• Ainārs,
  • Uva,
  • Zigfrīds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Eksperti: ir daudz iespēju ietaupīt uz elektrības rēķiniem (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 07:45, 03.02.2024


Laikā līdz 2024.gada 30.jūnijam tarifu plānu var mainīt jau esošā mēneša ietvaros.


Maksu par elektroenerģijas piegādi nosaka elektroenerģijas pārvades un sadales sistēmu operatoru tarifi.

Gandrīz trešdaļa (30%) Latvijas iedzīvotāju neseko līdzi saviem elektroenerģijas patēriņa datiem, liecina sabiedriskā aptauja. Turklāt gada laikā šis skaits pieaudzis par 10%. Zinot elektrības patēriņu, mājsaimniecība var izvēlēties gan paradumiem atbilstošāko elektrības pieslēguma jaudu, gan izdevīgāko sadales un tirgotāja tarifu plānu, gan arī apdomāt dažādu elektroenerģijas taupīšanas pasākumu ieviešanu ikdienā, tādējādi samazinot savu ikmēneša rēķinu.

Dati par faktisko elektrības patēriņu palīdz mājsaimniecībai izprast elektrības rēķina izmaiņu iemeslus - tās var būt gan patēriņa izmaiņas, gan elektrības cenas jeb maksas par kilovatstundu (kWh) izmaiņas, gan sadales pakalpojuma izmaiņas. Kā rīkoties, lai ikmēneša elektrības rēķins būtu iespējami mazāks? Eksperti sniedz četrus praktiskus ieteikumus.

Bez maksas seko līdzi detalizētiem elektrības patēriņa datiem klientu portālos

Katrā mēnesī patērētais elektroenerģijas apjoms jeb kopējais izlietoto kWh skaits redzams elektrības rēķinā. Taču, pateicoties "Sadales tīkla" viedajiem elektroenerģijas skaitītājiem, klientiem nodrošināta arī iespēja sekot līdzi detalizētiem patēriņa datiem - sadalījumā pa dienām vai pat stundām.

Izpētot patēriņu pa stundām, mājsaimniecība var redzēt patēriņa pīķus, kas ļauj pārskatīt ikdienā lietojamo elektroierīču klāstu un izdarīt secinājumus par to energoefektivitāti, kā arī par elektroenerģijas lietošanas paradumiem kopumā. Patēriņa apjoms nosaka dažādu elektrības tirgotāju plānu izdevīgumu, savukārt, izvēloties biržas cenai piesaistītu elektroenerģijas līgumu, ierīces ar augstu elektrības patēriņu ieteicams pēc iespējas lietot brīžos, kad biržas cena ir salīdzinoši zemāka.

Detalizēti elektrības patēriņa dati mājsaimniecībai bez maksas pieejami, autorizējoties izvēlētā elektroenerģijas tirgotāja klientu portālā vai "Sadales tīkla" klientu portālā e-st.lv.

Izvērtē elektrības tirgotāju piedāvājumus un to nosacījumus

Proporcionāli lielāko daļu elektrības rēķinā parasti veido maksa par pašu elektrību. To nodrošina un attiecīgi maksu nosaka elektrības tirgotājs (nevis "Sadales tīkls"). Tāpēc būtiski izpētīt, vai pie tirgotāja izvēlēts patēriņa apjomam un paradumiem izdevīgākais tarifs. Iespējas variē - fiksēta maksa ar dažādiem nosacījumiem vai tirgum piesaistīts (biržas) tarifs.

Fiksēts tarifs nozīmē konkrētu un aktuālajā norēķinu periodā nemainīgu cenu par 1 kWh, savukārt tirgum piesaistīts (biržas) tarifs nozīmē to, ka kopējā maksa par elektroenerģiju veidojas atkarībā no tās stundas cenas tirgū ("Nord Pool" biržā), kuras laikā elektrība lietota. Tāpēc, izvēloties "biržas tarifu", svarīgi sekot līdzi elektroenerģijas cenai biržā katrā atsevišķā stundā un visaktīvāk elektroenerģiju patērēt tajās stundās, kad tā ir salīdzinoši lētāka. Aktīvs elektroenerģijas patēriņš stundās, kad biržas cena ir augsta, var strauji palielināt elektrības maksas pozīciju konkrētā mēneša rēķinā.

