Kontroli, vai transportlīdzeklim ir iegādāta autoceļu lietošanas nodeva, līdztekus valsts policijai, veiks arī Valsts Robežsardze.
No 2025.gada 1.janvāra būs izmaiņas transporta un sakaru nozares normatīvajos regulējumos, tostarp autovadītāju apliecības iegūšanas noteikumos, transportlīdzekļu tehniskās apskates kārtībā, par autoceļu lietošanas nodevas ieviešanu, radiofrekvenču lietošanas tiesībām un vairākos citos ar nozari saistītos normatīvajos aktos.
No 1.janvāra transportlīdzekļi, kas nav reģistrēti Eiropas Savienības vai Eiropas Ekonomikas zonas dalībvalstī vai Šveices Konfederācijā, pirms iebraukšanas Latvijas teritorijā ir jādeklarē bez maksas VAS "Ceļu drošības direkcija" e-pakalpojumos. Latvijas teritorijā būs aizliegts iebraukt no trešajām valstīm komerciāliem transportlīdzekļiem, arī autobusiem, ja tā degvielas standarttvertnēs degvielas apjoms pārsniegs 200 litrus.
Izmaiņas skars arī noteikumus, kas regulē autovadītāju apliecību iegūšanu. Tiks atvieglotas iespējas personām, kurām ir B kategorijas vadītāja apliecība, iegūt autobusa vadīšanai nepieciešamo D kategorijas vadītāja apliecību bez prasības pirms tam iegūt C1 vai D1 kategorijas apliecību, kā arī noteiktos gadījumos paredzēta iespēja vadīt D kategorijas transportlīdzekļus personām no 18 gadu vecuma.
No nākamā gada netiks izsniegtas transportlīdzekļu tehniskās apskates uzlīmes, bet faktu, ka transportlīdzeklim ir veikta valsts tehniskā apskate un ir dota atļauja dalībai ceļu satiksmē, apliecinās ieraksts Transportlīdzekļu un to vadītāju valsts reģistrā, kā arī personai izsniegtais transportlīdzekļa tehniskās apskates novērtējuma protokols. Savukārt, ja transportlīdzeklis piedalīsies ceļu satiksmē bez noteiktajā termiņā veiktas valsts tehniskā apskates vai OCTA polises, to no 1.janvāra fiksēs ar tehnisku iekārtu, neapturot transportlīdzekli. Par fiksēto pārkāpumu nekavējoties tiks nosūtīta informācija atbildīgajām institūcijām un transportlīdzekļa īpašniekam.
2025.gadā mainās arī autoceļu lietošanas nodevas kravas transportlīdzekļiem virs 3 tonnām. Palielinātā nodeva dos iespēju finansēt ceļu infrastruktūru, vienlaikus palīdzot sasniegt klimata mērķus, veicinot autoparka nomaiņu, motivējot izvēlēties augstākas efektivitātes un zemu emisiju transportlīdzekļus. Savukārt elektroautomobiļiem tiks ieviestas būtiski zemākas likmes nekā iekšdedzes dzinēju auto. Kontroli, vai transportlīdzeklim ir iegādāta autoceļu lietošanas nodeva, līdztekus valsts policijai, veiks arī Valsts Robežsardze.
Satiksmes ministrija atkārtoti aicina reģistrēt velosipēdus, jo noteikumi par transportlīdzekļa piespiedu pārvietošanu un transportlīdzekļa atzīšanu par ilgstoši atstātu uz ceļa paredz piespiedu pārvietošanu arī velosipēdiem, elektroskrejriteņiem un velorikšām. Reģistrētus velosipēdus būs iespēja vieglāk atgūt gadījumos, ja tie būs piespiedu pārvietoti.
Izmaiņas normatīvajā regulējumā skars arī sakaru nozari. Grozījumi Elektronisko sakaru likumā paredz, ka likumā noteiktās tiesības nodot vai iznomāt radiofrekvenču lietošanas tiesības vienlīdzīgi tiks attiecinātas uz elektronisko sakaru komersantiem, kuri šādas lietošanas tiesības ieguvuši gan par maksu, gan bez maksas. Tāpat grozījumi nosaka, ka Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija individuāli vērtē katru tiesību nodošanas vai iznomāšanas gadījumu, un nosaka vērtēšanas kritērijus. Ar izmaiņām likumdošanā tiek precizēta norma, ka radiofrekvenču lietošanas tiesību nodošana notiek arī komersantam reorganizējoties, apvienošanas vai sadalīšanas ceļā. Tāpat šis izmaiņas nodrošinās sabiedrības, komersantu un citu tirgus dalībnieku interešu līdzsvaru un efektīvu spektra izmantošanu.
Par aktuālajām izmaiņām normatīvajā regulējumā transporta un sakaru nozarē iespēja uzzināt, sekojot līdzi aktuālajai informācijai Satiksmes ministrijas komunikācijas kanālos, gan oficiālajā tīmekļvietnē, gan sociālo tīklu kontos.