• Dravis,
  • Tenis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Nozarē šaubās, vai Latvija līdz 2030. gadam sasniegs klimata mērķus (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 07:25, 17.01.2025


Vienīgais reālistiskais risinājums ir šķidrās biodegvielas.


Biodegviela – tuvā nākotnē galvenais transporta zaļināšanas līdzeklis.

Latvija ierindojas otrajā zemākajā vietā Eiropas Savienībā (ES) pēc atjaunīgās enerģijas izmantošanas transportā, liecina Eurostat jaunākais pārskats. Latvijas Biodegvielu un bioenerģijas asociācija (LBBA) aicina steidzami ieviest risinājumus.

2023. gadā Latvijā atjaunīgās enerģijas īpatsvars transportā noslīdējis līdz 1,4%, kas ir būtisks kritums no 2022. gada, kad tas sasniedza 3,4%. Šis rezultāts ierindo Latviju otrajā zemākajā vietā starp ES dalībvalstīm, apsteidzot vienīgi Horvātiju. Salīdzinājumam, Igaunijā un Lietuvā šis īpatsvars attiecīgi bija 9% un 7,2%. Turpretim Zviedrijā un Somijā šis rādītājs ir ievērojami augstāks – attiecīgi 33,6% un 20,6%.

2030.gada mērķu sasniegšanas scenārijs

Lai Latvija līdz 2030. gadam sasniegtu ES noteikto mērķi – vismaz 29% atjaunīgās enerģijas īpatsvaru transportā, nepieciešama steidzama rīcība. Pašlaik elektroauto Latvijā veido tikai 1% no kopējā valsts autoparka, biometāna auto – 0,05%, bet ūdeņraža automobīļu nav vispār. LBBA valdes loceklis Indulis Stikāns uzsver: "Ar elektroauto, biometānu un ūdeņradi līdz 2030. gadam nav iespējams panākt nepieciesamo emisiju samazinājumu. Vienīgais reālistiskais risinājums ir šķidrās biodegvielas – pirmās un otrās paaudzes".

Stikāns norāda, ka, atšķirībā no elektroauto, ūdeņraža un biometāna auto ieviešanas, pārejai uz biodegvielām nav
nepieciešamas tik lielas papildus subsīdijas. Turklāt Latvijā joprojām trūkst nepieciešamo atbalsta instrumentu. "Teju visās ES dalībvalstīs ir ieviesti mehānismi atjaunīgās enerģijas veicināšanai, bet Latvijā šādu instrumentu trūkst vai tie tiek likvidēti. Tiek atceltas, piemēram, biodegvielas piejaukuma prasības un samazinātās akcīzes nodokļa likmes tīrām biodegvielām, skaidro Stikāns.

Nozares pārstāvis norāda, ka mērķa sasniegšanai var izmantot ne tikai biodegvielas, bet arī “zaļo” elektroenerģiju, ūdeņradi un biometānu. “Tomēr, ņemot vērā mūsu autoparka atkarību no šķidrās degvielas, reālistiskākais risinājums šobrīd ir lielāks biodegvielu piejaukums dīzelim. Piemēram, R33 degviela, kas satur 26% HVO (atjaunīgā dīzeļdegviela) un 7% biodīzeļdegvielas, vai R51, kas satur 41% HVO un 10% biodīzeļdegvielas. Tās, jau veiksmīgi ir
izmēģinātas Vācijā un ir piemērotas visām dīzeļdegvielas automašīnām.”

Degvielas cenas un emisiju tirdzniecība

Stikāns arī apšauba populistiskos apgalvojumus par atjaunīgās enerģijas izmantošanas negatīvo ietekmi uz degvielas cenām: "Citu ES valstu pieredze rāda, ka augsts atjaunīgās enerģijas īpatsvars transportā neizraisa nesamērīgu cenu pieaugumu. Turklāt jaunā emisiju tirdzniecības sistēma (ETS2) vēršas pret fosilo enerģiju, palielinot tās izmaksas un veicinot pāreju uz atjaunīgajiem enerģijas avotiem".


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Rīgas pašvaldības uzņēmumi gatavojas iziet biržā

Ja viss norit pēc plāna, tad pirmais obligāciju piedāvājums būs maija sākumā. Pirmais pašvaldības uzņēmums, kas plāno īstenot obligāciju emisiju, būs "Rīgas ūdens".

Ekonomika LIAA: investoru interese par Latviju ir dubultojusies

Sanāksmes laikā tika prezentēti pieci šobrīd aktuālākie investīciju projekti, kuru kopējais investīciju apjoms pārsniedz 2,3 miljardus eiro, un kuros plānots izveidot 1200 jaunas darba vietas.

Ekonomika Pērn būtiski pieaugušas izmaksas no darbinieku prasījumu garantiju fonda

Pērn no darbinieku prasījumu garantiju fonda izmaksāti 2 064 746 eiro, kas ir par 63,6% vairāk nekā gadu iepriekš, kad tika izmaksāti 1 261 954 eiro, aģentūru LETA informēja Maksātnespējas kontroles dienestā.

Lasiet arī

Sabiedrība Latvija riskē nesasniegt enerģētikas un klimata plāna mērķus noteiktajā termiņā

Latvijā izveidotā enerģētikas politikas pārvaldība nenodrošina mērķtiecīgu virzību uz Nacionālā enerģētikas un klimata plāna (NEKP) mērķu sasniegšanu un nepiedāvā skaidru risinājumu, kā finansēt nepieciešamos pasākumus, tādējādi valsts riskē nesasniegt plāna mērķus noteiktajā termiņā un arī saņemt Eiropas Savienības (ES) sankcijas, revīzijā secinājusi Valsts kontrole (VK).

Ekonomika Latvijai iesniegs Nacionālo enerģētikas un klimata plānu Eiropas Komisijai

Valdība otrdien apstiprināja atjaunoto Nacionālo enerģētikas un klimata plānu (NEKP) un atbalstīja tā iesniegšanu Eiropas Komisijai.

Ekonomika TOP 7 galvenie uzdevumi 2024.gadam klimatā un enerģētikā: ministra plāni

Energoapgādes drošums, neatkarība, zaļāka nākotnes enerģija, klimatam draudzīgāki - galvenās ministra Kaspara Meļņa 2024.gada prioritātes.