• Salvis,
  • Selva,
  • Venta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Pētījums: teju puse iedzīvotāju mainījuši darbu neatbilstoša atalgojuma dēļ

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 12:41, 04.04.2024


Latvijā teju puse jeb 49% aptaujāto iedzīvotāju vecumā no 18 līdz 39 gadiem par visizplatītāko iemeslu darba maiņai atzīst neatbilstošu atalgojumu, liecina uzņēmuma "Evolution Latvia" un platformas "Visas iespējas" īstenotā indeksa "Jaunatne. Darbs. Vide" veiktais pētījums, kas tapis sadarbībā ar kompāniju "Norstat".Pirms gada veiktajā pētījumā 55% aptaujāto norādīja, ka maina savu darbavietu neatbilstoša atalgojuma dēļ, kas liecina, ka atalgojums šķietami kļuvis par mazāk svarīgu faktoru, lemjot par darba attiecību turpināšanu vai izbeigšanu, turklāt darba ņēmēju vidū vērojama tendence, ka citi faktori, piemēram, gandarījuma trūkums darba vietā, kļūst par būtiskāku kritēriju.

Uz jautājumu, kādi ir bijuši iemesli mainīt darbavietu, neatbilstošu atalgojumu vispārliecinošāk atzīmē vairākums - 57%, iepriekš 59%, iedzīvotāju Pierīgā. Tas ir svarīgākais arguments vismaz pusei - 52%, iepriekš 57% - cilvēku Zemgalē, kam gandrīz seko katrs otrais - 47%, iepriekš 56% - iedzīvotājs Rīgā un Kurzemē - 48%, iepriekš 56%. Nedaudz mazāks īpatsvars konkrēto iemeslu akcentē Latgalē - 42%, iepriekš 48% -, savukārt ar atalgojumu neapmierināto jauniešu, kuri šī iemesla dēļ pametuši darbu, skaits ir izteikti palielinājies Vidzemē, par ko liecina attiecīgi vairāk nekā puse - 54%, iepriekš 45% respondentu.

Izmaiņas vērojamas arī citās atbildēs par darba vietas maiņu, piemēram, pirms gada veiktā pētījuma dati liecina, ka trešdaļa jeb 35% pametusi darbu izaugsmes trūkuma dēļ, savukārt šogad to par iemeslu min vairs tikai 28% aptaujāto. Šogad par otru visbiežāk minēto iemeslu, kādēļ jaunieši maina darba vietu, min darbu, kas nesniedz gandarījumu - to atzīmē 29% aptaujāto. Gadu iepriekš šis rādītājs bija 22%, tādēļ var secināt, ka jaunieši aktīvāk izjūt vēlmi strādāt darba vietā, kas sniedz ne vien finansiālu, bet arī psiholoģisku piepildījumu un izaugsmes iespējas.

Vidzemē un Zemgalē to atzīst attiecīgi katrs ceturtais - 26%, iepriekš 27%, un 22%, iepriekš 25% - iedzīvotājs. Līdzīga aina vērojama arī Kurzemē - šogad gandarījuma trūkumu par iemeslu norāda 28% jauniešu, bet iepriekš 25%. Rīgā gandarījuma trūkumu izceļ trešdaļa jeb 35%, turklāt galvaspilsētā novērojams būtisks neapmierinātības pieaugums, jo neapmierināto iedzīvotāju skaits audzis par 14%, bet iepriekš 21%. Līdzīga tendence vērojama arī Pierīgas iedzīvotāju vidū, kur gada laikā procents pieaudzis no 18% uz 28%. Savukārt vismazāko nozīmi tam piešķir 19% Latgales iedzīvotāju.

Pētījuma rezultāti rāda, ka citi būtiski iemesli, kādēļ jaunieši izvēlas mainīt darba vietu, ir darba un privātās dzīves līdzsvara trūkums, ko min 17% aptaujāto, un domstarpības ar komandu, kas ietekmējušas 13% iedzīvotāju izvēli par labu citai darba vietai. Būtiski, ka visvairāk aptaujāto jeb katrs piektais jeb 20% šo par iemeslu minējis Pierīgas iedzīvotājs, savukārt vismazāk jeb 6% Zemgalē nodarbinātie jaunieši.

Pētījumu par Z un Y paaudzes darbaspēka tendencēm "Evolution Latvia" kopā ar kompāniju "Norstat" realizējis 2023.gada oktobrī, kā arī 2022.gada izskaņā aptaujājot 504 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 39 gadu vecumā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Dzīvokļu piedāvājums Rīgā aprīlī samazinājies par 6%

Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, aprīlī dzīvokļu pārdošanas piedāvājums Rīgā samazinājies par 6%, bet piedāvājumu skaits Rīgas lielākajos mikrorajonos samazinājās par 7%, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Arco Real Estate" jaunākajā sērijveida dzīvokļu tirgus pārskatā.

Ekonomika LDDK: Jāsamazina virsstundu darba samaksas apmērs (+VIDEO)

"No komforta zonas būs jāizkāpj visiem," pauž Andris Bite.

Ekonomika NVA piedāvā darba devējiem finansiālu atbalstu darbinieku sagatavošanai

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) piedāvā darba devējiem finansiālu atbalstu vajadzīgo darbinieku sagatavošanai, īstenojot bezdarbnieka statusā NVA reģistrēto klientu praktiskās mācības darba vidē otrā, trešā vai ceturtā profesionālās kvalifikācijas līmeņa profesionālās kompetences ieguvei, informēja NVA.

Ekonomika Augsto tehnoloģiju nozares Latvijā ar valsts atbalstu kāpina peļņu (+VIDEO)

"Ir jāpaceļas augstāk par ikdienas situāciju, nepieciešams gudrot kaut ko savu, jaunu".

Lasiet arī

Sabiedrība Latvijā gada sākumā bija nodarbināti 8700 Ukrainas valstspiederīgo

Latvijā šā gada sākumā kā darba ņēmēji bija reģistrēti 8700 Ukrainas valstspiederīgo, pavēstīja Centrālajā statistikas pārvaldē, atsaucoties uz Valsts ieņēmumu dienesta datiem.

Sabiedrība Vairāk nekā 50% darba pretendentu interesējas par priekšrocībām (+VIDEO)

Uzņēmumi Latvijā, kas piedāvās plašāku labumu grozu un jēgpilnus projektus būs konkurētspējīgāki un pievilcīgāki.

Sabiedrība LDDK: darbnespējas lapu apmaksas apmēri Latvijā - 5 reizes lielāki, nekā Lietuvā

Darba devējam ir jāvelta laiks, lai uzlabotu vidi un rūpētos par to, lai apstākļi veicinātu produktivitāti.

Sabiedrība Aptauja: daudzi darbinieki Latvijā nesaņem emocionālu atlīdzību (+VIDEO)

"Vadītājiem nav jāgaida kāds īpašs brīdis vai pārrunu process, lai sniegtu konstruktīvu atgriezenisko saiti".