• Ilvija,
  • Marlēna,
  • Ziedone
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Vidējā elektroenerģijas cena Latvijā februārī samazinājās par 36%!

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 12:31, 20.03.2024

Andris Ērglis


Cenu samazinājumu galvenokārt veicināja siltāki laikapstākļi, kas sekmēja elektroenerģijas patēriņa samazinājumu, zemāka gāzes cena un palu laika iestāšanās Latvijas upēs, kas veicināja lielāku elektroenerģijas izstrādi hidroelektrostacijās.2024.gada februārī Latvijā jau otro mēnesi pēc kārtas saražots vairāk elektroenerģijas nekā patērēts - patēriņš ar vietējo ģenerāciju tika nosegts 126% apmērā. Tādējādi februārī Latvija kopumā uz kaimiņvalstīm eksportējusi 160 gigavatstundas elektroenerģijas, kas ir par 18% vairāk nekā janvārī, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) sagatavotais Latvijas elektroenerģijas tirgus apskats.

Vienlaikus februārī vidējā elektroenerģijas cena Latvijas tirdzniecības apgabalā samazinājās līdz 74,78 EUR par megavatstundu (EUR/MWh), kas ir par 36% mazāk nekā janvārī un par 34% zemāka nekā februārī pirms gada. Tādējādi februārī ir sasniegts zemākais elektroenerģijas cenas līmenis kopš 2023.gada maija.

Februārī Latvijā kopējais saražotās elektroenerģijas apjoms attiecībā pret janvāri samazinājās par 7%, bet pieauga par 12% attiecībā pret 2023.gada februāri. Arī elektroenerģijas patēriņš Latvijā attiecībā pret janvāri samazinājās par 12%, bet pieauga par 4% attiecībā pret 2023.gada februāri.

Februārī puse no visa Latvijā saražotās elektroenerģijas apjoma ģenerēta hidroelektrostacijās, kuru kopējais devums pieauga par 13%, par 224% pieauga saules elektrostaciju ģenerācijas apjoms, bet pārējos ražošanas veidos ir vērojams kritums, no kuriem būtiskākais apjoma ziņā ir koģenerācijas stacijās - samazinājums par 23%.

Līdzīgi kā Latvijā, arī Baltijas valstīs kopumā februārī attiecībā pret janvāri saražotās elektroenerģijas apjoms samazinājās par 17%, patēriņam samazinoties par 15%, bet attiecībā pret 2023.gada februāri saražotās un patērētās elektroenerģijas apjoms ir audzis attiecīgi par 14% un 5%.

Elektroenerģijas cenas visās trīs Baltijas valstīs februārī samazinājās - Igaunijā par 40% jeb līdz 75,52 EUR/MWh, bet Lietuvā, tāpat kā Latvijā, par 36% jeb līdz 74,78 EUR/MWh, kas ir zemākā cena kopš 2023.gada maija. Februārī vērojams vidējās elektroenerģijas cenu samazinājums arī visos pārējos Baltijas valstu starpsavienotajos elektroenerģijas tirdzniecības apgabalos - Somijā par 51% jeb līdz 51,58 EUR/MWh, Zviedrijas 4. zonā par 34% jeb līdz 49,24 EUR/MWh, un Polijā par 19% jeb līdz 75,95 EUR/MWh.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Neskatoties uz finanšu krīzi Rēzeknē, siltumtīklu remonts turpinās (+VIDEO)

Uzsvars tiek likts uz atjaunojamo enerģijas avotu izmantošanu un CO2 emisiju samazināšanu.

Ekonomika Ik gadu uz elektroenerģijas uzskaiti tiks ietaupīti vairāk nekā 11 miljoni eiro

Statistiskā verificēšana ļaus minimizēt izmaksas, jo tiks pārbaudīti tikai atsevišķi skaitītāji, turklāt turpmāk tas notiks retāk.

Ekonomika «Gazprom» akcijas cena krītas pēc lēmuma neizmaksāt dividendes

Krievijas valsts dabasgāzes lieluzņēmuma "Gazprom" akcijas cena Maskavas biržā pirmdienas vakarā kritās pēc tam, kad kļuva zināms, ka kompānija neizmaksās dividendes par 2023.gadu.

Ekonomika Austrālijā varētu būt pieprasīti Latvijas koka būvmateriāli (+VIDEO)

Zaļais kontinents ir sācis miljardu dolāru vērtu mājokļu pārbūves programmu.

Lasiet arī

Sabiedrība Elektroenerģijas vidējā cena aprīlī Latvijā samazinājusies par 9%

Elektroenerģijas vidējā cena šogad aprīlī Latvijas tirdzniecības apgabalā bija 60,25 eiro par megavatstundu (MWh), kas ir par 12% mazāk nekā martā un par 9% mazāk nekā 2023.gada aprīlī, liecina Latvijas pārvades sistēmas operatora AS "Augstsprieguma tīkls" sagatavotais elektroenerģijas tirgus apskats.

Ekonomika Būtiski mainīti principi, pēc kādiem mājsaimniecības nodod elektrību tīklā

Atbilstoši grozījumiem Elektroenerģijas tirgus likumā ar maiju sāks darboties neto norēķinu sistēma, kas paredz mājsaimniecību ar saules paneļiem savstarpējos norēķinus naudas izteiksmē.

Ekonomika Latvijā pēc 2030.gada sagaidāms straujāks elektroenerģijas patēriņa pieaugums

Latvijā pēc 2030.gada sagaidāms straujāks elektroenerģijas patēriņa pieaugums, un no 2030. līdz 2035.gadam patēriņa pieaugums var sasniegt līdz pat 100%, liecina AS "Augstsprieguma tīkls" (AST) uzdevumā veiktā starptautiskās auditoru kompānijas "KPMG" pētījuma rezultāti par patēriņa attīstības tendencēm Baltijas valstīs un Ziemeļvalstīs.

Ekonomika SPRK: Latvija sedz vairāk nekā 3/4 no elektroenerģijas vajadzībām (+VIDEO)

Liela daļa mājsaimniecību, kuras līgumus slēgušas laikā, kad cenas bija augstas, ir nofiksējušas šo cenu līmeni ilgākam periodam.