• Alfs,
  • Bernadeta,
  • Mintauts
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Valdošā koalīcija nesteidzas samazināt PVN zālēm

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 13:45, 17.01.2024


Veselības ministrija (VM) zāļu cenu samazināšanas plānā sola apsvērt vēl vairāk samazināt pievienotās vērtības nodokli (PVN) recepšu zālēm, taču konkrētākas diskusijas un aprēķini par iespējām gaidāmi vēlāk, kad valdošā koalīcija šogad spriedīs par plašākām izmaiņām nodokļos, trešdien Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas Sabiedrības veselības apakškomisijas un Sociālo un darba lietu komisijas kopsēdē klāstīja ministrijas pārstāvji.


Foto: LETA

Latvijā jau šobrīd tiek piemērota samazinātā PVN likme 12% visiem medikamentiem, kamēr Igaunijā tā ir zemāka - 9% visiem medikamentiem, bet Lietuvā - 5% kompensējamiem medikamentiem, savukārt pārējiem medikamentiem tur tiek piemērota standarta likme 21%.

Komisijā veselības nozares pārstāvji pauda atbalstu VM izstrādātajam plānam zāļu cenu samazināšanai, taču saskatīja arī potenciālas problēmas, kuras nāksies risināt, ieviešot tajā paredzētos pasākumus. Zāļu valsts aģentūras (ZVA) pārstāvis Sergejs Akuličs pauda bažas, ka nākotnē aptieku pieejamība varētu pasliktināties, ņemot vēra farmaceitu vecumu, aptieku struktūru, tāpēc visiem būs jādomā par aptieku reģionālo pārklājumu. Tāpat būs jāatrod līdzsvars starp zāļu finanšu un fizisko pieejamību, jo varot nākties izšķirties, vai "vēlamies mazāk maksāt par zālēm, vai tomēr lai tās ir pieejamas".

Arī Latvijas Farmaceitu biedrība atbalsta VM izstrādāto plāno. Biedrības pārstāve Dace Ķikute norādīja, ka turpmāk diskusijās jārisina jautājumi par farmaceitu lomu un pieejamību, tostarp to atalgojuma celšanu. Šobrīd farmaceitu atalgojums esot par 50% mazāks nekā ārstiem. Biedrība vēlas, lai medikamentu piegādes ceļu pārraudzītu farmaceits, nevis komersantu tīkla menedžeris, kas nereti neesot jomas speciālists.

Latvijas Farmaceitiskās aprūpes asociācijas (LFAA) izpilddirektore Kristīne Jučkoviča, kurai plāna apspriešanas gaitā izvērsās pamatīga saplūkšanās ar veselības ministru Hosamu Abu Meri (JV), vērsa uzmanību, ka VM izstrādātajā ziņojumā nav iekļauts jautājums par zāļu pieejamību un apgādi nacionālā apdraudējuma gadījumā. Viņa pauda, ka tā ir problēma, jo valsts drošībā ietilpst arī medikamentu pieejamība iedzīvotājiem.

Vienlaikus viņa atbalsta VM ideju par farmaceita lomas stiprināšanu, taču daudzos aspektos tas esot saistīts ar finansējumu, jo farmaceitam arī par apkalpošanu jāsaņem atlīdzība.

VM parlamentārais sekretārs Artjoms Uršuļskis apliecināja, ka par zāļu pieejamību apdraudējuma gadījumā tiek domāts un esot sākts darbs kopā ar Aizsardzības ministriju. Patlaban liela daļa informācijas par risinājumiem šajā jautājumā esot ierobežotas pieejamības informācija.

VM izstrādātajā plānā norādīts, ka ministrija apņemas sadarbībā ar Finanšu ministriju (FM) Valsts nodokļu politikas pamatnostādņu 2024.-2027.gadam izstrādes procesā izvērtēt iespēju pārskatīt pievienotās vērtības nodokļa likmi (PVN) recepšu zālēm, to vēl vairāk samazinot. Šo priekšlikumu ministrija bija iekļāvusi arī šodien prezentētajā prezentācijā.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Latvijas Banka: būvniecības izaugsmes perspektīvas ir diezgan pozitīvas

Būvniecības nozares izaugsmes perspektīvas vidējā termiņā ir diezgan pozitīvas, teikts Latvijas Bankas publicētajā jaunākajā makroekonomisko prognožu pārskatā.

Ekonomika Ukrainas uzņēmēji stāstīs Latvijai, kā viņi palīdz armijai (+VIDEO)

Jaunuzņēmumu loma kara apstākļos izrādījās ļoti būtiska.

Ekonomika Tūrisma bizness Latgalē piedzīvo nopietnas problēmas (+VIDEO)

Publiskā un privātā sektora konkurence izmitināšanas jomā, var negatīvi ietekmēt gan mazo un vidējo uzņēmumu dzīvotspēju.

Ekonomika Kas mainīsies elektroenerģijas sadalē no 1.maija (+VIDEO)

Sistēmas operators līdzfinansē daļu no pieslēguma ierīkošanas izmaksām.

Lasiet arī

Sabiedrība Farmaceitu protests: «Veselības ministrija nav definējusi prioritātes» (+VIDEO)

Piecenojumi šobrīd nav tik lieli, lai sniegtu cilvēkiem jūtamu zāļu cenu samazinājumu, pauž LFAA.

Veselība Farmaceits: «iesaldētas» zāles var kaitēt pacientiem (+VIDEO)

Recepšu vai bezrecepšu preparāts, par katru ir svarīgi zināt, kādā temperatūrā tas jāuzglabā.

Sabiedrība Abu Meri: lielās aptieku ķēdes publiski biedē sabiedrību

Lielās aptieku ķēdes publiski biedē sabiedrību, ka mazās aptiekas neizdzīvos, kamēr Veselības ministrija (VM) ar mazo aptieku pārstāvjiem jau konstruktīvi strādā, lai pārmaiņu rezultātā aptiekas, īpaši mazās, ne tikai pastiprinātu savu neatkarību, bet arī veicinātu farmaceita lomas vietu un nozīmi visā veselības aprūpes sistēmā, sacīja veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Veselība Aukstajā laikā zāles nevajadzētu atstāt automašīnā

Sala laikā zāles, uztura bagātinātājus un kosmētiku nevajadzētu atstāt automašīnā vai nekurinātās telpās.