• Salvis,
  • Selva,
  • Venta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Daudziem cilvēkiem nav ne jausmas par pensiju otrajā līmenī sakrājamo summu

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 19:34, 19.03.2024


Lielākajai daļai jeb 59% Latvijas iedzīvotāju nav ne jausmas, cik varētu sakrāt pensiju otrajā līmenī sava darba mūža laikā, liecina pēc "SEB Life and Pension Baltic SE" pasūtījuma veiktās aptaujas dati.Arī pārējās atbildes liecina, ka šis priekšstats ir vien aptuvens. Salīdzinoši lielāks respondentu daudzums jeb 13% no piecām iespējamajām ir izvēlējušies vidējo atbildi, ka pensiju otrajā līmenī darba mūža laikā var sakrāt no 10 000 līdz 50 000 eiro.

Par uzkrājumu, kas pārsniedz 100 000 eiro, "nobalsoja" vien 5% aptaujāto, bet par to, ka darba mūžā var sakrāt mazāk nekā 5000 eiro, - 7%.

"SEB Life and Pension Baltic SE" skaidro, ka šie dati galvenokārt atspoguļo sabiedrības nezināšanu, jo uzkrājumā automātiski nonāk 6% no bruto algas visu aktīvo darba mūžu. Jaunam cilvēkam, kurš ir izvēlējies savam vecumam atbilstošu plānu, darba mūža laikā varot izdoties uzkrāt pat vairāk nekā 200 000 eiro.

Aptaujas rezultāti arī rāda, ka iedzīvotāji īsti neinteresējas par to, kāda varētu būt viņu nākotnes pensija. Tā 60% aptaujāto apliecinājuši, ka par uzkrājumu neko nezina, bet otra populārākā atbilde (17%) bijusi, ka uzkrājums nepārsniedz 5000 eiro.

Aptaujā secināts, ka 40% aptaujāto šogad vai pērn ir apskatījuši savu pensijas otrā līmeņa uzkrājuma apmēru, bet vēl 21% aptaujāto to ir darījuši senāk. Salīdzinoši aktīvāki ir bijuši nevis cilvēki pirmspensijas vecumā, bet jaunieši, kuriem līdz pensijai vēl tālu. Šogad savu pensijas uzkrājumu pārbaudījuši 15% jauniešu, bet tikai 7% cilvēku vecumā no 50 līdz 59 gadiem.

Pērn savā uzkrājumā ieskatījušies 27% jauniešu. Arī attiecībā uz potenciāli uzkrājamo summu jaunieši ir optimistiskāki - 10% uzskata, ka darba mūža laikā pensiju otrajā līmenī ir iespējams uzkrāt 100 000 eiro un vairāk.

Iedzīvotāju aptauju Latvijā pēc "SEB Life and Pension Baltic SE" pasūtījuma 2024.gada janvārī veica uzņēmums "Norstat". Tajā piedalījās 1006 respondenti vecumā no 18 līdz 74 gadiem.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Dzīvokļu piedāvājums Rīgā aprīlī samazinājies par 6%

Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, aprīlī dzīvokļu pārdošanas piedāvājums Rīgā samazinājies par 6%, bet piedāvājumu skaits Rīgas lielākajos mikrorajonos samazinājās par 7%, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Arco Real Estate" jaunākajā sērijveida dzīvokļu tirgus pārskatā.

Ekonomika LDDK: Jāsamazina virsstundu darba samaksas apmērs (+VIDEO)

"No komforta zonas būs jāizkāpj visiem," pauž Andris Bite.

Ekonomika NVA piedāvā darba devējiem finansiālu atbalstu darbinieku sagatavošanai

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) piedāvā darba devējiem finansiālu atbalstu vajadzīgo darbinieku sagatavošanai, īstenojot bezdarbnieka statusā NVA reģistrēto klientu praktiskās mācības darba vidē otrā, trešā vai ceturtā profesionālās kvalifikācijas līmeņa profesionālās kompetences ieguvei, informēja NVA.

Ekonomika Augsto tehnoloģiju nozares Latvijā ar valsts atbalstu kāpina peļņu (+VIDEO)

"Ir jāpaceļas augstāk par ikdienas situāciju, nepieciešams gudrot kaut ko savu, jaunu".

Lasiet arī

Sabiedrība LM iesniegusi apspriešanai grozījumus par ikmēneša piemaksu pie pensijas

Labklājības ministrija (LM) iesniegusi publiskai apspriešanai grozījumus Ministru kabineta noteikumos par ikmēneša piemaksu pie vecuma un invaliditātes pensijas.

Ekonomika Privāto pensiju fondu pensiju plānos pērn iemaksāts par 17,9% vairāk

Latvijas privāto pensiju fondu pensiju plānos pagājušajā gadā iemaksāti 113,645 miljoni eiro, kas ir par 17,9% vairāk nekā 2022.gadā, aģentūra LETA uzzināja Latvijas Bankā.

Sabiedrība Eksperts: topošie seniori Latvijā var palielināt pensijas avansā (+VIDEO)

Pasīvi pārvaldītam ieguldījumu plānam pat nav nepieciešama regulāra profesionāļu klātbūtne.

Sabiedrība Iestājas par to, lai visiem pensiju saņēmējiem tiktu pārskatīts pensijas apmērs

Nepieciešams virzīties uz "bāzes pensijas" noteikšanu visiem vecuma pensijas saņēmējiem - līdzīgi kā tas jau ir gan Igaunijā, gan Lietuvā.