• Andis,
  • Zeltīte
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Eksperts: saules paneļu lietotājiem ieteicams uzstādīt arī akumulatoru (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 16:32, 30.09.2024


Izvēloties enerģijas uzkrāšanas ierīci, jāpievērš uzmanība kvalitātei.


Visticamāk, Latvijas attīstības scenāriji būs līdzīgi kā citās Eiropas valstīs.

Saules baterijas nav gluži viedtālruņi, to tehnoloģiskie risinājumi nemainās ik pa sešiem mēnešiem, tomēr arī šī tehnoloģija attīstās, pauž Kaspars Strautmanis, asociācijas "Saules enerģija Latvijai" valdes loceklis.

"Tai kļūstot arvien ikdienišķākai un izplatītākai, cenas pamazām sarūk, tāpēc nav pārsteigums, ka arī akumulators saules paneļu sistēmā no modernas ekstras kļūst par pašsaprotamu sastāvdaļu. Turklāt līdz ar tehnoloģiju attīstās arī tās lietotāji, no pasīviem patērētājiem kļūstot par aktīviem ražotājiem ar daudz lielāku rīcības brīvību. Vai protam izmantot šo brīvību, lai kļūtu neatkarīgāki no elektroenerģijas kopējā tīkla?"

Akumulators saules paneļu sistēmā - "pēc noklusējuma"

Elektroenerģijas sistēmas operatori "Augstsprieguma tīkls" un "Sadales tīkls", kas pārstāv valsts kopējās energosistēmas drošības intereses, gatavojas atslēgties no BRELL elektroenerģijas tīkla, tāpēc uzstāda baterijas liela enerģijas apjoma glabāšanai. Arī iedzīvotāji, stiprinot savu mājsaimniecību neatkarību no kopējā tīkla, saules paneļu sistēmas papildina ar akumulatoriem. Līdz gada beigām valsts atbalsta programmā pieejams finansējums ne tikai saules paneļu, bet arī elektroenerģijas uzglabāšanas iekārtas iegādei, ja tās ietilpība ir vismaz 5 kWh. Emisijas kvotu izsolīšanas instrumenta mājaslapā publicētie statistikas dati liecina, ka kopš neto norēķinu sistēmas ieviešanas šī gada pavasarī ar valsts atbalstu ir īstenoti 96 projekti, uzstādot akumulatorus ar kopējo jaudu 874 kWh.

Vērojot, kā saules enerģijas ražošana mājsaimniecībās ir attīstījusies tādās saules enerģijas lielvalstīs kā Vācijā vai Polijā, kur ir Latvijai līdzīgi klimatiskie apstākļi, varam modelēt, kur pēc dažiem gadiem būsim arī mēs. Polijā akumulators šobrīd jau tiek uzskatīts par sistēmas sastāvdaļu "pēc noklusējuma". Eiropā arvien biežāk ir sastopamas mazās hibrīdsistēmas ar pievienotiem akumulatoriem. Mums ejamais ceļš ir ļoti līdzīgs. Visticamāk, arī attīstības scenāriji būs līdzīgi kā citās Eiropas valstīs, valsts finansiālajam atbalstam ar laiku samazinoties, tomēr domāju, ka daudz kas būs atkarīgs no Eiropas Savienības kopējā redzējuma par ilgtspējīgu attīstību.

Galvenie faktori akumulatora iegādē - patēriņa paradumi un akumulatora kvalitāte

Pieņemot lēmumu par akumulatora iegādi, jāsaprot, kā veidot sabalansētu un harmonisku sistēmas darbību. Labs špikeris ir viedie elektrības skaitītāji, kas ļauj savu patēriņu redzēt pa dienām un pat pa stundām. Pavērojot patēriņa paradumus pāris mēnešu griezumā, var itin viegli aprēķināt, cik ietilpīgu akumulatoru vajadzētu iegādāties.

Izvēloties enerģijas uzkrāšanas ierīci, jāpievērš uzmanība akumulatora kvalitātei - ietilpībai kilovatstundās, ielādes un izlādes ciklu skaitam, pieļaujamajai darba temperatūrai, kopējai drošībai. Ieteikums būtu sākt nevis ar lētākā, bet gan labākā tirgū pieejamā risinājuma apzināšanu un tad pētīt, kā visizdevīgāk iegūt ideālam vistuvāko variantu.

