• Bārbala,
  • Līksma
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


FM: pozitīvas tendences mazumtirdzniecībā vēl īsti nav redzamas (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 07:49, 02.04.2024


Konfidences indekss Latvijā kopš 2023. gada jūlija saglabājies vienmērīgi zemā līmenī.Šā gada februārī mazumtirdzniecības apjomi nedaudz samazinājušies pret pērnā gada februāri (-0,4%), liecina jaunākie Centrālās statistikas pārvaldes dati. Samazinājumu noteica nepārtikas preču mazumtirdzniecības apjomu sarukums par 1,5%, turpretī degvielas tirdzniecības apjomi pieauga par 1,7%, bet pārtikas mazumtirdzniecības apjomi pret pērnā gada februāri nav mainījušies. Pirmajos divos 2024. gada mēnešos kopā apjomi mazumtirdzniecībā samazinājušies par 0,8% un nozarē joprojām gaida iedzīvotāju pirktspējas palielināšanos, algu pieaugumam panākot iepriekš strauji augušo cenu līmeni.

Mazumtirdzniecības attīstība pēdējā gada laikā sadalāma divos periodos. No 2023. gada marta līdz septembrim mazumtirdzniecības apjomi bija zemāki nekā ierasts, iedzīvotāju tēriņus ietekmējot augstajai inflācijai, kā arī citiem faktoriem, bet pērnā gada novembrī apjomi pieauga, aptuveni tādā pašā līmenī saglabājoties līdz šā gada februārim. Taču, salīdzinot apjomus gada izteiksmē, pozitīvas tendences vēl īsti nav redzamas.

Līdz ar Lidl ienākšanu Latvijā, 2022. gadā, nozarē ievērojami palielinājusies konkurence. Lielajām veikalu ķēdēm bijis pastiprināti jādomā par dažādām atlaižu programmām, lai pievilinātu pircējus, kuri sākuši iepirkties uz zemāku cenu līmeni pretendējošajā Lidl. Augstāka konkurence veicina gan veselīgākus tirgus apstākļus, gan attur veikalu ķēdes no nepamatotiem cenu palielinājumiem.

Eiropas Komisijas apkopotais mazumtirgotāju konfidences indekss Latvijā kopš 2023. gada jūlija saglabājies vienmērīgi zemā līmenī un šā gada martā ir zemāks nekā pērnā gada martā. Turpretī patērētāju konfidence nevienmērīgi uzlabojas kopš 2023. gada sākuma un ir augstāka nekā pērnā gada martā, norādot uz mērenu iedzīvotāju finansiālās situācijas uzlabošanos, kas turpmāk varētu uzlabot arī noskaņojumu mazumtirdzniecības nozarē.

Šā gada marta un aprīļa datos visticamāk gaidāmi pieaugumi mazumtirdzniecības apjomos, ko noteiks zemā bāze 2023. gada martā un aprīlī. Šis pieaugums sāks veidot arī kopējo 2024. gada apjomu pieaugumu pret 2023. gadu, ko var pastiprināt iedzīvotāju pirktspējas pieaugums šā gada otrajā pusē, tādējādi mazumtirdzniecības apjomi šajā gadā varētu pieaugt par 2-4%.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika «SmartLynx» no maija vairs nepiedāvās čarterlidojumus no Baltijas valstīm

Latvijā bāzētā aviokompānija SIA "SmartLynx Airlines" no šā gada 1.maija vairs nepiedāvās čarterlidojumus no Baltijas valstīm, intervijā aģentūrai LETA sacīja "SmartLynx Airlines" izpilddirektors Edvins Demeņus.

Ekonomika Ropažu atkritumu rūpnīca kalpos kā tūrisma un aktīvās atpūtas objekts (+VIDEO)

Ražotnes darbības īstenošanā tiks ievēroti gan saistošie Ministru kabineta noteikumi, gan jaunākajās Eiropas Parlamenta un Padomes direktīvās.

Ekonomika Ledlauzis «Foros» par vienu miljonu eiro pārdots Igaunijā

Rīgas brīvostas pārvaldei piederošā SIA "LVR Flote" ledlauzi "Foros" pārdevusi par vienu miljonu eiro Igaunijas uzņēmumam "Nord Company", aģentūra LETA noskaidroja Rīgas brīvostā.

Ekonomika Ģeopolitiskā situācija visvairāk negatīvi ietekmē investīciju vidi valstī

Nepalielinot investīcijas, ir grūti iedomāties, ka varēsim sagaidīt Latvijas ekonomikas izrāvienu.

Lasiet arī

Ekonomika Karodziņi būs jāizvieto pie 60 000 pārtikas precēm 5400 tirdzniecības vietās

Tas gulsies uz tirgotāju un gala rezultātā pircēju maciņiem.

Ekonomika Latvijas tirdzniecības tuvākā nākotne ir veikali bez pārdevējiem (+VIDEO)

Robotus var viegli vizualizēt un piešķirt tiem runas spējas - uzstādot nelielu ekrānu katrā no iepirkumu ratiņiem.

Ekonomika Uzņēmēji: karodziņi pie cenu zīmēm izmaksās miljoniem eiro

Ražotājvalsts norādīšana karoga formā uz cenu zīmes pārtikas produktiem nozarei izmaksās miljonos eiro mērāmu administratīvo un finanšu slogu, norādīja Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamerā (LTRK), komentējot ceturtdien Saeimā konceptuāli atbalstītos grozījumus Pārtikas aprites uzraudzības likumā.

Ekonomika Lielveikalu tīklam «Sky» esot problēmas: kavē maksājumus par piegādāto preci

Vairāki vietējie pārtikas ražotāji, piegādājot lielveikalu tīklam "Sky" produkciju, nav saņēmuši par to samaksu, norādīja biedrības "Siera klubs" vadītāja Vanda Davidanova.