Lai mazinātu nomales efektu, nepieciešams uzlabot Latvijas Austrumu pierobežas sasniedzamību, teikts Rīcības plānā Latgales ekonomikas izaugsmei, kas rīt tiks apspriests Saeimā. Attiecīgi Rīcības plāns paredz jaunas ātrgaitas maģistrāles izbūvi, nodrošinot iespēju būtiski īsākā laikā sasniegt Austrumu pierobežas teritoriju no Rīgas un otrādi. Tas uzlabos gan uzņēmumu, gan iedzīvotāju attīstības iespējas.
Satiksmes ministrijas izstrādātais informatīvais ziņojums "Par valsts autoceļu attīstību no 2020. līdz 2040. gadam" (izskatīts Ministru kabineta 2021.gada 29.jūnija sēdē) paredz veidot autoceļu tīklu, kas nodrošinās Rīgas apvedceļa sasniedzamību no jebkura administratīvā centra Latvijā ne ilgāk kā divu stundu laikā. Valsts galvenos autoceļus paredzēts pārbūvēt par ātrgaitas autoceļiem, līdz 2040. gadam izbūvējot vairāk nekā 1000 km ātrgaitas autoceļu ar maksimālo braukšanas ātrumu 130 kilometriem stundā.
Informatīvajā ziņojumā plānotajos ceļu uzlabošanas darbos sadaļā “2.1.3. Valsts galveno autoceļu pārbūves 3. posms no 2035. gada līdz 2040. gadam” iekļauti divi būtiskākie ceļu posmi Austrumu pierobežas sasniedzamībai:
-15. projekts - "Autoceļa A12 Jēkabpils - Rēzekne - Ludza - Krievijas robeža (Terehova) posma Jēkabpils - Rēzekne pārbūve"- 89,0 km.
-16. projekts - "Autoceļa A6 Rīga - Daugavpils - Krāslava - Baltkrievijas robeža (Pāternieki) posma Jēkabpils - Daugavpils pārbūve"- 76,7 km.
Savukārt, Satiksmes ministrijas izstrādātajā Informatīvā ziņojuma “Par Eiropas transporta tīkla pamattīklā esošo valsts galveno autoceļu pārbūves līdz 2030. gadam pamatojumu” projektā (TAP portāla Nr. 21-TA-1412) norādīts, ka neviena Autoceļa A12 posma pārbūve nav ekonomiski pamatota ne īstermiņā, ne ilgtermiņā. Autoceļa A6 posma Koknese–Pāternieki (valsts robeža) pārbūve visā tā garumā ir ekonomiski pamatota sākot no 2052. gada.
Papildus ziņojuma projektā norādīts, ka Krievijas un Baltkrievijas pierobežu teritorijās TEN-T autoceļi tiek “samazināti” no pamattīkla uz visaptverošo, TEN-T visaptverošā tīkla ceļiem līdz 2050.gada 31.decembrim īpašas prasības attiecībā uz konstrukciju ir dzēstas, līdz ar to autoceļu A6 un A12 posmi no krustojuma ar autoceļu A13 līdz valsts robežai pārbūvēti netiek.
Vienlaikus nepieciešama jauna plānošanas pieeja attiecībā uz sasniedzamību – jāveido aizsardzības-pielāgošanas risinājumi (līdzīgi kā klimata pielāgošanās pasākumi), kas būtu divējādā pielietojuma risinājumi, nodrošinot militāro un civilo pielietojumu, piemēram, mobilitātes un pretmobilitātes infrastruktūra, kas reizē var nodrošināt būtisku potenciālo ietekmi reģionālai attīstībai (saistībā ar reģionālo mobilitāti) un klimata pielāgošanās pasākumiem. Līdzīgi divējādo pielietojumu var skatīt jebkurai pakalpojumu infrastruktūrai, kas var nodrošināt gan pakalpojumu pieejamību, gan reizē var būt risinājumi civilai aizsardzībai.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Pievienojiet komentāru
Anonīmi komentāri
Atbilēt
Anonīmi komentāri