• Emīlija
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Zemnieki māca patērētājiem, kā izņemt agresora valsts produktus (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 10:20, 17.03.2024


"Turklāt šiem dārzeņiem nebūt nav zemākās cenas, kas veido maldīgu un arī graujošu priekšstatu par Latvijas dārzeņu cenām un lauksaimnieku tēlu".


Dārzeņu kultūru cienītāji var arī pēc izskata noteikt, kuras šķirnes visticamāk ievestas no Austrumiem.

Lauksaimniecības organizāciju sadarbības padomes (LOSP) rīcībā nonākusi organizācijas biedra - biedrības "Latvijas Dārznieks", apkopotā un sniegtā informācija par konstatētajiem iespējamajiem pārkāpumiem vienā no lielākajiem mazumtirdzniecības veikalu tīkliem Latvijā. Lauksaimnieki pauž pamatotu satraukumu par iespējamu Latvijas iedzīvotāju maldināšanu un Latvijas ražotāju tēla graušanu no veikalu tīkla puses, norādot nepatiesu vai nenorādot nemaz gurķu un citu dārzeņu patieso izcelsmes valsti.

LOSP dalīborganizācijas "Latvijas Dārznieks" valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš: "Ir publiski pieejama informācija* par to, ka Polija lielos apmēros iepērkot dārzeņus, it īpaši - gurķus, no Krievijas. Vienlaikus līdzīga izskata gurķi lielos apjomos jau šobrīd Latvijas lielveikalos tiek tirgoti ar norādītu izcelsmes valsti - Polija. Tas mums - Latvijas lauksaimniekiem, liek kļūt bažīgiem par to, vai nenotiek masveida iedzīvotāju maldināšana un Eiropas tirgus kropļošana."

J.Bērziņš arī uzsver, ka veicis Latvijas dārzeņu audzētāju telefonisku apzināšanu, iztaujājot par gurķu ražu un piegāžu apjomiem šobrīd - dārzeņu audzētāji norādīja, ka, piemēram, mazo lauku gurķu (iedzīvotāji visbiežāk tos vizuāli atpazīst kā mazos, kārpainos gurķīšus) raža Latvijā sākusies vien šobrīd - piemēram, saņemta informācija, ka tikai viens dārzeņu audzētājs vietējo kārpaino gurķu novākšanu ir sācis - 14.martā, papildus uzsverot, ka šobrīd novākto gurķu apjoms vēl ir visai neliels. Proti, gurķu ražas novākšana Latvijā šosezon ir tikai tik tikko sākusies. Tikmēr lielveikalu plauktos jau ir pieejami šādi gurķi lielos apjomos, un pie cenu zīmes ir norādīta izcelsmes valsts - Latvija.

LOSP valdes priekšsēdētājs Guntis Gūtmanis: "Esam aizvadījuši diskusijas biedru vidū, un diemžēl jāsaka, ka konstatētas pārāk daudz nesakritības, raugoties uz dārzeņiem veikalos, kas tiek tirgoti zem Latvijas karoga un vārda. Turklāt šiem dārzeņiem nebūt nav zemākās cenas, kas veido maldīgu un arī graujošu priekšstatu par Latvijas dārzeņu cenām un lauksaimnieku tēlu. Nedrīkst būt tāda situācija, ka zem Latvijas vārda tiek likti dārzeņi, kas importēti no citām valstīm, vēl jo vairāk no Krievijas! Mēs esam vērsušies PVD ar aicinājumu veikt pārbaudes veikalos, kā arī aicinām ikvienu iedzīvotāju rūpīgi izvērtēt, kādus dārzeņus izvēlas likt savā grozā."

