• Maiga,
  • Milija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Jelgavā tīršķirnes govis audzē dabiskās pļavās (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 20:35, 20.05.2024


13 hektāru lielās ganības atrodas pie Iecavas un Lielupes satekas.


Jaunas jelgavnieces.

Lai noganītu daļu no dabas lieguma “Lielupes palienes pļavas”, saglabājot dabas daudzveidību, Jelgavā ieradies Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks – desmit Galovejas šķirnes govis un astoņi teliņi, kas vasaras sezonā noganīs 13 hektārus plašo pļavu pie Iecavas un Lielupes satekas.

Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks septīto dabisko pļavu atjaunošanas sezonu sāk Jelgavā, un šodien tas no Līgatnes, kur Latvijas Dabas fonda novietnē govis pārziemo, atceļoja uz Jelgavu. Mūsu pilsēta ir viena no tālākajām vietām Latvijā, kur šovasar dodas govis no vairāk nekā 100 govju lielā fonda ganāmpulka. 13 hektāru lielās Jelgavas ganības atrodas pie Iecavas un Lielupes satekas. Desmit melnbaltās Galovejas šķirnes govis un to teliņi tur ganīsies visu sezonu. Plānots, ka vēlāk uz pļavu tiks atvests arī bullis.

Latvijas Dabas fonds norāda, ka ganības ir caurstaigājamas un vietējie iedzīvotāji var droši izmantot ierasto taku, taču lūgums nebojāt ap ganībām uzstādīto elektrisko ganu. “Gatavojoties sezonai, pagājušajā nedēļā pa perimetru pārbaudījām uzlikto elektrisko ganu. Diemžēl aptuveni trīs metrus garš posms bija epaticies kādam citam un žogs sabojāts. Salabojām to un ļoti ceram, ka sezonas laikā iedzīvotāji būs saudzīgi,” vietnei jelgava.lv saka mobilā ganāmpulka koordinators Jānis Andrušaitis. Pie pļavas, kur ganās govis, ir izvietota informatīva plāksnīte, kurā redzams arī koordinatora tālruņa numurs, pa kuru iedzīvotāji var zvanīt, ja pamanījuši, ka bojāts aploks vai kādai govij kas atgadījies. Latvijas Dabas fondā uzsver, ka govis ir miermīlīgas, draudzīgas un radinātas pie cilvēku klātbūtnes, taču nevajag tām uzbāzties, un interesenti aicināti govis un mazos teliņus vērot pa gabalu. Ganāmpulka koordinatori ganības regulāri uzrauga, turklāt govis aprīkotas ar raidītājiem, lai tās var pieskatīt arī attālināti.

Mūsu pilsētā mobilais ganāmpulks darbosies jau piekto gadu, apsaimniekojot pašvaldības pārvaldībā esošo teritoriju, un speciālisti atzīst, ka ganību augu sastāvā jau ir vērojami uzlabojumi. Latvijas Dabas fonda eksperte Baiba Strazdiņa komentē: “Noganīšana tiek veikta senā atmatā, kas pakāpeniski dabiskojas. Lai arī ganāmajā pļavā vēl ir daudz ekspansīvo sugu, esam gandrīz tikuši galā ar latvāņiem, kuri šeit auga ganīšanas sākuma posmā, un panākuši, ka dabiskajām pļavām raksturīgās sugas jau sastopamas daudz lielākā skaitā un platībā nekā iepriekš.”

“Jelgavas pilsētā virzāmies uz zaļo domāšanu visās dzīves jomās, ne velti ikdienā sakām, ka Jelgava ir zaļa pilsēta. Piemēram, šogad plašāk ieviešam bioloģiski daudzveidīgās pļavas, atsevišķās pilsētas teritorijās ļaujot augt dabiskajam augu klājumam. Apsveicami, ka mums šajā darbā palīdz arī Latvijas Dabas fonds,” atzīst Jelgavas domes priekšsēdētājs Andris Rāviņš.

Latvijas Dabas fonda mobilais ganāmpulks, kurā šobrīd ir vairāk nekā 100 liellopu, tika izveidots, jo noganīšana ir viens no labākajiem veidiem dabisko pļavu atjaunošanai, taču ne visiem pļavu īpašniekiem ir pieejami liellopi. Sešu gadu darbības laikā mobilais ganāmpulks ir noganījis 742 hektārus īpaši aizsargājamo biotopu dažādās vietās Latvijā. Latvijas Dabas fonds šogad ganīšanu nodrošinās vismaz desmit vietās Latvijā.

Dabiskās pļavas ir viena no izcilākajām Latvijas dabas vērtībām – augu daudzveidība tajās ir līdzvērtīga tai, kāda sastopama tropiskajos mežos, proti, vienā kvadrātmetrā var būt pat vairāk nekā 50 augu sugu. Taču dabisko pļavu un ganību šobrīd Latvijā palicis ļoti maz – tikai 0,9 procenti no Latvijas teritorijas jeb 67 000 hektāru. Pirms 100 gadiem šādas pļavas sedza 30 procentus mūsu valsts. Līdz ar to ir ļoti svarīgi saglabāt un uzturēt visas mūsu dabiskās pļavas, lai Latvija šo dabas, kultūrvēstures un arī ekonomisko vērtību nezaudētu.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Būvniecības nozares pārstāvji iesaka valstij būt aktīvākai (+VIDEO)

Varas iestādēm būtu jākompensē pieaugošās enerģijas cenas ar nodokļu atvieglojumiem.

Ekonomika Latvijas Banka: tikai 29% iedzīvotāju ir 100% aktīvo pensiju plānu dalī (+VIDEO)

"Plaisa starp informētību un izpratni par 2.līmeni ir veidojusies gadu gaitā".

Ekonomika Aptauja: vasarā pieaug vēlme iegādāties mājokli Latvijā (+VIDEO)

Salīdzinājumā ar pagājušo gadu samazinājies to klientu skaits, kuri pirms hipotekārā kredīta noformēšanas ir dzīvojoši sev piederošā dzīvoklī.

Ekonomika Stacijas laukumā bijušās spēļu zāles vietā plānots Hesburger restorāns

Stacijas laukumā bijušās spēļu zāles vietā plānots "Hesburger" restorāns, aģentūru LETA informēja "Hesburger" mārketinga un starptautiskās attīstības direktore Ieva Salmela.

Lasiet arī

Kultūra Smilšu skulptūrās festivālā Jelgavā atveidos pasaules pasakas

Nedēļas nogalē, 8.jūnijā un 9.jūnijā, Jelgavā, Pasta salā, notiks festivāls "Summer Signs 2024", kurā 17 profesionāli tēlnieki no desmit valstīm smilšu mākslas darbos atklās savu interpretāciju par tēmu "Pasaules pasakas".

Ekonomika Jelgavā atvērts zivsaimniecības tehnoloģiskais centrs

Testēšana samazinās investīciju riskus un jaunu produktu izstrādes izmaksas uzņēmējiem.

Interesanti fakti Jelgavas dome senā baznīcā atkal ierauga restorānu (VIDEO)

Virtuve ir aprīkota ar darbam nepieciešamajām iekārtām, kas ir lietotas, bet darba kārtībā.

Ekonomika Jelgavā vērienīgi tiek veidots industriālais parks (+VIDEO)

Lai teritorija attīstītos, ir jāsakārto transporta infrastruktūra.