Tirgotāji piedāvā arī izlīdzinātā maksājuma iespēju, kas vienā norēķinu periodā ļauj ik mēnesi saņemt rēķinu ar vienādu summu, perioda beigās maksājumus pārskatot un koriģējot atbilstoši faktam. Ja faktiskais patēriņš ir bijis lielāks vai mazāks nekā plānots, nākamajā periodā rēķinos attiecīgi būs maksas pieaugums vai samazinājums. Sīkāku informāciju par šo iespēju, tās priekšrocībām un mīnusiem var jautāt izvēlētajam tirgotājam.

Izvēloties piedāvājumu, ieteicams arī pievērst uzmanību līguma darbības nosacījumiem, kas pie dažādiem pakalpojuma sniedzējiem var atšķirties. Pētot nosacījumus, ir vērts pievērst uzmanību, vai nav paredzēta līgumsoda maksa par līguma laušanu pirms termiņa (ja ir, tad cik liela) un vai nav paredzēti kādi papildu maksājumi, piemēram, ikmēneša apkalpošanas maksa.

Izvērtē elektrības pieslēguma atbilstību faktiskajām vajadzībām

Maksu par elektroenerģijas piegādi nosaka elektroenerģijas pārvades un sadales sistēmu operatoru tarifi, kas veidoti atbilstoši elektroapgādes infrastruktūras uzturēšanas izmaksām. Tā dalās divās daļās - fiksētajā un mainīgajā.

Mainīgā daļa ir maksa par pārvadītajām kWh, un tā ir tieši atkarīga no mājsaimniecības ikmēneša patēriņa. Attiecīgi, šīs maksas apjomu, tāpat kā maksu par saņemto elektrību (kas aprēķināta atbilstoši tirgotāja tarifam), iespējams ietekmēt, izvērtējot paradumus un lieki nepatērējot elektrību - piemēram, izslēdzot gaismu vai televizoru tukšā telpā, vārot ūdeni tikai vienai krūzītei kafijas, nevis pilnu tējkannu, savlaicīgi atkausējot saldētavu, iegādājoties energoefektīvas mājsaimniecības ierīces u. tml.

Fiksētā ir maksa par jaudas uzturēšanu, un tā ir atkarīga no klienta izvēlētās pieslēguma jaudas jeb slodzes, ko izsaka fāžu (F) un ampēru (A) skaits. Jo lielāka jauda izvēlēta, jo lielāka ir fiksētā ikmēneša maksa par tās nodrošināšanu. Lai nesanāktu pārmaksāt, ieteicams izvēlēties pieslēgumu ar tādiem tehniskajiem parametriem, kas būtiski nepārsniedz faktiskā patēriņa vajadzībām nepieciešamos. Esošos pieslēguma parametrus iespējams redzēt ikmēneša elektrības rēķinā vai autorizējoties portālā e-st.lv.

Latvijā vairums mājsaimniecību izmanto 1 F vai 3 F pieslēgumu ar jaudu 16-20 A. Šādi pieslēgumi ir piemēroti, lai nodrošinātu ikdienas pamatvajadzības: lietotu apgaismojumu, darbinātu veļasmašīnu, boileru, ledusskapi, televizoru, gludekli, elektrisko tējkannu un citas ierīces. Jaudīgāks pieslēgums varētu būt nepieciešams īpašumos, kuros tiek izmantotas elektroierīces ar lielāku jaudu, piemēram, elektriskā plīts virsma, siltumsūknis, ūdens sūknis, kondicionieris, nepieciešams uzlādēt elektroauto.

Ja izvēlētā pieslēguma jauda pārsniedz 3 F 20 A, ir vērts izvērtēt, vai tā nav par lielu ikdienas vajadzībām. Jāatgādina, ka no janvāra stājies spēkā jaunais valsts atbalsta risinājums, kas padara lēzenāku jaudas uzturēšanas maksas pieaugumu privātpersonām, kuru pieslēguma jauda nepārsniedz 25 A. Tātad pieslēgumiem, kas pārsniedz šo jaudu, maksa par jaudas uzturēšanu turpmāk būs lielāka, un šīm mājsaimniecībām īpaši ieteicams izvērtēt, vai izvēlētā jauda nav par lielu. Aprēķināt patēriņa paradumiem atbilstošu jaudu mājsaimniecībā var palīdzēt "Sadales tīkla" mājaslapā pieejamais slodzes aprēķina kalkulators. Papildu ieteikumus var jautāt elektrospeciālistiem.

Jaudas jeb slodzes samazināšanu var pieteikt elektroniski klientu portālā e-st.lv, un tas ir bezmaksas pakalpojums. Periodā līdz 2024.gada 30.jūnijam ikviens klients vienu reizi bez maksas var saņemt arī slodzes atjaunošanas pakalpojumu.

