Inovācijas: Latvijas zinātnieki ir iemācījušies iegūt fosforu no ūdens (+VIDEO)

Ekonomika
VS.LV 07:16, 07.01.2025 0

Projekta īstenošanas laikā tiek izstrādāti ieteikumi tehnoloģijas mērogošanai un komercializācijai.

 

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) sadarbībā ar Klimata un enerģētikas ministrijas Ūdens resursu departamentu un SIA “Ādažu ūdens” projektā “INOFOS – Inovatīvs risinājums notekūdeņu attīrīšanai un fosfora atgūšanai” izstrādā un validē fosfora filtra tehnoloģiju reālās darbības apstākļos notekūdeņu attīrīšanas iekārtā, īstenojot pilotprojekta demonstrāciju, lai veicinātu praktiski ieviešama risinājuma izstrādi un tā pielāgošanu industrijas vajadzībām Latvijā un Eiropā.

Paredzēts, ka šī tehnoloģija ilgtermiņā nodrošinās ilgtspējīgu resursu izmantošanu un notekūdeņu attīrīšanas iekārtu atbilstību Eiropas Savienības regulām, ziņo vietne labsoflatvia.lv.

“Tehnoloģijas izstrādes un validācijas procesā tika izstrādāts un laboratorijas apstākļos optimizēts fosfora piesārņojuma samazināšanas prototips. Pēc tam prototips tika testēts un validēts reālos apstākļos sadarbībā ar notekūdeņu attīrīšanas iekārtu. Rezultātā panākts ievērojams fosfora koncentrācijas samazinājums izplūdes ūdeņos, sasniedzot 80% mērķi,” skaidro projekta vadītāja, LBTU Meža un vides zinātņu fakultātes Ainavu arhitektūras un vides inženierijas institūta asociētā profesore (tenūrā) Rūta Ozola-Davidāne.

Tāpat projekta īstenošanas laikā tiek izstrādāti ieteikumi tehnoloģijas mērogošanai un komercializācijai, kā arī organizētas demonstrācijas sesijas un pieredzes apmaiņas pasākumi, lai veicinātu rezultātu pielietojamību citās nozarēs un reģionos.

Šī iniciatīva sniedz nozīmīgu ieguldījumu vides politikā, palīdzot īstenot Latvijas un Eiropas Savienības prasības attiecībā uz fosfora piesārņojuma samazināšanu un ūdens resursu aizsardzību.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Valainis: "Tet" un LMT nav plānots saglabāt pilnīgā valsts kontrolē

Tehnoloģiju uzņēmumus SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) nevienā brīdī nav plānots saglabāt pilnīgā valsts kontrolē, aģentūrai LETA sacīja ekonomikas ministrs Viktors Valainis (ZZS).

Ekonomika Latvijas ekonomikas izaugsmes temps būs 4 reizes zemāks nekā Lietuvas (+VIDEO)

Pozitīvs signāls ir eksporta atjaunošanās - īpaši kokmateriālu, farmācijas, ķīmisko vielu un IT pakalpojumu jomās.

Ekonomika Taps vērienīga vēja enerģijas tehnoloģiju ražotne

Būs 650 darba vietas un ik gadu nodrošināta nodokļu nomaksa vismaz 7,8 milj. eiro apmērā.

Ekonomika EK laikam no 2028. līdz 2034.gadam piedāvā divu triljonu budžetu

Eiropas Komisijas (EK) piedāvātais Eiropas Savienības (ES) ilgtermiņa budžets laika posmam no 2028. līdz 2034.gadam paredz izdevumus palielināt līdz diviem triljoniem eiro, trešdien Eiropas Parlamentam (EP) pavēstījis ES budžeta komisārs Pjotrs Serafins.

Lasiet arī

Interesanti fakti Zinātnieks apšauba pasaules gala iespējamību tuvāko 10 gadu laikā

Kanādas zinātnieks, ekoloģijas un politikas pētnieks Vaclavs Smils uzskata, ka apokaliptiski pareģojumi par pasaules galu tuvāko desmit gadu laikā nav pamatoti. Savus secinājumus viņš izklāstījis grāmatā “Kā pasaule patiesībā darbojas” (How the World Really Works).

Interesanti fakti Zinātnieki pirmo reizi laboratorijā izaudzējuši cilvēka zobu

Zinātniekiem pirmo reizi izdevies izaudzēt cilvēka zobu laboratorijas apstākļos – tas ir revolucionārs sasniegums, kas nākotnē var pilnībā mainīt pieeju zobu aizvietošanai. Par to ziņo The Telegraph.

Sabiedrība Ar zinātni saskārušās trīs ceturtdaļas Latvijas iedzīvotāju (+VIDEO)

"Tā ir daļa no sabiedrības dzīves un tās izgudrojumi ir ieausti mūsu ikdienā".

Interesanti fakti Atklāta Arābijas tuksneša senā pagātne

Jauns pētījums, kas publicēts žurnālā Nature, atklāj pārsteidzošu faktu: Arābijas pussalas un Sahāras tuksneši ne vienmēr bijuši tik sausas un tukšas vietas, kā redzams šodien. Izrādās, pēdējo 7 miljonu gadu laikā reģionā vairākkārt valdījuši mitri klimatiskie periodi – Arābijas tuksnesis tad pārvērtās par zaļojošu ainavu ar upēm un ezeriem.