• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kad ir labākais laiks zemes iegādei, konsultē eksperts (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
liepajniekiem.lv 09:27, 05.03.2025


Svarīgs aspekts ir arī kaimiņi un viņu attieksme pret jauno īpašnieku.


Kad zemes iegādes jautājumi atrisināti, nākamais solis — mājoklis.

Vadošais speciālists Artis Peka ir labākais cilvēks, kas konsultē nekustamā īpašuma pirkšanas un pārdošanas jautājumos. Klausīsimies viņa teiktajā portālā Liepajniekiem.lv.

Labāk ziemā

Pastāv stereotips, ka zeme jāpērk pavasarī vai vasarā. Taču zemesgabala patieso stāvokli var novērtēt arī rudens vai ziemas laikā, un no vairākiem aspektiem tieši šajos gadalaikos vislabāk redzams, kāds patiesībā ir iecerētais pirkums. Rudenī un ziemā, kad laikapstākļi nav tie patīkamākie – līst lietus, uzsnieg un nokūst sniegs – iespējams novērtēt, vai zemesgabals nav pārāk slapjš un gadījumā, ja plānots būvēt māju, vai tam nebūs nepieciešams uzbērt papildu zemes kārtu. Rudenī un ziemā labāk redzams, kādā stāvoklī ir piebraucamais ceļš, vai tas tiek tīrīts, ja īpašnieks ir pašvaldība, vai arī to nāksies darīt pašam.

Iegādājoties īpašumu ziemā, pircējam arī būs daudz lielāka iespēja uzsākt savas sapņu mājas būvniecību jau tajā pašā gadā, jo līdz būvniecības sezonas sākumam viņš jau varētu būt ticis pie būvprojekta un elektrības pieslēguma, lai vasarā sāktu būvniecību. Iegādājoties zemi vasarā, būvniecību, visticamāk, varēs sākt tikai nākamā gada pavasarī.

Visbeidzot, pērkot zemi ziemā, iespējams noslēgt darījumu par zemāku cenu nekā vasarā, kad pieprasījums ir augstāks.

Zeme laukos un pilsētā

Protams, ir atšķirība, vai zemesgabals atrodas pilsētā vai ārpus pilsētas. Pilsētā runa nebūs tik daudz par ceļu, jo infrastruktūra ir daudzmaz sakārtota – ielas ir asfaltētas vai grantētas, cik par pašu zemesgabalu. Savukārt ar lauku īpašumiem var būt tā, ka ziemas periodā tie ir diezgan grūti sasniedzami, jo ceļš ir dubļains vai aizputināts. Pērkot šādu īpašumu vasarā, būs grūtāk novērtēt gan tā patieso stāvokli, gan vērtību, jo visi šie apstākļi ietekmē arī cenu.

Kas ietekmē cenu

Zemesgabala cenu ietekmē gan tā lokācija, gan stāvoklis, gan tas, vai ir pievilktas visas komunikācijas, un, ja nav, tad cik izmaksās, piemēram, dziļurbums, elektrības vai ūdensvada un kanalizācijas pievilkšana, izvelētais siltumapgādes veids. Svarīgs aspekts ir arī kaimiņi un viņu attieksme pret jauno īpašnieku, piemēram, vai kaimiņš ir gatavs parakstīt līgumu par ceļa servitūtu jeb, vienkārši sakot, atļaut izmantot ceļu cauri savam īpašumam. Tāpat nav mazsvarīgas kaimiņu iespējamās būvniecības ieceres.

Tāpēc pirms zemes iegādes ir vērts par visām šīm lietām ieskatīties īpašuma zemesgrāmatas nodalījumā, iepazīties ar zemes robežu plānu, tā apgrūtinājumiem, painteresēties vietējā pašvaldībā un būvvaldē, papētīt pilsētas komunikāciju karti, sazināties ar konkrēto pakalpojumu nodrošinātājiem.

