• Saiva,
  • Saivis,
  • Santis,
  • Sentis,
  • Tija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Aprīlī pārdošanai pieejamo dzīvokļu skaits Rīgā audzis par 2%

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 17:36, 08.05.2024


Aprīlī iegādei Rīgā bija pieejami nepilni 4400 dzīvokļu, pārdošanas sludinājumu skaitam mēneša laikā palielinoties par 2%, informē nekustamo īpašumu kompānijas "Latio" pārstāvji.


Foto: LETA

Iegādei jauno projektu pirmreizējā tirgū bija pieejami 1430 dzīvokļi, piedāvājumam, salīdzinot ar martu, samazinoties par 5%.

Vidējās cenas iekštelpu platībām sludinājumos sasniedza 2780 eiro par kvadrātmetru, savukārt faktiskajos darījumos palikušas nemainīgas, turoties ap 2580 eiro par kvadrātmetru.

Jauno projektu otrreizējā tirgū vidējā cena darījumos ar iekštelpu platībām Rīgas apkaimēs nav mainījusies - aprīlī kvadrātmetrs vidēji maksāja 1930 eiro. Arī centrā vidējā cena mēneša laikā saglabājusies stabila, svārstoties 2630 eiro par kvadrātmetru.

"Latio" informē, ka izteiktākā pircēju interese mājokļu segmentā Rīgā vērojama par sērijveida dzīvokļiem, tostarp īpašumiem ar vidēju un zemāku tehnisko stāvokli. Iegādei pieejamo mājokļu piedāvājums sērijveida namos galvaspilsētas apkaimēs pieaudzis par 3% (1910 dzīvokļi). Cenu ziņā novērotas nebūtiskas izmaiņas 1,5-2% robežās, iekštelpu platību vidējai cenai darījumos pieaugot līdz 1020 eiro par kvadrātmetru.

Turpretim reģistrētie darījumi ar sērijveida mājokļiem Rīgas centrā norāda uz 2% kritumu - no 1455 eiro par kvadrātmetru martā līdz 1425 eiro par kvadrātmetru aprīlī. Salīdzinoši lielu daļu sērijveida mājokļu piedāvājuma veido mantotie dzīvokļi. Ja pārdevējs piekrīt saprātīgai, tirgum adekvātai cenai, īstais pircējs tiek atrasts ātri, secinājuši "Latio" eksperti.

"Latio" informē, ka aprīlī vidēji bijušas nepieciešamas 75 dienas, lai pārdotu mājokli par tirgus cenu (76 - martā un februārī, 78 - janvārī, 80 - decembrī, 84 - novembrī, 85 - oktobrī), bet 9% mājokļu pārdoti viena mēneša laikā no sludinājuma publicēšanas brīža (9% - arī martā, februārī un janvārī, decembrī - 8%, novembrī - 6%, oktobrī - 7%).

Tāpat "Latio" informē, ka aprīlī 19% pārdevēju ir prasījuši tirgus situācijai nesamērīgi augstu cenu (martā - 21%, februārī, janvārī un decembrī - 22%, novembrī - 23%, oktobrī - 24%), bet neviens pircējs nav piedāvājis augstāku cenu nekā norādīts sludinājumā, tāpat kā iepriekšējos sešos mēnešos.

Aprīlī 53% darījumu notikuši bez kredītu piesaistes (martā - 50%, februārī - 46%, janvārī - 45%, decembrī - 42%, novembrī - 40%, oktobrī - 30%).

Aprīlī darījumu vadītāju redzeslokā biežāk parādījušies maiņas darījumu piedāvājumi, īpašniekiem izskatot gan mazāku, gan lielāku mājokļu piedāvājumu. "Latio" informē, ka joprojām saglabājas tendence īpašumu īrēt ar izpirkšanas tiesībām, kas sevišķi raksturīgi mājokļiem ar cenu līdz 50 000 eiro. Pārdevēji, kuru īpašumi pārdošanā atrodas jau vairāk nekā pusgadu, elastīgāk raugās uz cenu samazinājumu atbilstoši tirgus vidējam līmenim.

"Lēnā, bet noteiktā EURIBOR likmes krišanās mājokļu tirgu pamazām modina no bezgalīgās murkšķa dienas - to darījumu vadītāji novērojuši gan pircēju, gan pārdevēju pusē. Pārdevēji, ar kuriem šobrīd norit sarunas par iespējamo īpašuma pārdošanu, ātrāk spēj pieņemt lēmumus un pielāgot cenu tirgum, tādā veidā palielinot kopējo piedāvājumu. Savukārt otrā pusē ir pircēji, kas tik ilgi bija atlikuši mājokļa iegādi, ka vairs necer uz brīnumu un nolemj rīkoties tagad - dzīvē to redzam īpašumu apskatēs, uz kurām interesanti dodas nevis kā ekskursijā, bet ar vēlmi patiešām kaut ko nopirkt," informē "Latio" nekustamo īpašumu darījumu vadītāja Janeta Linkuna.

