• Alfs,
  • Bernadeta,
  • Mintauts
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Olainē tika izgudrotas jaunas ķīmiskās tehnoloģijas (+VIDEO)

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 09:01, 27.01.2024


Projekts tiek īstenots, pateicoties LIAA un Innowation Norway atbalstam.


Olaine tiek uzskatīta par Latvijas ķīmiskās rūpniecības centru.

Pašmāju uzņēmums "Biolar" divu gadu laikā pētījumos ieguldījis 113 000 EUR un izstrādājis divas jaunas ūdens alkīdu emulsijas, kas izgājušas laboratorijas un pilotēšanas pārbaudes un var tikt izmantotas universālu ūdens krāsu ražošanai.

Viens modificēts alkīdu emulsijas variants, kurš paredzēts īpašiem laku un krāsu materiāliem un ekspluatācijai sarežģītos apstākļos, pašlaik atrodas pilotēšanas pārbaudēs stadijā, ziņoja Igors Sivačovs, ķīmisko procesu inženieris.

Nākotnē visas šīs emulsijas tiks izmantotas gatavo krāsas un laku ražošanā, piedāvājot patērētājiem plašāku kvalitatīvu, drošu un vides draudzīgu materiālu izvēli. Liels viegli gaistošo organisko savienojumu saturs ir galvenais iemesls tam, kāpēc tradicionālie laku un krāsu materiāli bieži vien nav droši cilvēkiem un videi, par ko brīdina īpašas riska frāzes un marķējumi uz šādu produktu etiķetēm. Patērētājs ar to saskaras, kā ar stipri izteiktu smaku, nepieciešamību lietot aizsardzības līdzekļus, kā arī nepieciešamību rūpīgi vēdināt svaigi nokrāsotas telpas. Tomēr cilvēki bieži neaizdomājas vai nezina par ietekmi, kura tiek atstāta uz apkārtējo vidi.

Lielākā daļa organisko šķīdinātāju, ko izmanto laku un krāsu materiālu ražošanā, ir ogļūdeņraži - naftas ķīmijas nozares produkti un šis faktors pats par sevi jau izraisa neatjaunojamo dabas resursu izsmelšanu. Turklāt, krāsas žūšanas laikā notiek galvenās negatīvās sekas. Katrs organiskais šķīdinātājs, kas nokļūst atmosfērā, agrāk vai vēlāk oksidēs ar gaisa skābekli līdz CO2 - oglekļa dioksīdam, kas savukārt veicina siltumnīcefekta pastiprināšanos.

Projekts tiek īstenots Olainē no 2022.gada 6.oktobra līdz 2024.gada 30.aprīlim, pateicoties LIAA un Innowation Norway atbalstam. Kopējā projekta izmaksas ir 113 000 EUR, no kurām vairāk nekā 80 000 EUR ir valsts līdzfinansējums un atbalsts no Norvēģijas Grantu fonda. Šī projekta īstenošana ir pirmā pakāpe pakāpeniskai pārejai no tradicionālajiem laku un krāsu materiāliem, veidotiem uz šķīdinātāju bāzes un uz ūdens materiāliem. Materiālu izpēti uzņēmums veic sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti un Lietuvas testēšanas laboratoriju. Projekts vērsts uz inovatīvu polimēru emulsiju izstrādi, lai ražotu krāsas ar samazinātu CO2 emisiju.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Naftas cenas krītas cerībā uz deeskalāciju Tuvajos Austrumos

Naftas cenas pasaulē pirmdien kritās, tirgus dalībniekiem cerot uz deeskalāciju Tuvajos Austrumos, neraugoties uz Irānas triecienu Izraēlai.

Ekonomika Eksperts: vairāk nekā puse pircēju Latvijā krīt uz reklāmas baneriem (+VIDEO)

Šobrīd uzņēmumiem, lai veicinātu zīmola atpazīstamību un pārdošanu, nav vēl labāka un efektīvāka rīka kā internets.

Ekonomika ASV: Baltijas valstu energosistēmas pašlaik ir diezgan drošas

Baltijas valstu energosistēmas pašlaik ir diezgan drošas, intervijā aģentūrai LETA uzsvēra ASV valsts sekretāra vietnieks energoresursu jautājumos Džefrijs Pjats, kurš pagājušajā nedēļā apmeklēja Baltijas valstis.

Ekonomika Rīgā diskutēs par Centrāltirgus attīstības modeļiem

SIA "Rīgas nami" un Rīgas Centrāltirgus telpiskās attīstības koncepcijas izstrādātājs SIA "Wealth.Investments" 18.aprīlī organizēs diskusiju par Rīgas Centrāltirgus nākotnes attīstības scenārijiem un iespējamo tirgus funkciju paplašināšanos.

Lasiet arī

Ekonomika Liepājā somi atklās augsto tehnoloģiju ražošanu (+VIDEO)

Reģionā ir labi attīstīta rūpniecības infrastruktūra, kā arī atbilstošs un kvalificēts darbaspēka piedāvājums.

Ekonomika EM: Latvijā tiks radīti 200 miljoni EUR investīciju un 600 darba vietas (+VIDEO)

Līdzšinējā komersantu aktivitāte lielo investīciju projektu atbalsta programmā apliecina tās nepieciešamību.

Ekonomika Daugavpilij industriālā parka būvniecībai piešķirti 17 miljoni euro (+VIDEO)

Projekta ietvaros tiks veikta ražošanas ēkas izbūve un pieguļošās teritorijas labiekārtošana.