• Ainārs,
  • Uva,
  • Zigfrīds
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


ZM: Krievijas graudu aizliegšana varētu nest 100 miljonu eiro zaudējumus

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
VS.LV 19:04, 06.01.2024


Krievijas graudu importa un tranzīta aizliegšana Latvijas ostu un dzelzceļa pārvadājumu nozarēm varētu nest kopumā 100 miljonu eiro zaudējumus, liecina Zemkopības ministrijas (ZM) sagatavotais un Tiesību aktu portālā iesniegtais informatīvais ziņojums par Krievijas lauksaimniecības un pārtikas produktu importu Latvijā.


Foto: LETA

Ziņojumā aprēķināts, ka, ja Latvijā aizliegtu dzelzceļam pārvadāt un ostām pārkraut, četrus miljonus tonnu Krievijas izcelsmes graudu un lauksaimniecības produktu, kas ir prognozētais apjoms 2024.gadam, ostu ieņēmumi samazinātos par 60 miljoniem eiro, bet dzelzceļa - par 40 miljoniem eiro.

ZM skaidro, ka kopš 2019.gada Latvijas lielajās ostās samazinās kravu apjomi, tostarp 2023.gada 11 mēnešos ogļu kravu apgrozījums samazinājies par 53,1%, bet naftas produktu kravu apgrozījums - par 43,7%.

Arvien vairāk ostu uzņēmumu pielāgojuši savas iespējas graudu un citu lauksaimniecības produktu apkalpošanai. Latvijas lielo ostu kopējais kravu apgrozījums 2023.gada 11 mēnešos bija 33,25 miljoni tonnas, tostarp graudu un citu lauksaimniecības produktu kravu apgrozījums bija 6,19 miljoni tonnu jeb 18,6% no kopēja kravu apgrozījuma Latvijas lielajās ostās.

Salīdzinot ar 2022.gada 11 mēnešiem, Latvijas lielajās ostās 2023.gada 11 mēnešos graudu kravu apgrozījums palielinājies par 9,6%.

Vienlaikus ZM norāda, uz lielo ostu pieostas stacijām pa dzelzceļu piegādātas Krievijas izcelsmes graudu un citu lauksaimniecības produktu kravas 3,36 miljonu tonnu apmērā, kas ir 54,3% no visām graudu un citu lauksaimniecības produktu pārkrautajām kravām Latvijas lielajās ostās.

Krievijas izcelsmes graudu un citu lauksaimniecības produktu kravu pārkraušanu Latvijas lielajās ostās veic 18 uzņēmumi.

Ventspils ostā graudu un citu lauksaimniecības produktu kravas pārkrauj pieci uzņēmēji, kuru graudu un citu lauksaimniecības produktu kravu apgrozījums gada 11 mēnešos bija 350 000 tonnas jeb 3,6% no kopēja kravu apgrozījuma Ventspils ostā.

Uz Ventspils pieostas staciju pa dzelzceļu piegādātas Krievijas izcelsmes graudu un citu lauksaimniecības produktu kravas 250 000 tonnu apmērā, kas ir 71,6% no visām ostā pārkrautajām graudu un citu lauksaimniecības produktu kravām.

Tikmēr Rīgas ostā Krievijas izcelsmes graudu un citu lauksaimniecības produktu kravas pārkrauj deviņi uzņēmēji, kas kopā 2023.gada 11 mēnešos pārkrāvuši aptuveni 750 000 tonnu Krievijas izcelsmes graudu un citu lauksaimniecības produktu tranzīta kravu. Rīgas ostas graudu un citu lauksaimniecības produktu kravu apgrozījums bija 2,83 miljoni tonnu jeb 16,6% no kopēja kravu apgrozījuma Rīgas ostā.

Uz Rīgas pieostas stacijām pa dzelzceļu piegādāts Krievijas izcelsmes graudu un citu lauksaimniecības produktu kravas 950 000 tonnu, kas ir 33,5% no visām ostā pārkrautajām graudu un citu lauksaimniecības produktu kravām.

Savukārt Liepājas ostā gandrīz puse no kopējā kravu apgrozījuma ir graudu un citu lauksaimniecības produktu kravas. Liepājas ostā 2023.gada 11 mēnešos graudu un citu lauksaimniecības produktu kravu apgrozījums bija 3,01 miljons tonnu, kas bija 46,3% no kopēja kravu apgrozījuma Liepājas ostā.

Uz Liepājas pieostas staciju pa dzelzceļu piegādātas Krievijas izcelsmes graudu un citu lauksaimniecības produktu kravas 2,16 miljoni tonnu, kas ir 71,8% no visām ostā pārkrautajām graudu un citu lauksaimniecības produktu kravām.

