• Sandis,
  • Uldis,
  • Ulvis
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijā gada vidējā inflācija pērn bija 1,3%

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 14:33, 10.01.2025


Latvijā gada vidējā inflācija pagājušajā gadā bija 1,3%, informēja Centrālajā statistikas pārvaldē.



Vienlaikus 2024.gada decembrī Latvijā patēriņa cenas, salīdzinot ar novembri, pieauga par 0,2%, bet gada laikā - 2024.gada decembrī salīdzinājumā ar 2023.gada decembri - patēriņa cenas palielinājās par 3,3%.

Statistikas pārvaldē norāda, ka būtiskākā ietekme uz cenu līmeņa izmaiņām 2024.gada decembrī, salīdzinot ar novembri, bija ar transportu saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,3 procentpunkti), pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+0,3 procentpunkti), kā arī dažādu preču un pakalpojumu grupai (-0,2 procentpunkti), apģērbam un apaviem (-0,1 procentpunkts), mājokļa iekārtai (-0,1 procentpunkts) un ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (-0,1 procentpunkts).

Mēneša laikā pārtikas un bezalkoholisko dzērienu cenas palielinājās par 1,1%.

Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa kāpumu attiecīgajā grupā mēneša laikā bija kafijai (+10,5%). Galvenokārt akciju noslēgumu rezultātā dārgāka bija maize (+1,5%), siers un biezpiens (+2%), atspirdzinošie dzērieni (+8,6%), augu eļļa (+6,6%), saldējums (+2,8%), šokolāde (+1,8%) un cūkgaļa (+0,9%). Cenas palielinājās arī sviestam (+6%), svaigiem augļiem (+1,8%), pienam (+2,5%) un olām (+2,5%). Savukārt cena samazinājās svaigiem dārzeņiem (-3,1%), kā arī akciju ietekmē lētāka bija žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (-1,2%), mājputnu gaļa (-1,2%) un skābais krējums (-2,1%).

Apģērba un apavu grupā cenas mēneša laikā samazinājās par 2,4%. Galvenokārt akciju ietekmē vidējais cenu līmenis apģērbiem kritās par 2,1%, bet apaviem - par 3,8%.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis mēneša laikā samazinājās par 0,3%. Būtiskākais cenu kritums grupā mēneša laikā bija elektroenerģijai (-1,3%) un siltumenerģijai (-0,5%). Lētāka bija arī mājokļa īres maksa un cietais kurināmais. Savukārt cenas pieauga kanalizācijas pakalpojumiem un ūdensapgādei.

Mājokļa iekārtas grupā cenas mēneša laikā samazinājās par 2,8%. Akciju ietekmē lētāki bija mājokļa tīrīšanas un kopšanas līdzekļi, mājokļa mēbeles un trauki.

Ar transportu saistītās preces un pakalpojumi mēneša laikā kļuva dārgāki par 2,5%, ko noteica degvielas cenu kāpums par 2,9%, palielinoties cenām dīzeļdegvielai par 3,2%, benzīnam - par 2,4% un auto gāzei - par 2,8%. Sadārdzinājās pasažieru aviopārvadājumi, pasažieru pārvadājumi pa autoceļiem.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas mēneša laikā samazinājās par 3,2%. Akciju ietekmē cenas saruka personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem, neelektriskām ierīcēm personīgai aprūpei.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums mēneša laikā bija viesnīcu pakalpojumiem, ārstu speciālistu pakalpojumiem, alum, restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem, kamēr cenas samazinājās stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem un mobilo tālruņu iekārtām.

Savukārt lielākā ietekme uz vidējā patēriņa cenu līmeņa izmaiņām 2024.gada decembrī, salīdzinot ar 2023.gada decembri, bija pārtikai un bezalkoholiskajiem dzērieniem (+1,4 procentpunkti), alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem (+0,5 procentpunkti), veselības aprūpei (+0,4 procentpunkti), ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem (+0,4 procentpunkti), kā arī ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem (-0,2 procentpunkti).

