14.04.2025

13°C
Rīga
  • Gudrīte,
  • Strauja
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebook


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Latvijas Universitātē izgatavots unikālas elektrostacijas prototips (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 13:27, 17.02.2024


Tā varētu nodrošināt ar enerģiju apvidus, kuros elektrifikācija ir vāji attīstīta.


Latvijas Universitātes Fizikas institūta vadošais pētnieks Artūrs Brēķis pie iekārtas “SpaceTRIPS”

Pirmoreiz pasaulē nodemonstrēts jauna tipa elektrības ieguves paņēmiens, ko izmantot ekstremāli tālās kosmosa misijās. Prototips “SpaceTRIPS” izgatavots Latvijas Universitātes Fizikas institūtā.

Elektrības paņēmiens iegūts, izmantojot divu, iepriekš kopā nesajūgtu, samērā mazpazīstamu tehnoloģiju apvienojumu vienotā iekārtā. Prototips sastāv no divām mašīnām: termoakustiskā dzinēja – iekārtas, kas kosmosā pārveidos kodoldegvielas siltumu skaņā –, un ģeneratora, kas skaņu pārveido elektrībā, izmantojot šķidra metāla svārstības magnētiskā laukā. Iekārtai nav kustīgu, dilstošu detaļu. Vienīgais, kas kustas, ir šķidrs metāls. Tas ļauj nodrošināt elektroapgādi zondei daudzu desmitu gadu garumā, bez apkopes. Tā var tikt izmantota tālos lidojumos, kur Saules enerģijas ir maz.

“Mūsdienās reti kur pasaulē tiek piedāvāta tehnika, kas balstās uz fundamentāli jaunu darbības mehānismu. Manuprāt, šis projekts ir viens no retajiem piemēriem, kad tas ir izdevies. Tam visam pamatā ir Fizikas institūta gadu desmitiem uzkrātā pieredze šaurajā nišā ko sauc par – magnetohidrodinamiku. Savukārt “SpaceTRIPS” veiksmes atslēga ir tajā, ka ir ticis atrasts paņēmiens, kā nodrošināt specifisku maiņvirziena šķidruma kustību. Un te nāca talkā vēl mazpazīstamāka nozare, ko sauc par – termoakustiku,” stāsta pētījuma, par kuru aizstāvēta disertācija Rīgas Tehniskajā universitātē, darba autors, Fizikas institūta vadošais pētnieks Artūrs Brēķis. Viņš piebilst: “Pasaulē ir samērā maz zinātnieku, kuri strādā kādā no šīm jomām. Turklāt vēl mazāk ir tādu, kas tiešām detaļās saprot darbības principu, kā termoakustika strādā, tāpēc šeit ļoti būtiska bija starptautiska un multidisciplināra sadarbība.”

Iekārta tapusi sadarbības rezultātā – to projektēja un optimizēja pētnieki no Francijas Nacionālā zinātniskās pētniecības centra, Itālijas uzņēmums “Thales Alenia Space” nodrošināja kompetenci jautājumos par mašīnas integrāciju kosmosā, bet “Areva” atbildēja par kodollietām. Kopumā projektā darbojās septiņas organizācijas no piecām Eiropas valstīm.

“Tieši mums, latviešiem, tika uzticēts atbildīgākais un vienlaikus aizraujošākais: uzbūvēt pašu mašīnu un to notestēt laboratorijā,” portālā labsoflatvia.lv lepojas A. Brēķis.

Iekārta ir ieinteresējusi Eiropas Kosmosa aģentūru, jo šādi Eiropas zinātnei paveras iespējas nodrošināt tehnoloģisko neatkarību misijās aiz Saules sistēmas robežām. “SpaceTRIPS” šobrīd ir prototipa stadijā. Tas nozīmē to, ka mašīna ir pielāgota izmēģinājumiem Zemes laboratorijas apstākļos. Tomēr ir identificēti tālākie soļi, kas būtu jāveic, lai, attiecīgi pielāgojot, iekārta varētu darboties arī kosmosā. Ņemot vērā to, ka iekārtas darbības princips ir fundamentāli jauns, tai paveras iespējas arī enerģētiskiem pielietojumiem ne tikai kosmosā, bet arī citviet – uz Zemes.

