Kā runā zinošās aprindās, nākamajos gados gaidāma strauja autonomo risinājumu ieviešana komerctransporta sektorā. Plānots, ka Eiropā jau ap 2030.gadu pārvadājumus starp noteiktiem punktiem pilnībā veiks pašbraucoši auto.
Pāreja uz autonomu transportu ir neizbēgama. Būtiski nozari ietekmēs gan jauni tiesību akti, gan tehnoloģiskie sasniegumi, un ražotāji ir apņēmības pilni neatpalikt startā uz šo būtisko transformāciju.
Pašlaik Eiropas Savienībā gan vēl trūkst vienprātības par tiesību aktiem, kam jāregulē šāds transports, un nav sakārtotas arī standartizācijas lietas. Kad tas beidzot būs gatavs, daudzām tehnoloģijām sāksies ziedu laiki, un izšķirošais jautājums būs - kā ātri un efektīvi pašbraucošos auto integrēt esošajos loģistikas tīklos, pauž eksperte Paula Papēde.
Visticamāk, pirmie plaši lietojamus risinājumus piedāvās ražotāji, kas šai virzienā strādā jau tagad. Un to dara vairāki uzņēmumi. Galu galā pat pēc grūtajiem laikiem ar aizkavējumiem ražošanā un attiecīgi arī ar sabremzētu autonomā transporta ieviešanu tirgus dalībnieki joprojām ir vienisprātis - tas ir ārkārtīgi perspektīvs virziens, kas pārveidos gan transporta izmantošanu, gan patērētāju uzvedību, gan varbūt pat visu sabiedrību.
Uzmanības centrā - maršruti hub-to-hub
Tomēr pazīstamais biznesa konsultāciju uzņēmums McKinsey brīdina - līdz patērētāji un uzņēmumi sapratīs pašbraucošo auto priekšrocības, ražotājiem un piegādātājiem vēl priekšā milzu darbs: jārada jauni uzņēmējdarbības modeļi, jāpārliecina par potenciālajiem ieguvumiem utt. Tomēr, pēc ekspertu domām, šīs tehnoloģijas zelta laiki vairs nav tālu.
Autonomās mobilitātes risinājumi tiek izstrādāti jau diezgan sen, taču apstākļi to ieviešanai nekad nav bijuši tik labvēlīgi kā tagad. Tas ir saistīts ar sensoru un datoru progresu, kā arī ar to, ka arvien vairāk uzņēmumu vēlas piedalīties pašbraucēju testēšanā reālos apstākļos.
Autonomo pārvadājumu priekšrocības
Paredzams, ka transporta automatizācija ievērojami uzlabos drošību, ilgtspēju un efektivitāti loģistikā. Pašbraucošs auto ir ievērojami drošāks, jo tas nepieļauj cilvēciskas kļūdas. Eksperti lēš, ka 94% visu satiksmes negadījumu joprojām notiek pašu cilvēku neuzmanības dēļ. Programmatūra nevar novirzīties no iestrādātajām prasībām. Piemēram, tai ir jāuztur drošs un nemainīgs ātrums, jāievēro pienācīgs attālums no citiem transportlīdzekļiem un jāturas savā satiksmes joslā. Šīs sistēmas nekad nenogurst un nekad nezaudē modrību, un ar moderniem sensoriem radaros, lidaros un videokamerās precīzi un ātri reaģē uz pēkšņām izmaiņām satiksmē. Mazāk bojājumu, mazāk ievainoto un mazāk bojāgājušo uz ceļiem ir pietiekams iemesls, lai autonomo segmentu virzītu uz priekšu.
Priekšrocības ilgtspējas jomā ir acīmredzamas. Pirmkārt, automatizēts kravas auto pārvadā preces ar ātrumu, kas optimizē degvielas patēriņu. Otrkārt, tas ļauj nestāvēt satiksmes sastrēgumos - jo tas var braukt stundās, kad satiksme nav intensīva. Treškārt, šādi auto nepiesārņo gaisu - tāpēc, ka tie var būt aprīkoti ar hibrīda vai pilnībā elektrisku spēka piedziņu. Pēdējā pašbraukšanai ir īpaši piemērota.
