• Akvelīna,
  • Ernestīne,
  • Ingmārs
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pēdējos 20 gados lauku saimniecību skaits samazinājies par 31,7%

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 14:19, 15.05.2024


Pēdējos 20 gados lauku saimniecību skaits samazinājies par 31,7%, turpretim saimniecību vidējais lielums pieaudzis 2,3 reizes, liecina Centrālās statistikas pārvaldes apkopotie 2023.gada lauku saimniecību integrētās statistikas apsekojuma provizoriskie dati.


Foto: LETA

Pagājušajā gadā Latvijā bija 57 400 lauku saimniecību, kas ir par 11 600 jeb 17% mazāk nekā saskaitīts 2020.gada lauksaimniecības skaitīšanā.

Pērn lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība bija 1,97 miljoni hektāri, kas palikusi nemainīga pēdējos trīs gados. Lauku saimniecību vidējais lielums pakāpeniski pieaug, un pērn tas sasniedzis 34,8 hektārus lauksaimniecības zemes un 7,7 lauksaimniecības dzīvniekus (nosacītās mājlopu vienībās).

Pagājušajā gadā salīdzinājumā ar 2020.gadu par 8200 samazinājies mazo lauku saimniecību skaits, kas apsaimnieko līdz 10 hektāriem lauksaimniecībā izmantojamo zemi.

Lielo saimniecību skaits ar apsaimniekotās zemes platību virs 100 hektāriem palielinājies par 200. Pērn tajās apsaimniekoja 68,9% no visas lauksaimniecībā izmantojamās zemes, kas ir par 8% vairāk nekā 2020.gadā, un audzēja 54% no visiem lauksaimniecības dzīvniekiem, kas ir par 2,4% vairāk nekā 2020.gadā.

Vienā ekonomiski aktīvā lauku saimniecībā apsaimniekoja vidēji 34,8 hektārus lauksaimniecības zemes, kas ir par 6,3 hektāriem vairāk nekā 2020.gadā. Pēdējos trīs gados vidēji vienā lauku saimniecībā palielinājās gan apsaimniekotās aramzemes, gan sējumu platība attiecīgi par 4,3 hektāriem jeb 22,5% un 4,1 hektāru jeb 22,4%.

Kopš 2020.gada palielinājušās graudaugu un pākšaugu platības vidēji vienā audzētāju saimniecībā. 2023.gadā vidēji vienā saimniecībā audzēja 44,7 hektārus graudaugu, kas ir par 7,4 hektāriem vairāk nekā 2020.gadā, pākšaugus - 24,1 hektāru, par 7,7 hektāriem vairāk.

Tehnisko kultūraugu (ziemas un vasaras rapsis, lini, ārstniecības augi un citi) audzētāju saimniecībās šo kultūraugu sējumu platība vidēji vienā saimniecībā nedaudz samazinājusies - no 53 hektāriem 2020.gadā līdz 51,4 hektāram 2023.gadā. Rapša platība vidēji vienā audzētāju saimniecībā palikusi 2020.gada līmenī - 57,8 hektāri.

Lauksaimniecības dzīvnieku audzētāju saimniecībās palielinājies slaucamo govju un cūku skaits vidēji vienā saimniecībā. Slaucamo govju skaits palielinājies no 12 govīm 2020.gadā līdz 15 govīm 2023.gadā. Lielajās saimniecībās vidēji audzēja 148 slaucamās govis, kas ir par 20 govīm vairāk nekā pirms trīs gadiem.

Cūku skaits vidēji vienā saimniecībā dubultojies no 90 cūkām 2020.gadā līdz 192 cūkām 2023.gadā. Lielajās saimniecībās cūku ganāmpulks vidēji vienā saimniecībā palielinājās par 266 cūkām jeb 20,2%, sasniedzot 1583 cūkas vidēji vienā saimniecībā, bet mazajās saimniecībās vidēji audzēja 142 cūkas.

Lauku saimniecību integrētās statistikas apsekojumi notiek reizi trīs gados starp lauksaimniecības skaitīšanām reizi 10 gados. Šos apsekojumus pēc vienotas metodoloģijas veic visās Eiropas Savienības un Eiropas Ekonomiskās zonas valstīs. Apsekojuma rezultāti sniegs aktuālu informāciju par lauku saimniecību struktūru reģionu un novadu līmenī.

Detalizēti 2023.gada lauku saimniecību integrētās statistikas apsekojuma rezultāti būs pieejami oficiālās statistikas portālā 2024.gada 20.decembrī.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijā ražotie elektriskie skrejriteņi ir pieprasīti dažādās nozarēs (+VIDEO)

“Praktiski katru nedēļu mēs sastopamies ar interesi vai kādu jaunu pielietojuma veidu".

Ekonomika Kāda ir vidējā kredīta summa jaunajam mājoklim?

Kopumā 2024.gada kreditēšanas indekss ir audzis par 5 procentpunktiem, kas ir mazāka izaugsme nekā pērn, taču vērojama pozitīva tendence - bankas spēj kreditēt un vēlas to darīt.

Ekonomika Stacija Grobiņos nodrošinās energosistēmas atdalīšanu no Krievijas (+VIDEO)

Katras sinhronā kompensatora jauda būs 100 megavoltampēri.

Ekonomika Visbiežāk mājokļu īpašniekiem zaudējumus rada santehnikas un cauruļvadu plīsums

Visbiežāk mājokļu īpašniekiem zaudējumus rada santehnikas un cauruļvadu plīsums, liecina "Swedbank" apdrošināšanas dati par izmaksātajām atlīdzībām šī gada pirmajā ceturksnī.

Lasiet arī

Ekonomika Lauksaimniecībā izmantojamās zemes platība pieaugusi par teju 10% (+VIDEO)

Eiropas Zaļais kurss un stingrāki vides noteikumi ietekmē nozari, liekot saimniekiem meklēt ilgtspējīgākus risinājumus.

Ekonomika Latvijā strauji pieaug zirņu sējplatības

Latvijā strauji pieaug zirņu sējplatības, aģentūrai LETA norādīja Lauksaimnieku kooperatīva "Latraps" pārstāvji.

Ekonomika Latvijā vasaras sējumu platības šogad būs lielākas nekā pērn

Latvijā vasaras sējumu platības šogad būs lielākas nekā pagājušajā gadā, pavēstīja biedrības "Zemnieku saeima" valdes priekšsēdētājs Juris Lazdiņš.

Sabiedrība Aktīvi pavasara sējas darbi varētu sākties nedēļas otrajā pusē

Aktīvi pavasara sējas darbi varētu sākties nedēļas otrajā pusē, pauda lauksaimnieki.