Latvijā gada vidējā inflācija pērn bija 1,3%

Ekonomika
VS.LV 14:33, 10.01.2025 0

Latvijā gada vidējā inflācija pagājušajā gadā bija 1,3%, informēja Centrālajā statistikas pārvaldē.

 

Vienlaikus 2024.gada decembrī Latvijā patēriņa cenas, salīdzinot ar novembri, pieauga par 0,2%, bet gada laikā - 2024.gada decembrī salīdzinājumā ar 2023.gada decembri - patēriņa cenas palielinājās par 3,3%.

Statistikas pārvaldē norāda, ka būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām 2024.gada decembrī, salīdzinot ar novembri, bija ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,3 procentpunkti), pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+0,3 procentpunkti), kā arī dažādu preču un pakalpojumu grupai (-0,2 procentpunkti), apģērbam un apaviem (-0,1 procentpunkts), mājokļa iekārtai (-0,1 procentpunkts) un ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (-0,1 procentpunkts).

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 1,1%.

Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kāpumu attiecīgajā grupā mēneša laikā bija kafijai (+10,5%). Galvenokārt akciju noslēgumu rezultātā dārgāka bija maize (+1,5%), siers un biezpiens (+2%), atspirdzinošie dzērieni (+8,6%), augu eļļa (+6,6%), saldējums (+2,8%), šokolāde (+1,8%) un cūkgaļa (+0,9%). Cenas palielinājās arī sviestam (+6%), svaigiem augļiem (+1,8%), pienam (+2,5%) un olām (+2,5%). Savukārt cena samazinājās svaigiem dārzeņiem (-3,1%), kā arī akciju ietekmē lētāka bija žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (-1,2%), mājputnu gaļa (-1,2%) un skābais krējums (-2,1%).

Apģērba un apavu grupā cenas mēneša laikā samazinājās par 2,4%. Galvenokārt akciju ietekmē vidējais cenu līmenis apģērbiem kritās par 2,1%, bet apaviem - par 3,8%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 0,3%. Būtiskākais cenu kritums grupā mēneša laikā bija elektroenerģijai (-1,3%) un siltumenerģijai (-0,5%). Lētāka bija arī mājokļa īres maksa un cietais kurināmais. Savukārt cenas pieauga kanalizācijas pakalpojumiem un ūdensapgādei.

Mājokļa iekārtas grupā cenas mēneša laikā samazinājās par 2,8%. Akciju ietekmē lētāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi, mājokļa mēbeles un trauki.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi mēneša laikā kļuva dārgāki par 2,5%, ko noteica degvielas cenu kāpums par 2,9%, palielinoties cenām dīzeļdegvielai par 3,2%, benzīnam - par 2,4% un auto gāzei - par 2,8%. Sadārdzinājās pasažieru aviopārvadājumi, pasažieru pārvadājumi pa autoceļiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas mēneša laikā samazinājās par 3,2%. Akciju ietekmē cenas saruka personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, neelektriskām ierīcēm personīgai aprūpei.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums mēneša laikā bija viesnīcu pakalpojumiem, ārstu speciālistu pakalpojumiem, alum, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem, kamēr cenas samazinājās stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un mobilo tālruņu iekārtām.

Savukārt lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2024.gada decembrī, salīdzinot ar 2023.gada decembri, bija pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+1,4 procentpunkti), alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem (+0,5 procentpunkti), veselības aprūpei (+0,4 procentpunkti), ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,4 procentpunkti), kā arī ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (-0,2 procentpunkti).

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 5,5%.

Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu šajā grupā gada laikā bija kafijai (+11,9%) un sviestam (+34,9%). Dārgāki bija arī piena produkti (+10,8%), šokolāde (+20,6%), piens (+13,1%) un mājputnu gaļa (+8,9%). Cenas pieauga arī sieram un biezpienam (+5,6%), svaigiem dārzeņiem (+5,4%), olīveļļai (+20,3%), konditorejas izstrādājumiem (+3,4%), kartupeļiem (+12,7%), kā arī augļu un dārzeņu sulām (+10,1%). Gada laikā sadārdzinājās arī žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (+1,9%), jogurts (+7,2%), konservētas vai pārstrādātas zivis un jūras velšu izstrādājumi (+9,2%), atspirdzinošie dzērieni (+10,9%), kā arī maize (+1,3%). Savukārt cena samazinājās cukuram (-26,1%), miltiem un citiem graudaugiem (-6%), kā arī svaigām vai atdzesētām zivīm (-8,5%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 6,6%. Tabakas izstrādājumiem gada laikā cenas palielinājās vidēji par 13%. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 3,2%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, vīnam un alum.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā samazinājās par 1,2%. Gada laikā būtiskākais cenu kritums bija siltumenerģijai (-9,5%). Lētāka bija elektroenerģija (-2,6%), kā arī cietais kurināmais (-3,8%). Savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi (+7,1%), atkritumu savākšana (+16,4%), mājokļa īre (+6,3%), mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi (+7,3%), ūdensapgāde (+5,5%) un kanalizācijas pakalpojumi (+4,5%).