Pārvadājumi 24 stundas diennaktī 7 dienas nedēļā optimizētos maršrutos vēl vairāk uzlabos peļņas rādītājus loģistikas nozares pārstāvjiem, kas jūt pastāvīgu ekonomisko spiedienu.
Produktus pilnveidos reālos apstākļos
Taču ir svarīgi nostrādāt arī dažādus praktiskos aspektus. Auto pielāgošana konkrētiem maršrutiem un konkrētiem pārvadājumu profiliem ir jaunās programmas īpašais bonuss.
Paredzams, ka autonomie produkti palīdzēs uzņēmumiem uzlabot produktivitāti, samazināt emisiju un uzlabot satiksmes drošību. Turklāt pašbraucēji būs liels atspaids autovadītāju trūkuma apstākļos, kam vērojams pieaugums visā pasaulē.
Tehnoloģijas turpmāka attīstība
Uz Zviedrijas ceļiem autonomos produktus testē kopš 2021.gada, bet 2024.gadā paplašināja testus, sadarbojoties ar klientiem arī citās Eiropas valstīs. Pašbraucošie kravas auto jau tiek izmēģināti uz Eiropas koplietošanas ceļiem, bet to darbību uzrauga vadītājs kabīnē. Abi uzņēmumi apmācīs autoparku operatorus, tad sāks sērijveida ražošanu un visbeidzot sāks tehnoloģijas globālu ieviešanu.
"Pašbraukšanas risinājumiem ir nozīmīga loma pārejā uz drošāku, efektīvāku un ilgtspējīgāku transportu. Mēs sadarbojamies ar vadošajiem tehnoloģiju piegādātājiem, bet īpašu uzmanību pievēršam ieguves rūpniecībai un loģistikas nozarei izplatīšanas centru mērogā," stāsta Peters Hafmars.
Ar jauno projektu uzņēmums vēlas paplašināt un pielāgot nākotnes vajadzībām to, ko jau līdz šim darījis ir darījis lieliski - integrēt mobilitātes produktus savu klientu biznesā. Katrs autoparka vadītājs sapņo par to, ka varētu savu transportlīdzekļu kustību pārvaldīt bez ierobežojumiem un lai tā maksimāli atbilstu nākotnes prasībām. Un to vislabāk nodrošinās tieši autonomā mobilitāte.
Saskaņā ar aprēķiniem 2026.gadā pašbraucoši kravas auto varētu veikt 78 miljardus kilometru. McKinsey lēš, ka jau līdz 2035.gadam autonomās mobilitātes risinājumi šī segmenta spēlētājiem dos ieņēmumus 275-367 miljardu eiro apmērā.
Raktuves jau sen tiek uzskatītas par vienu no daudzsološākajām vidēm autonomajiem transportlīdzekļiem, jo tie var veicināt drošākus darba apstākļus un efektīvāku darbību. Kalnrūpniecības risinājumiem ar mazākiem civilās klases kravas automobiļiem ir potenciālas priekšrocības salīdzinājumā ar nozares tradicionālajiem smagajiem kravas auto gan emisiju, gan produktivitātes ziņā. Izmantojot autonomās kalnrūpniecības kravas automašīnas, var samazināt kopējo kalnrūpniecības ietekmi, tostarp enerģijas patēriņu un prasības, kas saistītas ar infrastruktūru. Tas nozīmē, ka atbilstīgās vietās ir iespējams samazināt arī kapitālieguldījumus un ekspluatācijas izdevumus.
Autonomos kravas automobiļus var arī bez sarežģījumiem iekļaut esošajā raktuvju darbības konfigurācijā, pateicoties to spējai sadarboties ar citām sistēmām un transportlīdzekļiem.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri