latvija") valdes priekšsēdētāja Elīna Egle-Ločmele.

Ekonomika Rīgas satiksme atkārtoti izsolīs desmit trolejbusus

Pašvaldības SIA "Rīgas satiksme" rīko atkārtotu desmit trolejbusu izsoli, liecina publikācija oficiālajā izdevumā "Latvijas vēstnesis".

Ekonomika Kā latviešiem ieguldīt zeltā un ko svarīgi zināt (+VIDEO)

Pēdējo gadu griezumā, metala cena ir sasniegusi rekordaugstu līmeni.

Ekonomika «Latvenergo»: par 11% samazinājās elektroenerģijas patēriņš Baltijā (+VIDEO)

Zemākas cenas noteica arī augsta ražošana vēja stacijās.

Lasiet arī

Ekonomika Latvijā gada vidējā inflācija pērn bija 1,3%

Latvijā gada vidējā inflācija pagājušajā gadā bija 1,3%, informēja Centrālajā statistikas pārvaldē.

Ekonomika Latvijā 31% iedzīvotāju izdevumi par pārtiku ir būtiski pieauguši

Baltijas valstu iedzīvotāji patlaban izjūt būtisku pārtikas sadārdzināšanos - 31% Latvijā, 33% Igaunijā un 26% Lietuvā atklāj, ka cenu kāpuma dēļ var atļauties mazāk pārtikas pirkumu nekā līdz šim, informē bankas "Citadele" pārstāvji, atsaucoties uz veikto aptauju.

Ekonomika Ražotāju cenu līmenis Latvijas rūpniecībā palielinājās par 0,5% (+VIDEO)

Paaugstinoša ietekme bija pārtikas ražošanā, atkritumu savākšanā, kokrūpniecībā.

Sabiedrība Tirgotāji neapmierināti ar Ekonomikas ministrijas piedāvāto cenu reformu

RIMI Latvija vadītājs reaģējis uz piedāvājumu iejaukties mazumtirgotāju savstarpējās attiecībās ar piegādātājiem.