AST: augustā Latvijā 29 stundas bija negatīvās elektroenerģijas cenās (+VIDEO)

Ekonomika
VS.LV 12:34, 15.09.2024 0

Apjoma ziņā lielākais tīklā nodotās elektroenerģijas apjoma pieaugums vērojams dabas gāzes elektrostacijās.

 

Augustā Latvijā tīklā nodotas 316 gigavatstundas (GWh) elektroenerģijas, kas ir par 9% vairāk nekā jūlijā un par 33% vairāk nekā pirms gada. Saules elektrostacijas saražoja 66 GWh jeb 21% no kopējā tīklā nodotā elektroenerģijas apjoma, kas ir vēsturiski lielākais saules elektrostaciju saražotais apjoms, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Baltijas valstīs kopējais saražotās elektroenerģijas apjoms augustā samazinājās par 2%, sasniedzot 1 256 GWh, no kurām aptuveni pusi veidoja Lietuva ar 617 GWh. Savukārt kopējais elektroenerģijas patēriņš Baltijas valstīs palika nemainīgs salīdzinājumā ar jūliju - 2 054 GWh.

Apjoma ziņā lielākais tīklā nodotās elektroenerģijas apjoma pieaugums Latvijā vērojams dabas gāzes elektrostacijās, tīklā nododot 104 GWh, kas sastāda lielāko daļu jeb 33% no kopējā tīklā nodotā apjoma.

Dabasgāzes elektrostaciju tīklā nodotā apjoma pieaugums ir saistīts ar nepieciešamību līdzsvarot elektroenerģijas cenas Baltijas valstīs, kad pieprasījums pieauga, bet atjaunojamie energoresursi nebija pietiekami un lētākas elektroenerģijas imports no Somijas bija ierobežots "Estlink 2" remontdarbu dēļ.

Tā rezultātā augustā Latvijā tika saražoti un tīklā nodoti 58% no valstī patērētās elektroenerģijas, savukārt trūkstošais apjoms - 230 GWh elektroenerģijas importēts no kaimiņvalstīm.

Jau ziņots, ka 2024.gada augustā vidējā elektroenerģijas cena attiecībā pret jūliju visās Baltijas valstīs palielinājās par 9%, sasniedzot 106,94 EUR par megavatstundu (EUR/MWh). Cenu pieaugumu Baltijā izraisīja elektroenerģijas izstrādes samazinājums augoša pieprasījuma apstākļos, kā arī vēl līdz 6.septembrim noteiktie ierobežojumi starpvalstu pārvades jaudās savienojuma Estlink-2 remontdarbu dēļ.

Augustā Centrāleiropā tika novērots vidējās elektroenerģijas cenas pieaugums, izņemot Poliju, kur cenas samazinājās līdz 100,10 EUR/MWh, vienlaikus lielākajā daļā Ziemeļvalstu apgabalu tika novērots cenu samazinājums. Somija saglabāja zemāko cenu līmeni - 12,53 EUR/MWh.

Ziemeļvalstīs elektroenerģijas cenu samazinājumu galvenokārt ietekmēja augsta vēja elektrostaciju izstrāde pazemināta patēriņa apstākļos. Viszemākā diennakts elektroenerģijas cena Somijā tika reģistrēta 24.augustā, kad cena nokritās līdz mīnus 5,28 EUR/MWh, pateicoties zemākam elektroenerģijas patēriņam brīvdienās, vēja elektrostaciju ražošanas pieaugumam vairāk nekā 2 reizes salīdzinājumā ar iepriekšējo diennakti, kā arī, pateicoties eksporta jaudu uz Igauniju nepieejamībai remontdarbu dēļ. Līdzīga tendence ar negatīvām cenām novērota arī Zviedrijas 4. zonā un Baltijas valstīs 10., 11., un 25.augustā.

Augsta atjaunojamo energoresursu ražošana laikā, kad pieprasījums bija ievērojami samazinājies, rezultējās negatīvās elektroenerģijas cenās. Visvairāk stundas ar negatīvām cenām augustā bija Somijā - 152 stundas, bet Latvijā tās bija 29 stundas.