Pārtikas un bezalkoholisko dzērienu grupā cenas gada laikā palielinājās par 5,5%.

Būtiskākā ietekme uz vidējā cenu līmeņa pieaugumu šajā grupā gada laikā bija kafijai (+11,9%) un sviestam (+34,9%). Dārgāki bija arī piena produkti (+10,8%), šokolāde (+20,6%), piens (+13,1%) un mājputnu gaļa (+8,9%). Cenas pieauga arī sieram un biezpienam (+5,6%), svaigiem dārzeņiem (+5,4%), olīveļļai (+20,3%), konditorejas izstrādājumiem (+3,4%), kartupeļiem (+12,7%), kā arī augļu un dārzeņu sulām (+10,1%). Gada laikā sadārdzinājās arī žāvēta, sālīta vai kūpināta gaļa (+1,9%), jogurts (+7,2%), konservētas vai pārstrādātas zivis un jūras velšu izstrādājumi (+9,2%), atspirdzinošie dzērieni (+10,9%), kā arī maize (+1,3%). Savukārt cena samazinājās cukuram (-26,1%), miltiem un citiem graudaugiem (-6%), kā arī svaigām vai atdzesētām zivīm (-8,5%).

Alkoholisko dzērienu un tabakas izstrādājumu vidējais cenu līmenis gada laikā pieauga par 6,6%. Tabakas izstrādājumiem gada laikā cenas palielinājās vidēji par 13%. Alkoholisko dzērienu cenas kāpa par 3,2%, sadārdzinoties stiprajiem alkoholiskajiem dzērieniem, vīnam un alum.

Ar mājokli saistītām precēm un pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā samazinājās par 1,2%. Gada laikā būtiskākais cenu kritums bija siltumenerģijai (-9,5%). Lētāka bija elektroenerģija (-2,6%), kā arī cietais kurināmais (-3,8%). Savukārt sadārdzinājās mājokļa apsaimniekošanas pakalpojumi (+7,1%), atkritumu savākšana (+16,4%), mājokļa īre (+6,3%), mājokļa uzturēšanas un remonta pakalpojumi (+7,3%), ūdensapgāde (+5,5%) un kanalizācijas pakalpojumi (+4,5%).

Veselības aprūpes grupā vidējais cenu līmenis gada laikā kāpa par 6,6%. Gada laikā dārgāki kļuva farmaceitiskie produkti, zobārstniecības pakalpojumi, ārstu speciālistu pakalpojumi, medicīnas analīžu laboratoriju un rentgenoloģijas centru pakalpojumi.

Sakaru grupā cenas gada laikā vidēji pieauga par 5,2%. Dārgāki bija kompleksie telekomunikāciju pakalpojumi, mobilā tālruņa pakalpojumi, kā arī interneta piekļuves pakalpojumi.

Ar atpūtu un kultūru saistītām precēm un pakalpojumiem cenas gada laikā pieauga par 6,3%, sadārdzinoties ziediem, laikrakstiem un žurnāliem, kompleksajiem atpūtas pakalpojumiem, atpūtas un sporta pakalpojumiem, televīzijas abonēšanas maksai, barībai lolojumdzīvniekiem. Lētāki bija personālie datori.

Restorānu un viesnīcu pakalpojumiem vidējais cenu līmenis gada laikā palielinājās par 4,5%. Dārgāki bija ēdināšanas pakalpojumi, tostarp cenu kāpums bija restorānu un kafejnīcu pakalpojumiem - par 4%, ēdnīcu pakalpojumiem - par 3,9% un ātrās ēdināšanas pakalpojumiem - par 2,2%. Gada laikā sadārdzinājās arī viesnīcu pakalpojumi.

Dažādu preču un pakalpojumu grupā cenas gada laikā palielinājās par 3,1%, ko galvenokārt ietekmēja cenu kāpums personīgās higiēnas precēm un skaistumkopšanas līdzekļiem. Dārgāki bija frizētavu un skaistumkopšanas salonu pakalpojumi, juridiskie un grāmatvedības pakalpojumi, uzturēšanās maksa veco ļaužu pansionātos. Savukārt lētāka bija autotransportlīdzekļu apdrošināšana.