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā kāpa par 6,6%. Gada laikā dārgāki kļuva farmaceitiskie produkti, zobārstniecības pakalpojumi, ārstu speciālistu pakalpojumi, medicīnas analīžu laboratoriju un rentgenoloģijas centru pakalpojumi.

Sakaru grupā cenas gada laikā vidēji pieauga par 5,2%. Dārgāki bija kompleksie telekomunikāciju pakalpojumi, mobilā tālruņa pakalpojumi, kā arī interneta piekļuves pakalpojumi.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieauga par 6,3%, sadārdzinoties ziediem, laikrakstiem un žurnāliem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, televīzijas abonēšanas maksai, barībai lolojumdzīvniekiem. Lētāki bija personālie datori.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 4,5%. Dārgāki bija ēdināšanas pakalpojumi, tostarp cenu kāpums bija restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem - par 4%, ēdnīcu pakalpojumiem - par 3,9% un ātrās ēdināšanas pakalpojumiem - par 2,2%. Gada laikā sadārdzinājās arī viesnīcu pakalpojumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas gada laikā palielinājās par 3,1%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāki bija frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi, juridiskie un grāmatvedības pakalpojumi, uzturēšanās maksa veco ļaužu pansionātos. Savukārt lētāka bija autotransportlīdzekļu apdrošināšana.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums gada laikā bija personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, augstākajai izglītībai. Cenas samazinājās pasažieru aviopārvadājumiem. Degviela bija par 0,8% lētāka.

Jau vēstīts, ka 2023.gadā Latvijā gada vidējā inflācija bija 8,9%, 2022.gadā - 17,3%, 2021.gadā - 3,3%, 2020.gadā - 0,2%, 2019.gadā - 2,8%, 2018.gadā - 2,5%, 2017.gadā - 2,9%, bet 2016.gadā - 0,1%.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijā samazinājies gan eksports, gan imports

Novembrī samazinājies gan eksports, gan imports, informē Ekonomikas ministrija (EM).

Ekonomika Latvijā 32% iedzīvotāju šo gadu prognozē finansiāli sliktāku

Latvijā 32% iedzīvotāju šo gadu savā mājsaimniecībā prognozē finansiāli sliktāku, informēja pētījumu kompānijas "Kantar" pārstāvji, atsaucoties uz veikto aptauju.

Ekonomika Neskatoties uz kabeļa bojājumu, elektrības cenas nav pieaugušas (+VIDEO)

Latvijā elektroenerģijas izstrāde bija par 27% augstāka salīdzinājumā ar iepriekšējo nedēļu.

Ekonomika «airBaltic» pasažieriem būs jāatmaksā vairāk nekā miljons eiro

Latvijas nacionālajai aviokompānijai "airBaltic" pasažieriem, kuri ir pieprasījuši atpakaļ naudu par biļetēm uz atceltajiem reisiem vasaras sezonā, būs jāatmaksā vairāk nekā viens miljons eiro, intervijā aģentūrai LETA sacīja "airBaltic" valdes priekšsēdētājs Martins Gauss.

Lasiet arī

Sabiedrība Ekonomikas ministrs piedāvās ierobežot pārtikas cenu kāpumu

Ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS) pirmdien, 28.oktobrī, iepazīstinās Zaļo un zemnieku savienības valdi ar pārtikas cenu ierobežošanas plānu.

Sabiedrība Karstums ceļ elektrības cenas

Jūnijā vidējā elektroenerģijas cena Nord Pool biržas Latvijas reģionā bija 91,64 eiro par megavatstundu, kas ir par 20,8% vairāk salīdzinājumā ar maiju.

Ekonomika EM: Reālo ienākumu kāpums atvieglos mājsaimniecību finansiālo situāciju

Reālo ienākumu kāpums un cenu stabilizēšanās atvieglos mājsaimniecību finansiālo situāciju un veicinās pirktspējas pieaugumu, prognozēja Ekonomikas ministrijas (EM) Analītiskā dienesta analītiķe Ieva Šnīdere.

Ekonomika Pieprasījums pēc vietējiem augļiem un dārzeņiem šogad samazinājies par 30%

Pieprasījums pēc vietējiem augļiem un dārzeņiem šogad Latvijā ir samazinājies par vidēji 30%, informēja lauksaimnieku biedrības "Zemnieku saeima" valdes loceklis Mārtiņš Trons, atsaucoties uz biedrības veikto vietējo dārzeņu, augļu un ogu audzētāju aptauju.