Tikmēr dzelzceļa pārvadājumos pērn 11 mēnešos 67,2% no visa pārvadāto graudu un citu lauksaimniecības produktu kravu apjoma bija Krievijas izcelsmes. Graudu un citu lauksaimniecības produktu apgrozījums pa dzelzceļu 2023.gada 11 mēnešos bija 5,07 miljoni tonnu, tostarp Krievijas izcelsmes - 3,41 miljons tonnu.

Uz pieostu stacijām tika pārvadāti 3,36 miljoni tonnu Krievijas izcelsmes graudu un citu lauksaimniecības produktu kravu, uz iekšzemes stacijām 11 800 tonnu un sauszemes tranzītā 34 200 tonnu.

Krievijas izcelsmes graudu un citu lauksaimniecības produktu tranzīta aizlieguma rezultātā Latvijas ostās tiktu ietekmēti 18 termināļi, kas apkalpo šīs kravu plūsmas. Kopumā termināļi nodrošina darbavietas 1464 darbiniekiem.

Savukārt, rēķinot dzelzceļa pārvadājumu nozares zaudējumus, ZM atzīmē, ka, samazinot kravu plūsmas pa dzelzceļa infrastruktūru, attiecīgi samazinās arī VAS "Latvijas dzelzceļš" ieņēmumi par infrastruktūras izmantošanu, kas rada zaudējumus un infrastruktūras uzturēšana jāsedz no valsts budžeta.

Informatīvo ziņojumu plānots izskatīt 16.janvāra Ministru kabineta sēdē.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Ekonomikas ministrija: neraksturīgi zems cenu pieaugums bija pārtikai (+VIDEO)

Arī turpmāk galvenā ietekme uz izmaiņām joprojām būs saistīta ar energoresursu un pārtikas svārstībām pasaulē.

Ekonomika Zināms, cik mēnesī saņems Latviju pārstāvošie deputāti Eiropas Parlamentā

Latviju pārstāvošie deputāti Eiropas Parlamentā (EP) mēnesī saņems 10 377 eiro pirms nodokļu nomaksas un dažādas piemaksas, liecina informācija EP tīmekļvietnē.

Ekonomika EK draud palielināt importa nodevas Ķīnā ražotiem elektroauto

Eiropas Komisija (EK) trešdien brīdināja, ka pēc izmeklēšanas saistībā ar negodīgām subsīdijām Ķīnā ražotiem elektriskajiem automobiļiem no nākamā mēneša piemēros augstākas importa nodevas, ja vien šo jautājumu abām pusēm neizdosies atrisināt pārrunu ceļā.

Ekonomika Pasaulē līdz 2030.gadam izveidosies būtisks naftas pārpalikums

Pasaulē līdz 2030.gadam, visticamāk, izveidosies būtisks naftas pārpalikums, ņemot vērā ieguves apjoma kāpumu un pieprasījuma samazināšanos, ko veicina pāreja uz videi draudzīgu energoresursu izmantošanu, trešdien paziņoja Starptautiskā Enerģētikas aģentūra (IEA).

Lasiet arī

Ekonomika Mieriņa: nav pieļaujama Krievijas graudu importa turpināšanās

Nav pieļaujama Krievijas graudu importa turpināšanās uz Eiropas Savienību (ES), tāpēc tiks turpināts strādāt pie šāda aizlieguma noteikšanas ES līmenī, šodien kopīgajā preses konferencē ar Ukrainas parlamenta priekšsēdētāja vietniecei Olenu Kondratjuku pauda Saeimas priekšsēdētāja Daiga Mieriņa (ZZS).

Ekonomika Latvija ar 50 000 eiro atbalstīs Ukrainas graudu piegādes Āfrikas valstīm

Latvija no valsts budžeta programmas "Līdzekļi neparedzētiem gadījumiem" atvēlēs 50 000 eiro iniciatīvai "Grain from Ukraine", lai veicinātu Ukrainas graudu piegādes Āfrikas valstīm.

Pasaule ES pēc Navaļnija nāves pakļaus Krieviju jaunam sankciju režīmam

Eiropas Savienības (ES) dalībvalstu ārlietu ministri, reaģējot uz Krievijas opozīcijas līdera Alekseja Navaļnija nāvi cietumā, pirmdien vienojušies par jaunu sankciju režīmu, kam Maskava tiks pakļauta par cilvēktiesību pārkāpumiem, aģentūrai DPA apliecinājuši vairāki diplomāti.

Sabiedrība Daugavpils lūdz neaizliegt preču iegādi no Krievijas

Daugavpils dome aizliegumā iepirkt Baltkrievijas un Krievijas preces, ko pašlaik skata parlamentārieši, aicina neiekļaut sabiedriskā transporta rezerves daļas, informēja pašvaldībā.