Nākamais faktors ir invertors, kas pārveido no saules iegūto enerģiju energotīklā ievadāmā elektrībā: hibrīda invertorus savienot ar akumulatoriem ir vieglāk; ja uzstādītais invertors nav hibrīda risinājums, tas ir jāmaina vai arī tam jāpievieno īpaša pāreja. Būtu jādomā arī par to, kādā vidē akumulatoru drīkst turēt: būs vajadzīga telpa, kas vasarā nepārkarst un ziemā neaizsalst, ar pietiekami labu ventilāciju. Tāpat kā invertori, arī bateriju akumulatori jāuzstāda tā, kā paredzējis ražotājs, un tas jāuztic profesionālim.

Lietotāju evolūcija - no pasīva patērētāja par aktīvu ražotāju

Mainoties Latvijas pieejai saražotās zaļās enerģijas apritei jeb ieviešot neto norēķinu sistēmu, ikviena mājsaimniecība ar saules spēkstaciju kļūst par aktīvu sistēmas dalībnieku. Mājsaimniecībā saražotais enerģijas pārpalikums līdz šim nekavējoties nonācis brīvajā tirgū, kur cenu par elektroenerģiju diktē tā brīža elektroenerģijas biržas cena. Taču līdz ar akumulatoru tehnoloģijas attīstību mājsaimniecība var arī uzglabāt saražoto enerģiju, neatdodot to tirgum par neprognozējamām biržas cenām.

Savu situāciju ir vieglāk modelēt, paturot prātā, ka ar saules bateriju var nosegt apmēram 70-80% gada patēriņa, jo mūsu klimatiskajā zonā ziemas mēnešos matemātika ir nepielūdzama: no decembra līdz martam iespējams saražot ne vairāk par 5% no nepieciešamā apjoma un nekāds pārpalikums uzkrāšanai akumulatoros neveidojas. Tāpēc vislielākie ieguvēji ir lietotāji ar līgumiem par fiksētu elektroenerģijas cenu: dienā saražo sev nepieciešamo, naktī viņiem pietiek ar akumulatorā uzkrāto, un elektrība ir jāpērk tikai ziemas mēnešos, turklāt mainīgās biržas cenas viņus neskar. Visus saskaitāmos saliekot šādā vienādojumā, acīmredzami mazinās elektroenerģijas lietotāju atkarība no kopējā tīkla.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Alūksnes novadā par 25 miljoniem eiro atklāta kokapstrādes rūpnīca (+VIDEO)

Uzņēmuma vērtība – motivēti darbinieki, kas kļuvuši par saliedētu un mērķtiecīgu komandu.

Ekonomika Taivānas dronu ražotāji vēlas sadarboties ar Latviju (+VIDEO)

Pasākuma vispārējais mērķis ir izveidot platformu tīklu veidošanai.

Ekonomika Jautājumā par Tet un LMT nākotni ir trīs scenāriji, kā virzīties uz priekšu

Jautājumā par tehnoloģiju uzņēmumu SIA "Tet" un SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) nākotni valdībai ir trīs scenāriji, kā varētu virzīties uz priekšu, intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" sacīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).

Ekonomika Kalvīša uzņēmums iegādājies vēl daļu «Latvijas gāze» akciju no «Gazprom»

AS "Latvijas gāze" valdes locekļu speciālā mērķa kompānija SIA "Energy Investment" un Lietuvas kompānija "Haupas" iegādājušās Krievijas uzņēmumam "Gazprom" iepriekš piederošās "Latvijas gāzes" akcijas no Omānas uzņēmuma "Qudrah International SPC", aģentūru LETA informēja "Latvijas gāzes" pārstāvji.

Lasiet arī

Ekonomika Zemgales kūdras laukos tiks ražota saules un vēja enerģija (+VIDEO)

Divpusējie paneļi spēj uzņemt gaismu no abām pusēm, tādējādi vēl palielinot iegūtās enerģijas apjomu.

Ekonomika Cēsu saules elektrostacijas izveidē investēti 12 miljoni eiro

Latvijas investīciju uzņēmuma "Merito Partners" un atjaunojamās enerģijas projektu attīstītāja "Saules Energy" izveidotajā Cēsu saules elektrostacijā investēti 12 miljoni eiro, informē projekta attīstītāji.

Ekonomika Jaunciema saules elektrostacija ir lielākā Rīgā (+VIDEO)

Šādas teritorijas, kas iepriekš ir bijušas industriālās zonas, ir ar lielu potenciālu attīstībai.

Ekonomika Vidzemes dienvidos uzbūvēts lielākais saules paneļu parks (+VIDEO)

Kokneses SES ar uzstādīto jaudu 5,3 MW turpmāk ik gadu saražos vismaz 5200 MWh atjaunīgās enerģijas.