Papildus norādāms, ka pēc LOSP dalīborganizācijas veiktā pieteikuma Pārtikas un veterinārajam dienestam (PVD) nekavējoties tika veikta pārbaude pieteikumā norādītajā tirdzniecības vietā. PVD informēja, ka šā gada 12.martā veiktās pārbaudes ietvaros konstatējis, ka tiek realizēti lauku gurķi ar izcelsmes valsts norādi - Latvija, savukārt saskaņā ar pavaddokumentāciju un preces marķējumu, preces izcelsmes valsts - Polija. PVD pieņemts lēmums par administratīvā pārkāpuma lietas uzsākšanu. Papildus tika norādīts, ka PVD turpinās veikt pārbaudes veikalu tīkla tirdzniecības vietās.

Turklāt LOSP aizdomas par nepatiesas izcelsmes valsts norādīšanu nav attiecināmas tikai uz gurķiem, bet arī uz tomātiem un citiem dārzeņiem. "Latvijas Dārznieks" valdes priekšsēdētājs Jānis Bērziņš norāda, ka, piemēram, Latvijā tomātus šobrīd lielos apjomos spēj piegādāt vien divi lielie dārzeņu audzētāji - "Getliņi EKO" un "Mežvidi", kas tiek audzēti siltumnīcās. Tāpat neizpratni raisījuši kāposti, kuru izcelsmes valsts norādīta - Kazahstāna, jo šāda raža šajā laika periodā minētajā valstī nevarētu būt. Līdz ar to atgādinām, ka katram svaigajam dārzenim ir sava ražas sezona, līdz ar to ikvienam nepieciešams būt vērīgam, izvēloties svaigos produktus veikalu plauktos.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika «Gazprom» akcijas cena krītas pēc lēmuma neizmaksāt dividendes

Krievijas valsts dabasgāzes lieluzņēmuma "Gazprom" akcijas cena Maskavas biržā pirmdienas vakarā kritās pēc tam, kad kļuva zināms, ka kompānija neizmaksās dividendes par 2023.gadu.

Ekonomika Austrālijā varētu būt pieprasīti Latvijas koka būvmateriāli (+VIDEO)

Zaļais kontinents ir sācis miljardu dolāru vērtu mājokļu pārbūves programmu.

Ekonomika Jelgavā tīršķirnes govis audzē dabiskās pļavās (+VIDEO)

13 hektāru lielās ganības atrodas pie Iecavas un Lielupes satekas.

Ekonomika Asociācija: Pērn augusi Latvijas iedzīvotāju spēja aizņemties

Vidējās darba algas pieaugums pērn ir veicinājis Latvijas iedzīvotāju spēju aizņemties, tomēr augstās bāzes likmes un pieaugošie tēriņi daudziem likuši būt piesardzīgiem, informēja Finanšu nozares asociācijas pārstāvji, atsaucoties uz 2024.gada kreditēšanas indeksa datiem.

Lasiet arī

Ekonomika Latvija uzskata, ka ir ES jāveicina proteīnaugu plašāka audzēšana (+VIDEO)

Jāstiprina sadarbība ar uzticamiem partneriem un jādažādo mūsu piegādes ķēdes.

Sabiedrība Aptauja: Latvijā 48% iedzīvotāju cenšas taupīt uz pārtikas rēķina

Latvijā 48% iedzīvotāju cenšas taupīt uz pārtikas rēķina, liecina mazumtirgotāja SIA "Rimi Latvia" sadarbībā ar pētījumu kompāniju "Norstat" veiktās Baltijas iedzīvotāju aptaujas dati.

Ekonomika Gulbe: Pārtikas cenas tuvākajā laikā varētu saglabāties esošajā līmenī

Pārtikas cenas tuvākajā laikā varētu saglabāties esošajā līmenī, trešdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" prognozēja Agroresursu un ekonomikas institūta (AREI) Lauksaimniecības tirgus veicināšanas daļas vadītāja, vadošā pētniece Ingūna Gulbe.

Ekonomika PTAC: pārtikas ražotāji un mazumtirdzniecības ķēdes maldina patērētājus (+VIDEO)

Tāpēc ikvienam javeido ieradumu, iepērkoties salīdzināt tieši mērvienības cenu par kilogramu.