"Inovāciju trūkums nozarē ir samērā negatīvs faktors".
Latvijā ir uzsākta atklāta sociālo inovāciju ideju pieteikumu atlase. Pieteikumus var iesniegt 12 mēnešu laika posmā - līdz 2025.gada 4.novembrim. Ideju pieteikumu atlase tiks pārtraukta ātrāk, ja tiks apstiprināti pieteikumi par maksimālo pieejamo atlases finansējumu. 2024.gada 21.novembrī plkst.10.00 tiešsaistē Sabiedrības integrācijas fonda (SIF) Facebook platformā notiks informatīvais seminārs, kurā interesentiem būs iespēja uzdot jautājumus pirms ideju pieteikumu iesniegšanas.
Sociālo pakalpojumu joma Latvijā saskaras ar dažādiem izaicinājumiem, tostarp sociālo atstumtību, kuras rezultātā daudzas sabiedrības grupas nesaņem nepieciešamo atbalstu. Lai nodrošinātu vienlīdzīgas iespējas ikvienam cilvēkam Latvijā un rastu mūsdienīgus un inovatīvus risinājumus sociālajai atbalsta sistēmai, 7.novembrī atklāts Sabiedrības integrācijas fonda īstenotais ESF+ pasākums "Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā".
Pasākuma mērķis ir sekmēt sociālās inovācijas sociālo pakalpojumu jomā, nodrošinot mūsdienīgu, cilvēka vajadzībām atbilstošu un aktuālu sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu attīstību. Lai idejas taptu par jau gatavu rezultātu, jau šobrīd ir atvērta projektu ideju pieteikumu atlase. Savas idejas var iesniegt valsts pārvaldes un pašvaldību iestādes, atvasinātas publiskās personas, biedrības, nodibinājumi un komersanti, tostarp sociālie uzņēmumi. Pieteikumu var iesniegt kopā ar sadarbības partneri/-iem. Pieejams atbalsts pakalpojuma izstrādei un/vai attīstībai būs līdz pat 300 000 EUR.
"Inovāciju trūkums nozarē ir samērā negatīvs faktors. Es negribētu teikt, ka mēs sociālo pakalpojumu jomā stagnējam - tirgus vēl joprojām nav piesātināts, cilvēki gaida rindā pēc pakalpojumiem. Pakalpojumam ir jābūt tur, kur ir cilvēks. Sociālo pakalpojumu jomā mēs nedrīkstam skatīties uz monodisciplināro pieeju, mums ir jāstrādā roku rokā ar veselības resoru, ideālajā gadījumā arī ar izglītības resoru," tā sociālo pakalpojumu jomas problemātiku iezīmē Aldis Dūdiņš, Labklājības ministrijas Sociālo pakalpojumu un invaliditātes politikas departamenta direktors.
Vajadzībās balstītus pakalpojumus un ilgtspēju kā vienu no sociālo inovāciju pazīmēm uzsvēra SIF Sociālās saliedētības departamenta direktore Alda Sebre: "Ļoti būtiski ir saprast - vai tas, ko mēs plānojam darīt, ir cilvēkiem nepieciešams, atbilstošs viņu vajadzībām un vai tas nebeigsies līdz ar projektu, bet tam būs sociāla ietekme arī nākotnē. Sociālajām inovācijām Latvijā šobrīd ir vēl līdz galam neizmantots potenciāls, un tās raksturo pārmaiņas ar pluss zīmi".
"Sociālā inovācija ir jaunu ideju - produktu, pakalpojumu, prakses un modeļu - izstrāde un ieviešana, kas risina tādas sociālās problēmas kā nabadzība, mājokļu trūkums, izglītības pieejamība, bezdarbs un sociālā atstumtība, kas ir aktuāli jautājumi gan Eiropā, gan pasaulē. Sociālā inovācija arī veicina sadarbību starp publisko, nevalstisko un privāto sektoru. ES atbalsta sociālās inovācijas, atvēlot vairāk nekā 1,8 miljardus eiro. Lai sekmētu sociālās inovācijas Latvijā, Sabiedrības integrācijas fonds īsteno Eiropas Sociālā fonda Plus pasākumu "Atbalsts jaunām pieejām sabiedrībā balstītu sociālo pakalpojumu sniegšanā", un tā ir iespēja, kas jāizmanto un esmu pārliecināts - dos labu atspēriena punktu daudzām radošām idejām, vienlaikus spēcinot sabiedrības mazaizsargātās grupas," uzsver Eiropas Komisijas pārstāvniecības Latvijā vadītājas vietnieks un politikas nodaļas vadītājs Andris Kužnieks.
Pasākuma otrajā daļā ikvienam bija iespēja uzklausīt trīs sociālo pakalpojumu sniedzēju pieredzes stāstus, kas ietvēra ne tikai praktiskus ieteikumus nākamajiem projektu ideju iesniedzējiem, bet arī emocionālu vēstījumu. Akcentēja, cik svarīgi ir saglabāt cilvēcību un pirms idejas attīstīšanas "iekāpt" otra cilvēka kurpēs, lai ieraudzītu patieso vajadzību. Par savu sociālo pakalpojumu izstrādes un īstenošanas pieredzi dalījās organizāciju pārstāvji no Bērnu aizsardzības centra "Bērna mājas", Latvijas Samariešu apvienības un Resursu centra cilvēkiem ar garīgiem traucējumiem "ZELDA". Pasākumu vadīja Anete Bendika.
Pasākumā bija iespēja klātienē iepazīties un apskatīt Latvijas Samariešu apvienības mobilo aprūpes māju uz riteņiem jeb "lielo dušmašīnu", kā to mīļi dēvē paši darbinieki. Latvijas Samariešu apvienības Kurzemes un Zemgales pakalpojumu vadītāja Lolita Grīnvalde uzsvēra: "Šī aprūpes pakalpojuma sniegšana nav tikai darbs, tajā ir jābūt iekšā ar visu sirdi". Tas varētu kalpot kā vērtīgs aicinājums ikvienam, kurš plāno iesniegt savu ideju pieteikumu atlasei.