Inovācijas: Latvijas zinātnieki ir iemācījušies iegūt fosforu no ūdens (+VIDEO)

Ekonomika
VS.LV 07:16, 07.01.2025 0

Projekta īstenošanas laikā tiek izstrādāti ieteikumi tehnoloģijas mērogošanai un komercializācijai.

 

Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitāte (LBTU) sadarbībā ar Klimata un enerģētikas ministrijas Ūdens resursu departamentu un SIA “Ādažu ūdens” projektā “INOFOS – Inovatīvs risinājums notekūdeņu attīrīšanai un fosfora atgūšanai” izstrādā un validē fosfora filtra tehnoloģiju reālās darbības apstākļos notekūdeņu attīrīšanas iekārtā, īstenojot pilotprojekta demonstrāciju, lai veicinātu praktiski ieviešama risinājuma izstrādi un tā pielāgošanu industrijas vajadzībām Latvijā un Eiropā.

Paredzēts, ka šī tehnoloģija ilgtermiņā nodrošinās ilgtspējīgu resursu izmantošanu un notekūdeņu attīrīšanas iekārtu atbilstību Eiropas Savienības regulām, ziņo vietne labsoflatvia.lv.

“Tehnoloģijas izstrādes un validācijas procesā tika izstrādāts un laboratorijas apstākļos optimizēts fosfora piesārņojuma samazināšanas prototips. Pēc tam prototips tika testēts un validēts reālos apstākļos sadarbībā ar notekūdeņu attīrīšanas iekārtu. Rezultātā panākts ievērojams fosfora koncentrācijas samazinājums izplūdes ūdeņos, sasniedzot 80% mērķi,” skaidro projekta vadītāja, LBTU Meža un vides zinātņu fakultātes Ainavu arhitektūras un vides inženierijas institūta asociētā profesore (tenūrā) Rūta Ozola-Davidāne.

Tāpat projekta īstenošanas laikā tiek izstrādāti ieteikumi tehnoloģijas mērogošanai un komercializācijai, kā arī organizētas demonstrācijas sesijas un pieredzes apmaiņas pasākumi, lai veicinātu rezultātu pielietojamību citās nozarēs un reģionos.

Šī iniciatīva sniedz nozīmīgu ieguldījumu vides politikā, palīdzot īstenot Latvijas un Eiropas Savienības prasības attiecībā uz fosfora piesārņojuma samazināšanu un ūdens resursu aizsardzību.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Šteinbuka: Pagājušais gads pagāja nepiepildītu cerību un prognožu zīmē

Pagājušais gads pagāja nepiepildītu cerību un prognožu zīmē, intervijā aģentūrai LETA atzina Fiskālās disciplīnas padomes (FDP) priekšsēdētāja Inna Šteinbuka, norādot, ka līdzīgi kā 2024.gada nogalē, arī 2023.gada beigās izaugsmes atsākšanās tika gaidīta "nākamgad".

Ekonomika Gauss norāda, kad būs piemēroti tirgus apstākļi «airBaltic» iziešanai biržā

Piemēroti tirgus apstākļi Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" iziešanai biržā, iespējams, varētu būt pavasarī, intervijā aģentūrai LETA sacīja "airBaltic" valdes priekšsēdētājs Martins Gauss.

Ekonomika Jaunu elektrisko automobiļu tirdzniecība Vācijā pērn sarukusi par 27,4%

Vācijā pērn pārdoti vien 380 609 jauni pilnībā elektriski automobiļi, kas ir par 27,4% mazāk nekā pirms gada, liecina federālās motorizēto transportlīdzekļu aģentūras KBA apkopotie dati.

Ekonomika PTAC informē aviopasažierus saistībā ar airBaltic atceltajiem lidojumiem

Patērētāju tiesību aizsardzības centrs (PTAC) aicina iepazīties ar aviopasažieru tiesībām atbilstoši Eiropas Savienības (ES) regulai, ņemot vērā Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" lēmumu atcelt gandrīz 5000 lidojumu vasaras sezonā, informē PTAC.

Lasiet arī

Sabiedrība Trīs jaunas zinātnieces Latvijā saņēmušas prestižu stipendiju (+VIDEO)

Daudzsološas pētniecības jomas ir fizika, bioloģija un valodniecība.

Interesanti fakti Zinātnieki atklājuši unikālu mūsu smadzeņu spēju

Mūsu smadzenes ir neticami sarežģīta struktūra ar daudzām neizmantotām spējām. Zinātnieki nesen atklāja, ka tās spēj "dzirdēt" lietas, kas vēl fiziski nav sasniegušas mūsu ausis.

Interesanti fakti Latvijas zinātnieki atgriezās no ekspedīcijas Svalbāras arhipelāga (+VIDEO)

Šobrīd LHEI aicina pieteikties uzņēmumus, privātpersonas, kas vēlētos sniegt finansiālu atbalstu 2025.gada ekspedīcijai.

Interesanti fakti Latviešu pētnieces atgriezušās no ekspedīcijas Arktikā

Latvijas Hidroekoloģijas institūta (LHEI) mikroplastmasas pētniecības grupas zinātniskās darbinieces atgriezušās no ekspedīcijas Svalbāras salu arhipelāga, Norvēģijā, kur pētīha tur esošo mikroplastmasas piesārņojumu, informē LHEI vadošā pētniece Inta Dimante-Deimantoviča.