Analizējot īres segmentu mēneša izteiksmē, īrei pieejamo mājokļu piedāvājums krities par 6%, aprīlī veidojot aptuveni 2780 īpašumus. 38% jeb 1080 no kopējā īres dzīvokļu piedāvājuma veidoja mājokļi sērijveida ēkās Rīgas apkaimēs.

"Latio" darījumu vadītāja Laura Bergmane norāda, ka īres tirgus dalībnieki kļūst prasīgāki un konkrētāki savās vēlmēs. Īpašnieki labprāt apsver mājokļa izīrēšanu ārzemniekiem lielākas maksātspējas dēļ. Īrnieks vairs nav gatavs maksāt 300 eiro par mājokli ar vairāk nekā 30 gadus senu remontu - par šādu mēneša īres maksu dzīvoklim jābūt kvalitatīvi atjaunotam pat tad, ja īpašums ir ļoti kompakts. Drīzāk īrnieks būs gatavs piemaksāt un dzīvot augstākas kvalitātes mājoklī, informē Bergmane.

Īrēt divu istabu mājokli jaunajā projektā Rīgas pieprasītākajās apkaimēs bieži vien joprojām ir izdevīgāk - taču ne visos gadījumos, skaidro "Latio" pārstāvji. Ņemot vērā pašreizējos tirgus apstākļus, arvien biežāk pārdošanas cenā ir iekļauti dažādi bonusi, un faktiskā nekustamā īpašuma vērtība nereti ir relatīvi zemāka par sludinājumos redzamo. Šādos gadījumos potenciālajam pircējam jāpatur prātā, ka attīstītāja noteiktā cena neatspoguļo pilnu ainu, tajā var būt paslēptas priekšrocības, ko īpašnieks pats reizēm nesaskata vai nenovērtē un kas interesentam tiek atklātas tikai sarunas laikā.

Tajā pašā laikā vidējā īres mēneša maksa nav piedzīvojusi proporcionālu samazinājumu, tādējādi saglabājot paaugstinātu vidējo rādītāju. Analizējot īres mājokļu pieejamību, īres cenas un noslēgtos līgumus, "Latio" eksperti secina, ka, mēneša maksai pārsniedzot 600 eiro par īpašumu jaunajā projektā, kura iegādes vērtība ir aptuveni 115 000 eiro, ar nelielu, tomēr dažu procentu starpību iegādāties šo īpašumu būs izdevīgāk nekā īrēt.

Reģionos mājokļu tirgus ir sevišķi aktīvs, par ko liecina arī augošais īpašumu piedāvājums lielākajās pilsētās, informē "Latio". Piemēram, Vidzemē, salīdzinot ar pērnā gada aprīli, kopējais sludinājumu skaits dzīvokļiem un privātmājām pieaudzis trīs reizes. Vienlaikus par cenu samazinājumu pārdevēji runā nelabprāt, cerot uz potenciālo pircēju intereses pieaugumu vasarā. Turpinās tendence izlikt pārdošanā īpašumus, kas pieder ārzemēs dzīvojošajiem Latvijas pilsoņiem.

Līdzīgi kā citviet reģionos, arī Vidzemē novērota pastiprināta interese par lauku īpašumiem - privātmājām ar zemi - cenu kategorijā līdz 200 000 eiro. Tomēr vairums privātmāju darījumu notiek par summu līdz 120 000 eiro. Pieprasījums pēc labas kvalitātes privātmājām novērots arī Latgalē, kur cenas šādiem objektiem nedaudz pieaug.

Savukārt Zemgalē rosīgāks kļuvis apbūves zemju segments, ģimenēm meklējot zemes gabalus privātmāju būvniecībai Jelgavas un tuvāko reģionu robežās. Vairumā gadījumu pircēju interese primāri tiek fokusēta uz mērķi būvēt nelielas karkasa mājas ar platību līdz 100 kvadrātmetriem.

