• Dailis,
  • Herberts,
  • Umberts
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Eksperts: vidējā ikdienas pirkuma cena ar karti Latvijā ir 16 eiro (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 13:30, 13.08.2024


Vasara ir laiks, kad liela daļa cilvēku izvēlas atpūsties no darbiem, tostarp vairāk laika pavadot izbraucienos un baudot maltītes ārpus mājas.


Arī bērnu naudas tēriņos vasarā novērojamas zināmas paradumu izmaiņas.

Kā liecina dati, bezskaidras naudas norēķini aizvien ieņem stabilu pārsvaru iedzīvotāju vidū. Teju 4 no 5 maksājumiem iedzīvotāji ik nedēļu veic ar maksājumu karti, liecina Latvijas Bankas apkopotie dati, taču kur un kam tieši šo naudu tērējam? Latvijas banku dati liecina, ka vasarā iedzīvotāju vidū visbiežākie maksājuma karšu norēķini veikti pārtikas preču veikalos, topa augšgalā nemainīgi ierindojot tādus mazumtirdzniecības veikalus kā RIMI, Maxima un Lidl.

Kā izriet no bankas karšu maksājumu datiem, pārtikas veikalos kopš gada sākuma un kopumā nemainīgi iedzīvotāji ne tikai norēķinājušies visbiežāk, bet arī iztērējuši visvairāk. Vidējā pirkuma summa, iegādājoties pārtiku un dzērienus, gada griezumā sasniedz 16 eiro, tomēr novērojams, ka vidējai pirkuma summai gada ietvaros ir tendence nedaudz samazināties.

“Iespējams, ka šeit novērojama atgriešanās pie senākiem – vēl pirms Covid-19 pandēmijas laika – ieradumiem, kad vairums cilvēku nevis veidoja pārtikas un maltīšu plānu vairākām dienām uz priekšu, bet iepirkās teju katru dienu, piemeklējot tikai vajadzīgo, piemēram, vienām vakariņām. Tāpat novērojam sezonalitāti, piemēram, augstākā vidēji iztērētā summa bijusi aizvadītajā decembrī, kas skaidrojums ar lielāku pirkumu vajadzību pirms svētkiem,” komentē finanšu eksperte Jekaterina Ziniča.

Arī bērnu naudas tēriņos vasarā novērojamas zināmas paradumu izmaiņas. Kā liecina bankas dati, vasaras periodā bērni lielākoties savu kabatas naudu tērē, iegādājoties dažādas patēriņa preces lielākajos mazumtirdzniecības veikalu tīklos – RIMI un Maxima. Novērojama arī tendence, ka naudas līdzekļi tiek tērēti degvielas uzpildes stacijās, kur jaunieši iegādājas pārtiku un dzērienus, kā arī ātrās ēdināšanas restorānos. Tāpat, ņemot vērā, ka vasaras sezonā bērni vairāk laika pavada ārpus mājas, būtiski palielinās arī transporta izdevumi. Topa augšgalā ierindojas izdevumi par Bolt, kas, iespējams, galvenokārt liecina par skrejriteņu nomu jauniešu vidū, un vidēji vienā reizē tieši jaunieši šim pakalpojumam iztērē 2,5 eiro.

Vasara ir laiks, kad liela daļa cilvēku izvēlas atpūsties no darbiem, tostarp vairāk laika pavadot izbraucienos un baudot maltītes ārpus mājas. Tas atspoguļojas arī karšu darījumos – salīdzinot ar vasaras sākumu pērn un arī gada sākumu, nedaudz pieaugusi kafejnīcās un restorānos veikto darījumu summa, vidējai pirkuma vērtībai sasniedzot 13 eiro.

Tāpat vasaras sezonu cilvēki aktīvi pavada ceļojot, un banku novērojumi liecina – šogad, salīdzinot ar pērnā gada jūniju, izdevumi, ko iedzīvotāji tērē ceļojumiem un atpūtai, arī ir minimāli pieauguši. Šajā jūnijā, plānojot savus ceļojumus, iedzīvotāji visbiežāk ar maksājuma kartēm norēķinājušies Booking.com platformā. Savukārt populārākās lidsabiedrības, ko banku klienti izvēlas, ir Ryanair un Airbaltic.

“Lai gan novērojams, ka izdevumi ceļojumiem un atpūtai ir lielāki nekā pērn, iepriekšējo gadu pieredze liecina, ka aktīvākā ceļošana vēl tikai priekšā – lielākie apjomi maksājuma karšu darījumi ierasti tiek veikti jūlijā un augustā kad ir atvaļinājumu sezona,” papildina J. Ziniča.

Tāpat lieli iedzīvotāju norēķini ar kartēm veikti arī par dažādām pakalpojumu precēm, piemēram, apģērbu un apaviem, kā arī dažādām mājas precēm.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika airBaltic: Pirmā ceturkšņa zaudējumi - 29 miljoni

airBaltic pirmajā ceturksnī apkalpojusi vairāk nekā miljonu pasažieru, un par 10 miljoniem samazinājušies zaudējumi.

Ekonomika airBaltic šogad strādāja ar gandrīz 30 miljonu eiro zaudējumiem

Latvijas nacionālās aviokompānijas "airBaltic" koncerns šogad pirmajā ceturksnī strādāja ar 29,348 miljonu eiro zaudējumiem, kas ir par 27,8% mazāk nekā 2024.gada pirmajā ceturksnī, liecina kompānijas publiskotā informācija.

Ekonomika Latvijas tūrisma mītnēs viesu pavadīto nakšu skaits pieaudzis par 10,8%

Latvijas viesnīcās un citās tūristu mītnēs šogad pirmajos trijos mēnešos viesu pavadīto nakšu skaits palielinājies par 10,8% salīdzinājumā ar 2024.gada attiecīgo periodu, veidojot 802 700, liecina Centrālās statistikas pārvaldes dati.

Ekonomika Valstī būtiski pieaug aizņēmēju īpatsvars ar ļoti sliktu kredītreitingu (+VIDEO)

3,5% ir saistības pie vairāk nekā pieciem dažādiem kreditoriem.

Lasiet arī

Ekonomika Latvijas Bankas «Maksājumu radars» novērojis mobilo darījumu pieaugumu (+VIDEO)

Pensijas vecuma cilvēku atturība ir saistīta ar viņu īpašumā esošajiem viedtālruņiem.

Sabiedrība Iedzīvotāji maksājumus no valsts turpmāk saņems zibenīgi

Ikdienas dzīvē Latvijas iedzīvotāji un uzņēmumi šīs pārmaiņas jutīs, saņemot maksājumus no Valsts kases, piemēram, nodokļu atmaksas, pabalstus, samaksu par valsts pārvaldei sniegtajiem pakalpojumiem.

Ekonomika Pērn Latvijā pieaudzis bezskaidrās naudas maksājumu skaits

Bezskaidrās naudas maksājumu skaits pagājušajā gadā Latvijā pieaudzis par 10% salīdzinājumā ar 2022.gadu, vienlaikus maksājumu kopapjomam palielinoties par 58%, informē Latvijas Bankas pārstāvji.

Ekonomika Bezskaidras naudas norēķinu apmērs ar maksājumu kartēm pērn audzis par 11%

Latvijā ar maksājumu kartēm 2023.gadā veikti bezskaidras naudas norēķini 9,391 miljarda eiro apmērā, kas ir par 11% vairāk nekā 2022.gadā, kad tika veikti norēķini 8,459 miljardu eiro apmērā, liecina Latvijas Bankas apkopotie maksājumu karšu dati.