• Armanda,
  • Armands
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Kā neiekrist hipotekāro kredītu slazdā, konsultē eksperts (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 13:44, 04.03.2024


Katram likmes veidam ir savi plusi un mīnusi.


Daudzi Latvijas iedzīvotāji, saņēmuši kredītu, nolemj paši būvēt mājas.

Parakstot mājokļa kredīta līgumu, iedzīvotāji uzņemas vienas no lielākajām finansiālajām saistībām mūžā, kas ir vidēji uz 25 gadiem, tāpēc ir svarīgi izvērtēt vairāku banku piedāvājumus, lai varētu izvēlēties izdevīgāko. Kam pievērst uzmanību, salīdzinot dažādu banku kredītu piedāvājumus, un kādas ir izplatītākās kļūdas, ko kredītņēmēji mēdz pieļaut šajā procesā, stāsta mājokļu kreditēšanas eksperts Kaspars Sausais.

Salīdzini vismaz 2 kredīta piedāvājumus

Mūsu veiktā Latvijas iedzīvotāju aptauja rāda, ka lielākā daļa jeb 62% iedzīvotāju, kas tuvākā gada laikā plāno mājokļa iegādi, pirms aizņemšanās izskata iespēju saņemt aizdevumu tikai vienā -- savā pamatbankā un pat nenoskaidro citus piedāvājumus ar izdevīgākām procentu likmēm un nosacījumiem, tā palaižot garām iespēju ietaupīt. Tāpēc pirms mājokļa kredīta saņemšanas vienmēr ieteicams noskaidrot, ko piedāvā citas bankas. Lai varētu izvēlēties objektīvi izdevīgāko mājokļa kredīta iespēju, ieteicams salīdzināt vismaz divus kredītu piedāvājumus, ko var saņemt, banku mājaslapās aizpildot mājokļa kredīta pieteikumu. Pāris dienu laikā saņemsi piedāvājumus, un varēsi salīdzināt tos savā starpā.

Vislielāko kredīta cenas atšķirību veido procentu likme - pat pāris procentu desmitdaļas 20 gadu griezumā var veidot vairāku tūkstošu eiro starpību. Tā piemēram 90 000 eiro kredīta gadījumā uz 20 gadu termiņu mainīgās likmes atšķirība starp 1,8% un 2,2% veido vairāk nekā 4000 eiro starpību.

Jāpievērš uzmanība ne tikai procentu likmei

Eksperts atzīmē, ka, salīdzinot banku piedāvājumus, bieži pieļauta kļūda ir uzmanības pievēršana tikai kredīta procentu likmei, neizvērtējot kredīta atmaksas papildu nosacījumus, komisijas maksas un citus administratīvos izdevumus. Slēdzot mājokļa kredīta līgumu, gandrīz vienmēr ir jāsamaksā vienreizēja noformēšanas maksa, taču ir gadījumi, kad to nepiemēro, piemēram, iegādājoties mājokli no bankas partneriem.

Tas, cik daudz klientam var būt jāmaksā vienā vai otrā gadījumā, ir atkarīgs no konkrētās bankas, tāpēc ir nepieciešams iepriekš iepazīties ar visiem nosacījumiem. Parakstot līgumu ar banku, klients apliecina, ka visi aizdevuma noteikumi viņam ir skaidri, tāpēc, lai izvairītos no pārpratumiem, visi neskaidrie jautājumi un līguma punkti ir jāizrunā ar bankas konsultantu.

Mainīgā vai fiksētā procentu likme?

Procentu likme, ko klients maksā bankai par aizdevumu, var būt mainīga vai fiksēta, līdz ar to banku piedāvājumi abos gadījumos var atšķirties Euribor likmes dēļ. Mainīgā likme ir tāda, kas mainās ik pēc 3, 6 vai 12 mēnešiem un tiek noteikta atbilstoši Euribor vērtībai. Savukārt fiksētā likme tiek noteikta uz ilgāku laika periodu, piemēram, pieciem gadiem. Katram likmes veidam ir savi plusi un mīnusi. Iedzīvotājiem, kuri vēlas plānot savus izdevumus ilgtermiņā, piemērotāka varētu būt fiksēta procentu likme, tomēr parasti tās ir nedaudz augstākas nekā mainīgās likmes. Redzam, ka mūsu bankas klienti visbiežāk izvēlas 3 vai 6 mēnešu mainīgo procentu likmi.