“Principā vienīgais, kas ir vajadzīgs, lai tehnoloģija strādātu, ir siltumavots. Ja kosmosā tam ir paredzēta amerīcija kodoldegviela, tad nekas netraucētu tepat uz Zemes izmantot, piemēram, no Saules nākošo siltumu. Tā varētu izveidot nelielu autonomu elektrostaciju, kas nodrošinātu ar elektroenerģiju apvidus, kuros elektrifikācija ir vāji attīstīta vai arī tās nav nemaz. Turklāt ar pietiekami augstu elektroapgādes drošumu,” stāsta A. Brēķis.

Tā kā iekārta ir fundamentāli jauna, ģeneratoram vēl nepieciešams ievērojams izpētes un uzlabošanas darbs, lai paaugstinātu tā lietderības koeficientu un noteiktu optimālo enerģijas diapazonu dažādos darbības režīmos, norāda Fizikas institūta vadošais eksperts Jānis Ernests Freibergs.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

Rekomendējam



ARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Atkritumu rupnīcas pie mājas: vajadzētu trīs reiz nomērīt (+VIDEO)

Dioksīnu līmenis sūnās, augsnē un piemājas vistu olās pārsniedza ES noteiktās normas.

pirms 2 dienām
Ekonomika Pērn uzņēmumu nodokļu iemaksas valsts kopbudžetā augušas par 6,9%

Pagājušajā gadā uzņēmumu nodokļu iemaksas valsts kopbudžetā sasniegušas 11,33 miljardus eiro, kas ir par 6,9% vairāk nekā 2023.gadā, liecina "Lursoft" apkopotie Valsts ieņēmumu dienesta (VID) dati.

pirms 3 dienām
Ekonomika Elektrisko mašīnu tirgus Latvijā turpina paplašināties (+VIDEO)

Īpaši strauji audzis jauno ārēji lādējamo hibrīdauto segments.

pirms 3 dienām
Ekonomika ASV tarifs importam no Ķīnas sasniedz 145%

ASV prezidenta Donalda Trampa noteiktais tarifs importam no Ķīnas sasniedzis 145%, ceturtdien apstiprināja Baltais nams.

pirms 3 dienām

Lasiet arī

Sabiedrība Elektrības vidējā cena pagājušajā nedēļā pieauga par 24%!

Kopumā aizvadītajā nedēļā "Latvenergo" stacijās saražotā elektroenerģija nosedza 30% no Baltijas valstu kopējā patēriņa.

pirms 2 mēnešiem
Sabiedrība Eksperts par BRELL: «Šī ir vēl viena mācību stunda mūsu drošībai» (+VIDEO)

Asociācija norāda, ka diez vai tā ir tikai sakritība, ka daļa WhatsApp saziņas vietnes īsziņu bija krievu valodā.

pirms 2 mēnešiem
Sabiedrība Pieslēdzoties Eiropas energotīklam, nekādi drošības incidenti nav konstatēti

Aizvadītajā nedēļas nogalē Baltijas valstīm pieslēdzoties Eiropas vienotajam energotīklam, nekādi fiziski drošības apdraudējumi Latvijā netika konstatēti, intervijā Latvijas Radio pavēstīja iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (JV).

pirms 2 mēnešiem
Sabiedrība Nedēļas nogalē Baltijas valstis atslēgsies no Krievijas elektrotīkla

Šajā nedēļas nogalē Baltijas valstis atslēgsies no Krievijas apvienotās energosistēmas jeb tā dēvētā BRELL loka un pieslēgsies Eiropas vienotajam energotīklam, aģentūru LETA informēja Klimata un enerģētikas ministrijā (KEM).

pirms 2 mēnešiem