Pārējās patēriņa grupās nozīmīgākais cenu kāpums gada laikā bija personisko transportlīdzekļu apkopei un remontam, pasažieru pārvadājumiem pa autoceļiem, augstākajai izglītībai. Cenas samazinājās pasažieru aviopārvadājumiem. Degviela bija par 0,8% lētāka.

Jau vēstīts, ka 2023.gadā Latvijā gada vidējā inflācija bija 8,9%, 2022.gadā - 17,3%, 2021.gadā - 3,3%, 2020.gadā - 0,2%, 2019.gadā - 2,8%, 2018.gadā - 2,5%, 2017.gadā - 2,9%, bet 2016.gadā - 0,1%.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Eiropas Savienības Digitālā Eiropā ir iespējas Latvijai (+VIDEO)

Ieskaitot nacionālo līdzfinansējumu, projektu kopsummu veido teju 38,8 miljoni eiro.

Ekonomika Zināms, cik pērn amatā nopelnījis «airBaltic» operatīvās vadības direktors

Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" operatīvās vadības direktors Pauls Cālītis, kurš šogad aprīlī tika iecelts aviokompānijas izpilddirektora pienākumu izpildītāja amatā, pagājušajā gadā kompānijā nopelnīja 344 582 eiro, kas ir par 9,7% jeb 30 378 eiro vairāk nekā 2023.gadā, liecina viņa iesniegtā amatpersonas deklarācija par 2024.gadu.

Ekonomika ĀM valsts sekretārs: Latvija vēlas padziļināt ekonomisko dialogu ar ASV

Latvija vēlas padziļināt ekonomisko dialogu ar ASV, īpaši aizsardzības industrijas, tehnoloģiju un enerģētikas sektorā, uzsvēra Ārlietu ministrijas (ĀM) valsts sekretārs Andžejs Viļumsons, kurš otrdien, 1.jūnijā, tikās ar ASV Kongresa padomnieku delegāciju, kas ieradusies vizītē Baltijas valstīs.

Ekonomika KNAB jāatlīdzina ABLV Bank izdevumi par arestētu naudas līdzekļu uzglabāšanu

Senāts atstājis spēkā Administratīvās apgabaltiesas spriedumu, ar kuru Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojam (KNAB) uzdots atlīdzināt likvidējamajai AS "ABLV Bank" izdevumus, kas radušies, uzglabājot kriminālprocesā arestētus bezskaidras naudas līdzekļus, aģentūru LETA informēja tiesā.

Lasiet arī

Ekonomika Ekonomisti: Inflācija šogad īpaši nemazināsies

Energoproduktu cenas būtiski nepieaugs, pārtikas cenu kāpums tuvākajos mēnešos kļūs mazāks, bet kopumā inflācija šogad īpaši nemazināsies, norāda ekonomisti, komentējot inflāciju maijā.

Ekonomika Banku analītiķi Latvijā prognozē gada inflāciju 3,7-3,8% apmērā

Latvijā gada inflācija šogad maijā varētu būt bijusi 3,7-3,8%, kamēr mēnesi iepriekš gada inflācija bija 3,9%, aģentūrai LETA prognozēja banku analītiķi.

Sabiedrība 38% Latvijas iedzīvotāju bažīgi par inflāciju un patēriņa cenu pieaugumu valstī

38% Latvijas iedzīvotāju uzskata, ka viens no galvenajiem izaicinājumiem valstī ir inflācija un patēriņa cenu pieaugums, liecina "Eirobarometra" pavasara aptaujas dati.

Ekonomika Otrdien parakstīs memorandu par pārtikas cenu samazināšanu

Ekonomikas ministrijā (EM) otrdien, 27.maijā, tiks parakstīts memorands par pārtikas cenu samazināšanu, aģentūru LETA informēja Ministrijā.