Procentu likmes svārstības ir atkarīgas no situācijas tirgū, un tas var ietekmēt arī samaksāto procentu galīgo summu, kas bankas piedāvājumā ir provizoriska un līguma izpildes laikā var mainīties. Tāpat klientiem pirms līguma slēgšanas jāizlemj par aizdevuma procentu likmes maiņas biežumu (3, 6 vai 12 mēneši mainīgās likmes gadījumā) un citiem nosacījumiem, kas jāsalīdzina dažādu banku piedāvājumos.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Vasarā airBaltic nodrošinās speciālos reisus uz Liepāju. Cik maksā lidojums?

Latvijas nacionālā aviokompānija "airBaltic" šogad jūlijā un augustā nodrošinās speciālos reisus uz Liepāju, liecina informācija "airBaltic" mājaslapā.

Ekonomika Rīgas mežsaimniecībā ir izstrādāta perspektīva līdz 2035. gadam (+VIDEO)

Virsmērķis: nodrošināt finanšu ilgtspēju un attīstīt jaunus pakalpojumus.

Ekonomika «airBaltic» akciju publisko piedāvājumu plāno izsludināt gada otrajā pusē

Latvijas nacionālā aviokompānija "airBaltic" akciju publisko piedāvājumu plāno izsludināt gada otrajā pusē, pirmdien intervijā Latvijas Televīzijas (LTV) raidījumam "Rīta panorāma" sacīja aviokompānijas izpilddirektors Martins Gauss.

Ekonomika Būtiski sarucis Ventspils ostas termināļos pārkrauto kravu apmērs

Ventspils ostas termināļos šogad pirmajos trijos mēnešos pārkrauti 2,349 miljoni tonnu kravu, kas ir par 25,2% mazāk nekā 2023.gada attiecīgajā periodā, liecina Satiksmes ministrijas publiskotā informācija.

Lasiet arī

Ekonomika Nākamgad kredītņēmējiem izmaksās atbalstu 30% apmērā no procentu maksājumiem

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijas izstrādātos grozījumus Patērētāju tiesību aizsardzības likumā, kas nosaka, ka atbalsts hipotekāro kredītu ņēmējiem 2024.gadā būs 30% apmērā no procentu maksājumiem, bet ne vairāk kā divu procentpunktu apmērā no periodam noteiktās procentu likmes.

Ekonomika Paziņots, kādu atbalstu plāno sniegt hipotekāro kredītu ņēmējiem

Atbalsts hipotekāro kredītu ņēmējiem plānots 30% apmērā no procentu maksājumiem, bet ne vairāk kā 2 procentpunktu apmērā no konkrētajā brīdī spēkā esošās procentu likmes, paredz izpildvaras līmenī sagatavotais jaunākais piedāvājums.

Ekonomika Siliņa sola nodrošināt iespējas vieglāk nomainīt hipotekāro kredītu devēju

Drīzumā valdībā lems par fizisko personu iespējām "daudz vieglāk, ātrāk un lētāk" nomainīt hipotekārā kredīta izsniedzēju, šodien preses konferencē solīja Ministru prezidente Evika Siliņa (JV), kura Rīgas pilī tikās ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču.

Sabiedrība Valsts atbalstīs hipotekāro kredītu ņēmējus ar maksājumu virs 20% no ienākumiem

Valsts varētu atbalstīt tos hipotekāro kredītu ņēmējus, kuru maksājumi pārsniedz 20% no viņu ienākumiem, tomēr vienlaikus šāda kārtība neattiektos uz ģimenēm ar bērniem, kurām atbalstu varētu sniegt neatkarīgi no maksājuma lieluma attiecībā pret ienākumiem, paredz šodien Saeimas Budžeta un finanšu (nodokļu) komisijā izskatīšanai otrajā lasījumā atbalstītie grozījumi Patērētāju tiesību aizsardzības likumā.