Ja elektrības patēriņš īpašumā ir tuvu nullei, izvēlies "Speciālo" sadales tarifu plānu

Iedzīvotājiem ir pieejami divi sistēmas pakalpojumu (sadales) tarifu plāni - "Pamata" un "Speciālais". "Pamata" plānu izmanto vairāk nekā 95% mājsaimniecību, jo tas domāts regulāram ikdienas elektrības patēriņam. Savukārt "Speciālais" plāns būs piemērots izņēmuma gadījumiem - īpašumiem ar neesošu vai, skatot pret jaudas kapacitāti, izteikti mazu elektrības patēriņu. Piemēram, pārdošanā izlikts dzīvoklis, kur ikdienā netiek patērēta elektroenerģija, vai vasaras māja ziemas periodā.

Izvēloties "Speciālo" sadales tarifu plānu, katram pašam rūpīgi jāseko līdzi savam patēriņam, jo pat nelielas tā svārstības var strauji palielināt ikmēneša izmaksas. Mainīgās vai grūti paredzamās situācijās ieteicams palikt pie "Pamata" plāna. Pieteikt sadales tarifu plāna maiņu visērtāk iespējams portālā e-st.lv (sadaļā "Pieteikt pakalpojumu" - "Līgumi un tarifi" - "Tarifa plāna maiņa"), atzīmējot izvēlēto plānu un tā spēkā stāšanās datumu.

Laikā līdz 2024.gada 30.jūnijam tarifu plānu var mainīt jau esošā mēneša ietvaros. Tātad kārtējā mēneša nogalē ir iespējams pārskatīt un izvēlēties piemērotāko plānu atbilstoši faktiskajam patēriņam, tam stājoties spēkā par visu mēnesi. Mainīt sadales tarifu plānu var katru mēnesi - atbilstoši gaidāmajām patēriņa vajadzībām.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Zināms, cik mēnesī saņems Latviju pārstāvošie deputāti Eiropas Parlamentā

Latviju pārstāvošie deputāti Eiropas Parlamentā (EP) mēnesī saņems 10 377 eiro pirms nodokļu nomaksas un dažādas piemaksas, liecina informācija EP tīmekļvietnē.

Ekonomika EK draud palielināt importa nodevas Ķīnā ražotiem elektroauto

Eiropas Komisija (EK) trešdien brīdināja, ka pēc izmeklēšanas saistībā ar negodīgām subsīdijām Ķīnā ražotiem elektriskajiem automobiļiem no nākamā mēneša piemēros augstākas importa nodevas, ja vien šo jautājumu abām pusēm neizdosies atrisināt pārrunu ceļā.

Ekonomika Pasaulē līdz 2030.gadam izveidosies būtisks naftas pārpalikums

Pasaulē līdz 2030.gadam, visticamāk, izveidosies būtisks naftas pārpalikums, ņemot vērā ieguves apjoma kāpumu un pieprasījuma samazināšanos, ko veicina pāreja uz videi draudzīgu energoresursu izmantošanu, trešdien paziņoja Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (IEA).

Ekonomika Šveices uzņēmēji uzteic Latvijas IT profesionāļus (+VIDEO)

Valstī ir lieliski jaunuzņēmumi, kas veido izcilus nišas produktus pasaules līmenī.

Lasiet arī

Ekonomika Elektrības vidējā cena pagājušajā nedēļā Latvijā samazinājās par 16%

Elektroenerģijas vidējā cena pagājušajā nedēļā Latvijā samazinājās par 16% un bija 81,75 eiro par megavatstundu (MWh).

Sabiedrība No janvāra samazināsies elektroenerģijas sadales un pārvades tarifi

No 2024.gada 1.janvāra samazināsies elektroenerģijas sadales un pārvades tarifi, informē Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisija (SPRK).

Sabiedrība Valsts kompensēs energoresursu izmaksas mājsaimniecībām ar zemu ienākumu līmeni

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Energoapgādes izmaksu atbalsta likumā, kas paredz atbalstu energoresursu izmaksu kompensēšanai mājsaimniecībām ar zemu un vidēji zemu ienākumu līmeni.

Sabiedrība Uz diviem gadiem ierobežos elektroenerģijas sadales tarifu kāpumu

Saeima šodien galīgajā lasījumā pieņēma grozījumus Elektroenerģijas tirgus likumā, Enerģētikas likumā un likumā "Par sabiedrisko pakalpojumu regulatoriem", uz diviem gadiem ierobežojot elektroenerģijas sadales tarifu kāpuma maksimālos apmērus.