Un, kā jau iepriekš norādīts, cenu var ietekmēt arī tas, vai zemesgabals tiks pirkts ziemā vai vasarā. Ziemā pircēju ir mazāk, un, ja pārdevējam ir svarīgi īpašumu ātri pārdot, pircējam ir lielākas iespējas noteikt cenu. Vasarā tas diez vai būs iespējams.

Neatkarīgi no gadalaika

Neatkarīgi no gadalaika, pirms iegādāties īpašumu pilsētā, ir svarīgi noskaidrot, vai konkrētajā zemesgabalā vispār drīkst būvēt, kā arī – tieši kāda būvniecība ir atļauta. Tas ir redzams detālplānojumā. Taču, lai būtu pavisam droši, labāk aiziet uz pilsētas būvvaldi, izstāstīt savu ieceri un saņem apstiprinājumu, ka to ir iespējams īstenot. Jo var gadīties, ka konkrētajā zemesgabalā būvēties drīkst, taču ne tajā vietā, ko cilvēks iecerējis – piemēram, tādās tranzītielās kā Liepājas Zirņu vai Ganību iela ir stingri noteikts, ka māju drīkst būvēt līdz ar tā saukto sarkano līniju jeb līdz ar ielu, nevis, piemēram, zemesgabala tālākajā galā.

Jānoskaidro arī vai īpašumā neauga kādi aizsargājami augi, vai nav kāds dižkoks, kuru dēļ iecerēto būvniecību nevarēs īstenot. Iegādājoties zemi ārpus pilsētas jāpārliecinās, vai tā neietilpst kādā aizsargājamā dabas teritorijā, kur būvniecība nav atļauta.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas Bankas ekonomisti: Turpmākajos mēnešos pakalpojumu cenas augs lēnāk

Turpmākajos mēnešos pakalpojumu cenas augs lēnāk, jo algu kāpums vairs nav tik straujš kā pērn, vietnē "Makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomisti Ieva Opmane un Andrejs Bessonovs.

Ekonomika Valmieras Industriālajā parkā uzsākta dzelzceļa būvniecība (+VIDEO)

Noritējušas izsoles divām esošajām rūpnieciskās apbūves teritorijām 23,7 ha un 12 ha platībā.

Ekonomika Bīstamu laiku zīme: kāpēc mūsu valstī arvien vairāk uzpērk zeltu (+VIDEO)

Arī Latvijā ir atrasti daži zelta gabaliņi smilšu grauda lielumā sanesumu iežos.

Ekonomika Latvijas Bankas ekonomisti: Energoresursu cenas šogad nedaudz mazināsies

Sagaidāms, ka energoresursu cenas šī gada laikā kopumā nedaudz mazināsies, vietnē "Makroekonomika.lv" raksta Latvijas Bankas ekonomisti Ieva Opmane un Andrejs Bessonovs.

Lasiet arī

Ekonomika Par 2 347 215 EUR pārdod kultūras pieminekli Vecrīgā (+VIDEO)

Īpašumi atrodas stratēģiski izdevīgā vietā.

Ekonomika Dobeles pašvaldība pārdod pamestu daudzdzīvokļu māju

Dobeles novada pašvaldība pārdod pamestu daudzdzīvokļu māju bijušajā armijas pilsētiņā Gardenē, liecina informācija pašvaldības mājaslapā.

Sabiedrība Latvijas Universitāte plāno izsolīt īpašumus vairāk nekā 30 miljonu eiro vērtībā

Latvijas Universitāte (LU) tuvākajos gados plāno izsolīt īpašumus vairāk nekā 30 miljonu eiro vērtībā, trešdien "Baltic Real Estate Leaders Breakfast" pasākumā sacīja LU finanšu konsultants Aleksandrs Geržatovičs.

Ekonomika Iegādei pieejamo dzīvokļu skaits samazinājies par vairāk nekā 33%

Iegādei pieejamo dzīvokļu skaits Rīgā janvārī salīdzinājumā ar decembri samazinājies par vairāk nekā 33% un veidoja 3280 mājokļu, informē nekustamo īpašumu kompānija "Latio".