Kā jau ziņots iepriekš, kopš 26.janvāra neplānotās EstLink-2 elektroenerģijas savienojuma atslēgšanas dēļ pārvades jauda starp Somiju un Igauniju samazinājās līdz 358 MW. Papildus tam, plānotās apkopes dēļ 24. un 25.augustā pārvades jauda bija samazināta līdz 0 MW, kas ierobežoja lētākas elektroenerģijas importa iespējas no Somijas. Estlink-2 remontdarbi ir pabeigti un ar 4. septmbri tas pakāpeniski tika ieslēgts darbā, pilnu jaudu sasniedzot 6.septembrī.

Augustā elektroenerģijas imports uz Baltijas valstīm salīdzinājumā ar jūliju pieauga par 0,7%, ar nelielām izmaiņām importa struktūrā. Imports no Polijas palielinājās par 15,6%, bet samazinājās no Zviedrijas par 0,8% un no Somijas par 5,9%.

Подписывайтесь на Телеграм-канал VS.LV! Заглядывайте на страницу VS.LV на Facebook! И читайте главные новости о Латвии и мире!
Lasīt visus komentārus (0)


ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika PVD staigā ar lineālu, mēra karodziņus uz cenu zīmēm un draud ar sodiem

Nav redzams, ka norma, kas prasa uz cenu zīmēm norādīt preču ražotājvalsts karodziņu vai nosaukumu, būtu veicinājusi Latvijas ražojumu noietu veikalos, taču veikali saskaras ar pastiprinātām Pārtikas un veterinārā dienesta (PVD) pārbaudēm, intervijā aģentūrai LETA sacīja SIA "Elvi Latvija" valdes locekle Laila Vārtukapteine.

Ekonomika Latvija ostās ārvalstu kuģu vizīšu skaits samazinājies par 7,2%

Latvijas ostās 2025.gada trīs mēnešos ārvalstu kuģi ienākuši 1421 reizi, kas ir par 7,2% mazāk nekā pērn pirmajā ceturksnī, informēja Latvijas Jūras administrācijas pārstāvji.

Ekonomika Otrdien bojāta kabeļa dēļ iespējami vilcienu kavējumi līnijā Rīga-Skulte

Otrdienas pusdienlaikā būvnieks ir bojājis kabeli, tādēļ tuvākajā laikā ir iespējami vilcienu kavējumi dzelzceļa līnijā Rīga-Skulte, liecina VAS "Latvijas dzelzceļš" (LDz) publiskotā informācija.

Ekonomika Asociācija: Latvijas IKT nozarē plānoti vairāki nozīmīgi procesi (+VIDEO)

E-rēķini jau ir noteikti par obligātiem sadarbībā ar publisko sektoru, bet paredzēts, ka no 2026. gada arī visiem uzņēmumiem.

Lasiet arī

Sabiedrība Elektrības vidējā cena pagājušajā nedēļā pieauga par 24%!

Kopumā aizvadītajā nedēļā "Latvenergo" stacijās saražotā elektroenerģija nosedza 30% no Baltijas valstu kopējā patēriņa.

Sabiedrība Eksperts par BRELL: «Šī ir vēl viena mācību stunda mūsu drošībai» (+VIDEO)

Asociācija norāda, ka diez vai tā ir tikai sakritība, ka daļa WhatsApp saziņas vietnes īsziņu bija krievu valodā.

Sabiedrība Pieslēdzoties Eiropas energotīklam, nekādi drošības incidenti nav konstatēti

Aizvadītajā nedēļas nogalē Baltijas valstīm pieslēdzoties Eiropas vienotajam energotīklam, nekādi fiziski drošības apdraudējumi Latvijā netika konstatēti, intervijā Latvijas Radio pavēstīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV).

Sabiedrība Nedēļas nogalē Baltijas valstis atslēgsies no Krievijas elektrotīkla

Šajā nedēļas nogalē Baltijas valstis atslēgsies no Krievijas apvienotās energosistēmas jeb tā dēvētā BRELL loka un pieslēgsies Eiropas vienotajam energotīklam, aģentūru LETA informēja Klimata un enerģētikas ministrijā (KEM).