Ideja par sava biznesa uzsākšanu vai jau nodibināts uzņēmums ir vairāk nekā 8% Latvijas iedzīvotāju, liecina Latvijā veiktā aptauja. Vēl 10% cilvēku grib uzsākt savu biznesu, taču vēl atrodas īstās idejas meklējumos. Abos gadījumos situācija ir līdzīga arī mūsu kaimiņos - Lietuvā 8% cilvēku ir nesen nodibinājuši uzņēmumu vai drīzumā grasās to darīt, bet par īsto biznesa ideju prāto vēl 11%. Igaunijā mazliet vairāk cilvēku (13%) ir vai nu jau izveidojuši uzņēmumu vai drīzumā grasās to izdarīt, bet savas biznesa idejas meklējumos ir 10% cilvēku.
"Tas, ka gandrīz piektā daļa, jeb 18% cilvēku domā par sava biznesa uzsākšanu vai ir nesen izveidojuši uzņēmumus, liecina par visai augstu uzņēmējdarbības garu Latvijas iedzīvotājos. Tomēr vienlaikus jānorāda uz galveno šķērsli, kas attur cilvēkus no starta biznesā - Latvijā tie ir administratīvie šķēršļi un nodokļu slogs. Puse no visiem aptaujātajiem ir teikuši, ka tuvākajā laikā par uzņēmējiem kļūt nevēlas, bet jauniešu auditorijā šis rādītājs ir krietni zemāks - 30%. Vairāk nekā ceturtā daļa cilvēku (27%) par šo jautājumu nav domājuši, kas nozīmē, ka proaktīvi skaidrojot sava biznesa attīstīšanas priekšrocības, iespējams daļa no šiem jauniešiem varētu pievienoties jauno uzņēmēju pulkam," aptaujas datus mazo un vidējo uzņēmumu finansēšanas eksperts Ģirts Priede.
Šogad savu uzņēmumu ir izveidojuši un uzsākuši darbu, vai arī drīzumā plāno biznesa startu 3% aptaujāto Latvijā, 3% Lietuvā un 6% Igaunijā. Pie biznesa idejas attīstības strādā, taču uzņēmumu vēl nav nodibinājuši 5% respondentu Latvijā un Lietuvā, bet Igaunijā to ir mazliet vairāk - 7%. Aptuveni desmitā daļa no aptaujātajiem katrā Baltijas valstī domā par savu biznesu, bet vēl meklē īsto ideju. Īpaši augsts šis rādītājs ir jauniešu vidū - Latvijā 22% jauniešu prāto par sava uzņēmuma veidošanu (18-29 g.v.).
Dominē administratīvie šķēršļi
Runājot par galvenajiem šķēršļiem, kas kavē uzsākt savu uzņēmumu, Latvijā dominē divi - administratīvie šķēršļi (birokrātija, nodokļi), kas attur 24% respondentu, kā arī bažas par finansiālo stabilitāti, kas rada bažas vēl 24% cilvēku. Abi minētie apstākļi ir izteiktāki Latvijā, bet visās Baltijas valstīs vienots ir kāds cits šķērslis - sākotnējā kapitāla trūkums (23% Latvijā, 24% Lietuvā, 25% Igaunijā). Igaunijā cilvēkus no sava biznesa uzsākšanas attur arī bažas par ekonomisko situāciju valstī (25%), bet Lietuvā cilvēkiem pietrūkst pārliecības par savu biznesa ideju (21%).
Finansiāls atbalsts un labvēlīgi finansēšanas nosacījumi ir galvenais, ko cilvēki sagaida, lai uzsāktu savu biznesu (to minējuši aptuveni 40% respondentu visās Baltijas valstīs). Īpaši aktuāli tas ir jauniešu auditorijā, kur finansiālu atbalstu vēlētos saņemt 58% respondentu. Latvijā cilvēki akcentē arī nepieciešamību iegūt papildu zināšanas un prasmes (23%), vēlas saņemt praktisku atbalstu administratīvajos un birokrātiskajos procesos, piemēram, uzņēmuma reģistrēšanā (22%), kā arī dzirdēt padomus no pieredzējuša mentora, kurš (kura) ir izveidojis (izveidojusi) savu uzņēmumu (22%).
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri