• Salvis,
  • Selva,
  • Venta
Meklēšana MeklēšanaRSSFacebookZiņu lente


Laika ziņas
Facebook
Видео Video


Putniņš: Šis gads meža nozarei bijis dinamisks un brīžiem arī neprognozējams

Teksta izmērs Aa Aa
Ekonomika
LETA 08:37, 28.12.2023


Meža nozarei 2023.gads bijis gana dinamisks un brīžiem arī neprognozējams, aģentūrai LETA stāstīja AS "Latvijas valsts meži" (LVM) valdes priekšsēdētājs Pēters Putniņš.


Foto: LETA

Viņš atzīmēja, ka, lai gan šogad saglabājās pietiekams mežizstrādes un transporta pakalpojumu jaudu piedāvājums, tirgū bija vērojama ekonomiskās aktivitātes bremzēšanās nozīmīgākajos koksnes produkcijas noieta tirgos.

"Arī Latvijā samazinās apstrādes rūpniecības apjomi, tostarp lielākajās apakšnozarēs - kokrūpniecībā, būvmateriālu un metālizstrādājumu ražošanā. Vājais pieprasījums un mazāks jauno pasūtījumu apjoms veicina koksnes realizācijas cenu lejupslīdi," stāstīja Putniņš.

Vienlaikus viņš piebilda, ka LVM darbību šogad būtiski ietekmēja arī egļu astoņzobu mizgrauža izplatība un tās ierobežošanai izsludinātā ārkārtas situācija, kas gada trešajā ceturksnī sakrita ar spēcīgo vētru un tās radītajiem postījumiem, īpaši LVM Zemgales un Austrumvidzemes reģionos.

"Papildus egļu mizgraužu bojājumu seku novēršanai nācās operatīvi pārplānot cirsmas un veikt vējgāžu postījumu seku likvidēšanu," atzīmēja LVM valdes priekšsēdētājs.

Putniņš stāstīja, ka ik gadu vairāk nekā 95% no kopējiem LVM ieņēmumiem tiek gūti no koksnes produktu pārdošanas, tāpēc koksnes pārdošanas cenas ir viens no būtiskākajiem faktoriem, kas ietekmē uzņēmuma saimnieciskās darbības finanšu rezultātus. Savukārt koksnes cenas ir atkarīgas no situācijas tirgū.

"Koksnes tirgus līdzsvaru pēdējos gados ir ietekmējuši gan plūdi, gan egļu astoņzobu mizgrauža izplatība, gan pandēmijas apkarošana, gan ģeopolitiskā situācija Eiropā. Karš Ukrainā raisīja nestabilitāti Eiropas koksnes izstrādājumu tirgos - nezinot, ko nesīs tuvākā nākotne, bija vērojams pastiprināts koksnes produktu pieprasījums 2022.gadā un tam sekojošs koksnes cenu lēciens, ko izjutām vēl šī gada pirmajā pusgadā un kas atspoguļojas arī uzņēmuma finanšu rezultātos," stāstīja Putniņš.

Viņš atzīmēja, ka šogad kopumā būs sasniegti izcili finanšu rādītāji, taču tos galvenokārt sekmējušas koksnes pārdošanas cenas ilgāka termiņa sadarbības līgumos.

"Augstās pārdošanas cenas veidojušās krietni agrāk - 2021.gada decembrī notikušo koksnes produktu izsoļu rezultātā, vēl pirms Krievijas uzsāktā kara Ukrainā, kas strauji un būtiski mainīja koksnes tirgus situāciju visā pasaulē," atzīmēja Putniņš.

Vienlaikus viņš prognozē, ka patlaban visa Latvijas meža nozare, kas ir valsts lielākā eksportējošā nozare, nodrošinot piekto daļu no visu preču eksporta vērtības, un nozīmīgs darba devējs Latvijas lauku reģionos, saskaras ar nopietniem izaicinājumiem globālajos koksnes tirgos, kur strādā Latvijas uzņēmēji. Patreizējā situācija ietekmēs gan LVM, gan kopumā visas meža nozares attīstību nākamajā gadā.

"LVM strādā un attīstās lielos nenoteiktības apstākļos, kad grūti prognozēt ārējo faktoru ietekmi, kokmateriālu cenu svārstības un inflāciju. Šie riski ir vērtēti, plānojot uzņēmuma nākamā gada budžetu," uzsvēra Putniņš.

Vienlaikus viņš piebilda, ka uzņēmumam izdevies stiprināt savas līdera pozīcijas vairākās jomās, tostarp LVM ir ierindots labāko Eiropas valsts mežu apsaimniekotāju vidū pēc dažādiem efektivitātes rādītājiem.

"Mūsu pievienotā vērtība ir inovācijas - sākot no ļoti redzamām un jau ierastām, piemēram, koka vairogu brauktuvēm, ko izmantojam saimnieciskajā darbībā, un beidzot ar tādām, kas notiek uzņēmuma iekšienē un veicina kopējo efektivitātes kāpumu, piemēram, "LVM GEO" - produkts, kuram Eiropā nav analogu," uzsvēra LVM valdes priekšsēdētājs.

Tāpat viņš norādīja, ka arī izstrādātais koksnes piegāžu loģistikas process ir sakārtots tik augstā kvalitātē, ka patlaban ir vismaz desmit gadus priekšā citiem Eiropas uzņēmumiem.

"Esam pagodināti, ka gada nogalē saņēmām "Inovācijas čempiona" balvu valsts kapitāla uzņēmumu grupā, līdzās tādiem Latvijas ekonomikas flagmaņiem kā "Latvijas finieris" un "Latvijas mobilais telefons"," piebilda Putniņš.

Jau ziņots, ka LVM apgrozījums pērn bija 566,612 miljoni eiro, kas ir par 39,8% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga 2,2 reizes un bija 242,193 miljoni eiro.

LVM apsaimnieko valstij piederošās meža zemes. LVM vienīgais īpašnieks ir valsts, bet akciju turētāja ir Zemkopības ministrija.


Esiet atbildīgi par komentāriem! Jūsu izteikumi nedrīkst būt pretrunā ar LR likumdošanu.
Portāls VS.LV nenes atbildību par komentāru saturu.
Lasīt visus komentārus

Atbilēt

Anonīmi komentāri

Pievienot

RekomendējamARĪ KATEGORIJĀ

Ekonomika Dzīvokļu piedāvājums Rīgā aprīlī samazinājies par 6%

Salīdzinot ar iepriekšējo mēnesi, aprīlī dzīvokļu pārdošanas piedāvājums Rīgā samazinājies par 6%, bet piedāvājumu skaits Rīgas lielākajos mikrorajonos samazinājās par 7%, teikts nekustamo īpašumu kompānijas "Arco Real Estate" jaunākajā sērijveida dzīvokļu tirgus pārskatā.

Ekonomika LDDK: Jāsamazina virsstundu darba samaksas apmērs (+VIDEO)

"No komforta zonas būs jāizkāpj visiem," pauž Andris Bite.

Ekonomika NVA piedāvā darba devējiem finansiālu atbalstu darbinieku sagatavošanai

Nodarbinātības valsts aģentūra (NVA) piedāvā darba devējiem finansiālu atbalstu vajadzīgo darbinieku sagatavošanai, īstenojot bezdarbnieka statusā NVA reģistrēto klientu praktiskās mācības darba vidē otrā, trešā vai ceturtā profesionālās kvalifikācijas līmeņa profesionālās kompetences ieguvei, informēja NVA.

Ekonomika Augsto tehnoloģiju nozares Latvijā ar valsts atbalstu kāpina peļņu (+VIDEO)

"Ir jāpaceļas augstāk par ikdienas situāciju, nepieciešams gudrot kaut ko savu, jaunu".

Lasiet arī

Ekonomika Mežu cirsmu platības pērn Latvijā samazinājās par 30%

Valsts meža dienests (VMD) pagājušajā gadā izsniedzis apliecinājumus saimnieciskās darbības veikšanai mežos 129 600 hektāru platībā, kas ir par 30% mazāk nekā 2022.gadā, kad tika izstrādāti 185 188 hektāri mežu, liecina dienesta publiskotā informācija.

Sabiedrība Rīgas un Pierīgas mežos vērojama bīstama sniegliece un snieglauze

Rīgas un Pierīgas mežos vērojama bīstama zaru liekšanās jeb sniegliece un zaru lūšana jeb snieglauze, informēja SIA "Rīgas meži" pārstāvji.

Sabiedrība Pie Ministru kabineta protestē pret veco mežu izciršanu

Šodien vairāki desmiti cilvēku pie Ministru kabineta ēkas pulcējušies klusajā protestā, iestājoties par veco mežu saglabāšanu.

Interesanti fakti Latvijas mežiem palīdz kritušie koki, norāda speciālisti (+VIDEO)

Visi interesenti aicināti uz Ķemeru dabas rezervātu, lai izpētītu valsts savvaļas dabu.