Par apbūves zemju pieprasījumu liecina arī pārdoto zemes gabalu statistika Pierīgas jaunajos privātmāju ciematos, kur īsā laikā ir pārdoti salīdzinoši daudz apbūves īpašumu, norāda "Latio" pārstāvji. Piemēram, Grēnes ciemā pie Olaines pircēju interese vairākus gadus bijusi augsta, atspoguļojoties arī darījumos - pusotra gada laikā Grēnē pārdoti 28 zemes gabali privātai apbūvei. Šā gada pirmajā ceturksnī aktīvāka pircēju interese fiksēta par apbūves zemēm Daugavas kreisajā krastā - jau pieminētajās Grēnēs Olainē un Vētru ciemā Mārupē. Tāpat daudz zemes gabalu privātmāju apbūvei pārdoti Salaspilī un Rāmavā. Pircēju pieprasītāko teritoriju augšgalā turpina būt arī Ķekava, Mežāres, Baloži un Piņķi.

Reģionos saglabājas tendence īpašumu iegādei piesaistīt mazo mājokļa kredītu līdz 20 000 eiro, atlikušo nepieciešamās summas daļu nosedzot no saviem līdzekļiem. "Latio" pārstāvji skaidro, ka šādu stratēģiju izmanto gan ģimenes, gan mazie investori - privātpersonas, kuri plāno iegādāto īpašumu atjaunot un izīrēt vai pēc atjaunošanas pārdot par augstāku cenu.

Tāpat palielinājusies interese par jaunajiem projektiem, piemēram, daudzdzīvokļu nams Ozolniekos, kas iegādei piedāvā vienas līdz trīs istabu mājokļus blakus ezeram, aprīlī piedzīvojis interesentu pieplūdumu - veidojas pircēju rinda, kas gaida, kad dzīvokļi būs sadalīti atsevišķos īpašumos un pieejami iegādei. Galvenokārt interesi sekmē pircējiem pievilcīga cena - mājokļa kvadrātmetrs maksā no 1400 līdz 1600 eiro, kas vidēji ir par 30% lētāk nekā jaunajos projektos galvaspilsētā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Iecavā saules ganībās jau ir 100 aitas (+VIDEO)

Tas varētu būt viens no risinājumiem, kā veiksmīgi apsaimniekot un izmantot apbūvēto teritoriju.

Ekonomika Ministrs brīdina: valdībai var nākties meklēt ietaupījumus miljoniem eiro apmērā

Līdz augustam kopā ar politiskajiem un sociālajiem partneriem plānots izstrādāt un vienoties par rīcības plānu, ko darīt ar nākamā gada budžetu.

Ekonomika Saules paneļu saražotās elektroenerģijas daudzums maijā pieaudzis trīs reizes

Latvijā saules paneļu saražotās un sadales sistēmā nodotās elektrības daudzums šogad maijā pārsniedza 60 gigavatstundu (GWh), kas ir trīs reizes vairāk nekā attiecīgajā periodā pērn, informēja Latvijas elektroenerģijas sadales sistēmas operatora AS "Sadales tīkls" pārstāvji.

Ekonomika Ienākumi aug: LU eksperti 2024. gadā prognozē algu kāpumu par 7,5% (+VIDEO)

Prognoze rāda, ka bezdarba līmenis turpinās samazināties.

Lasiet arī

Sabiedrība Rēzeknē plāno izbūvēt jaunus sociālos dzīvokļus

Pašvaldības SIA "Rēzeknes namsaimnieks" plāno startēt konkursā par jaunus sociālo dzīvokļu izbūvi pilsētā.

Ekonomika Iedzīvotājus no nekustamā īpašuma iegādes attur situācija ekonomikā un cenas

Latvijā 38% iedzīvotāju no nekustamā īpašuma iegādes attur situācija valsts ekonomikā un raizes par finansiālo stabilitāti, pavēstīja būvkompānijas un nekustamo īpašumu attīstītāja SIA "Yit Latvija" pārstāvji, atsaucoties uz veiktās aptaujas datiem.

Ekonomika VNĪ piedāvā iegādāties īpašumu Kaļķu ielā ar 1,978 miljonu eiro sākumcenu

VAS "Valsts nekustamie īpašumi" (VNĪ) atkārtotā izsolē piedāvā iegādāties nekustamo īpašumu Kaļķu ielā ar 1,978 miljonu eiro sākumcenu, liecina paziņojums oficiālajā izdevumā "Latvijas vēstnesis".

Ekonomika Eksperts: jaunie mājokļi Rīgā ir 1,5 reizes lētāki nekā Viļņā un Tallinā (VIDEO)

EURIBOR likme gada otrajā pusē pakāpeniski samazināsies, nekustamā īpašuma nozarē sagaidāms pircēju intereses pieaugums.