Izaicinoši apstākļi Latvijas apstrādes rūpniecībā gada atlikušajos mēnešos saglabāsies.
"Jūnijā, salīdzinot ar 2023. gada jūniju, Latvijas rūpniecība samazinājās par 5,5%. Ražošanas apjoms apstrādes rūpniecībā saruka par 3,8%, elektroenerģijas un gāzes apgādē par 20,4%, savukārt ieguves rūpniecībā un karjeru izstrādē pieauga par 7,5%. Apstrādes rūpniecības kritumu raksturo atšķirīgs veikums starp nozarēm, kur no vienas puses kritumu par 26,2% demonstrē iekārtu, mehānismu un darba mašīnu ražošana un no otras puses ir poligrāfijas nozare ar pieaugumu par 25,5%. Tomēr kopumā vairums nozaru atrodas lejupslīdē un šķiet, ka izaicinoši apstākļi šogad saglabāsies. Par to liecina arī pārliecības izmaiņas Latvijas rūpniecībā. Skatījums, ka situācija pamazām stabilizēsies, uzlabojās kopš pērnā gada decembra līdz martam, kad konfidences rādītājs pakāpās līdz -5,2. Taču jūlijā tas noslīdēja jau līdz -9. Konfidences vājums atspoguļo eksporta tirgos notiekošo, kur šobrīd dominē negatīvi signāli", - secina Dainis Gašpuitis, ekonomists AS "SEB banka".
Jūlijā eirozonas apstrādēs Iepirkumu vadītāju indekss saglabājās 45,8 punktu līmenī, kas liecina par nozares tālāku lejupslīdi. Turklāt divu lielāko ekonomiku - Vācijas un Francijas nozaru indeksi uzrādīja kritumu. Iepirkumu aktivitāte un krājumu apjomi turpina sarukt, savukārt uzņēmēju konfidence vājinājās līdz četru mēnešu zemākajam līmenim.
Iespējas par pakāpenisku lejupslīdes mazināšanos un atgūšanās aizsākšanos gada otrajā pusē attālinās. Pieprasījums ir vājš un jauno pasūtījumu līmenis turpina dilt. No otras puses situāciju sarežģītāku padara izejvielu un darbaspēka izmaksas, kuras vāja pieprasījuma apstākļos ir grūti pārlikt uz pircēju. Tādēļ daudzās nozarēs ražotājiem var nākties upurēt peļņu vai mazināt izmaksas, lai noturētos virs ūdens. Uzjundījušās bažas par recesijas iespējamību turpinās ietekmēt eirozonas uzņēmēju konfidenci un investīciju plānus, kas atstās ietekmi uz izaugsmi. Perspektīvu vājināšanās un vēlme balstīt pieprasījumu varētu pasteidzināt ECB mazināt likmes straujāk. Pie šāda scenārija pozitīvā ietekme Latvijas apstrādes rūpniecībā būs jūtama ar vairāku ceturkšņu aizturi, kas nozīmē, ka izaicinoši apstākļi Latvijas apstrādes rūpniecībā gada atlikušajos mēnešos saglabāsies.